Franco Corelli

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Franco Corelli
Data i miejsce urodzenia 8 kwietnia 1921
Ankona
Data i miejsce śmierci 29 października 2003
Mediolan
Typ głosu tenor
Gatunki muzyka poważna
Zawód solista operowy
Aktywność 1951-2003
Strona internetowa

Franco Corelli (ur. 8 kwietnia 1921 w Ankonie, zm. 29 października 2003 w Mediolanie) – włoski śpiewak operowy, (tenor bohaterski).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Początkowo zajmował się studiowaniem inżynierii (budowa statków), ale jednocześnie studiował w konserwatoriach w Pesaro i Mediolanie. W 1950 wygrał konkurs wokalny we Florencji, dopiero w 1951 zadebiutował na scenie operowej w Spoleto rolą Don Josego w Carmen.
Później występował na scenach prowincjonalnych, w 1954 zaśpiewał w La Scali. Odtąd występował na wielkich scenach we Włoszech (Florencja, Werona), Austrii (Opera Wiedeńska, Salzburg), Francji (Opera Paryska) i USA (Metropolitan Opera). Występował z takimi śpiewaczkami, jak Callas, Tebaldi, Magda Olivero, Leontyna Price, Birgit Nilson, Leyla Gencer, Teresa Żylis-Gara i innymi znakomitościami tego okresu które, podobnie jak on, zyskały po latach status legendarnych. Razem z Giuseppe di Stefano i Mario del Monaco uważany jest za największego tenora tamtych czasów. Jego doskonałe aktorstwo, niepowtarzalny głos i przede wszystkim nacisk, jaki w swoim śpiewie kładł na ekspresję uczyniły z niego w latach 60. czołowego tenora. W Polsce pozostaje jednak mało znany[1].

Repertuar[edytuj | edytuj kod]

Większość partii tenora lirycznego i dramatycznego: Verdi (Radames w Aidzie, Manrico w Trubadurze, Don Carlos), Puccini: Cavaradossi w Tosce, Kalaf w Turandot), i wiele, wiele innych.

Literatura[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]