Franciszka Arnsztajnowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Franciszka Arnsztajnowa
Tablica Franciszki Arnsztajnowej.JPG
Tablica na domu, w którym mieszkała w l. 1899-1934 w Lublinie
Data i miejsce urodzenia 1865
Lublin  Polska
Data i miejsce śmierci 1942
Treblinka (obozy)
Dziedzina sztuki poezja

Franciszka Arnsztajnowa, z domu Meyerson (ur. 1865 w Lublinie, zm. 1942) – polska poetka i tłumaczka żydowskiego pochodzenia.

Córka lubelskiego kupca, dyrektora Towarzystwa Kredytowego Miasta Lublina, Bernarda (Berka) Meyersona i powieściopisarki Malwiny (Małki) Meyerson z Horowitzów. Prawnuczka ortodoksyjnego rabina Azriela Horowitza. Uczyła się w gimnazjum żeńskim w Lublinie, a następnie studiowała nauki przyrodnicze w Niemczech. Po powrocie do Lublina wraz ze swoim mężem Markiem Arnsztajnem prowadziła działalność społeczną, charytatywną i patriotyczną (także w trakcie I wojny światowej). Debiutowała w Kurierze Codziennym, pierwszy zbiór wierszy Poezje opublikowała w 1895 roku. Późniejsze zbiory poezji wydawała także wspólnie z Józefem Czechowiczem, z którym w 1932 roku założyła Lubelski Związek Literatów. W 1934 roku przeniosła się do Warszawy. Okoliczności jej śmierci nie są znane, prawdopodobnie zginęła w obozie zagłady w Treblince. Była siostrą filozofa Emila Meyersona.

Franciszka Arnsztajnowa publikowała swoje wiersze w licznych czasopismach, m.in. w wydawanym w Warszawie i Krakowie Życiu, Kurierze Polskim, Kurierze Warszawskim, Kłosach, Tygodniku Ilustrowanym, Głosie, Sfinksie i Ateneum.

Tłumaczka głównie literatury angielskiej m.in. Douglasa Jerrolda, Rudyarda Kiplinga, Herberta George'a Wellsa, Williama Somerseta Maughama (Malowany welon).

Jej mężem był Marek Arnsztajn, lekarz, działacz społeczny i polityczny, a synem Jan Arnsztajn.

Tomiki poezji[edytuj]

  • 1895: Poezje
  • 1899: Poezje
  • 1924: Archanioł jutra
  • 1932: Odloty
  • 1934: Stare kamienie (wspólnie z Józefem Czechowiczem)

Do postaci Franciszki Arnsztajnowej w książce Wyjątkowa długa linia nawiązuje Hanna Krall.

W 2013 roku Andrzej Titkow – scenarzysta i reżyser zrealizował w Lublinie film dokumentalny Album rodzinny, poświęcony Franciszce Arnsztajnowej.

Bibliografia[edytuj]