Frederic Sackrider Remington

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Frederic Sackrider Remington
Frederic Remington.jpg
Portret Frederica Remingtona
Imiona i nazwisko Frederic Sackrider Remington
Data i miejsce urodzenia 4 października 1861 Canton Nowy Jork
Data i miejsce śmierci 26 grudnia 1909 Ridgefield Connecticut
Narodowość amerykańska
Dziedzina sztuki malarstwo
Styl Ilustracja, Impresjonizm, tonalizm
Shotgun Hospitality, 1908, olej na płótnie, Hood Museum of Art, Dartmouth College, Hanover, New Hampshire
Oficer kawalerii, 1901, litografia

Frederic Sackrider Remington (ur. 4 października 1861 w Canton w stanie Nowy Jork, zm. 26 grudnia 1909 w Ridgefield w stanie Connecticut) – amerykański malarz, rzeźbiarz, pisarz, specjalizujący się w przedstawianiu scen z Dzikiego Zachodu.

Rodzina i dzieciństwo[edytuj]

Jego rodzicami byli Seth Pierre Remington (1830–1880) i Clara Bascomb Sackrider. Jego przodkowie przybyli do Ameryki z Anglii w 1637 roku. Z Remingtonami spokrewniony był malarz-portrecista George Catlin

Seth Pierre Remington służył przez cztery lata w stopniu pułkownika podczas wojny secesyjnej, po której przeniósł się z rodziną do Bloomington w stanie Illinois. Tam otrzymał posadę redaktora republikańskiego czasopisma „Republican”. W 1867 roku rodzina powróciła do Canton, a następnie, gdy Remington miał jedenaście lat, do Ogdensburga w stanie Nowy Jork. Tam przyszły artysta uczęszczał do szkoły wojskowej Vermont Episcopal Institute, gdzie otrzymał pierwsze lekcje rysunku. Zaczął malować karykatury kolegów szkolnych i ich portrety. W wieku szesnastu lat wyraził chęć zostania dziennikarzem, a zainteresowania sztuką miały być jego dodatkowym hobby[1].

Po skończeniu szkoły dostał się na Yale University na wydział sztuki. Na uczelni malował karykatury sportowców. Jego pierwszą opublikowaną pracą była karykatura piłkarza z obandażowaną nogą, zamieszczona w studenckim czasopiśmie „Yale Courant”.

Kariera dziennikarska[edytuj]

W 1879 roku z powodu ciężkiej choroby ojca, który zmarł rok później, opuścił Yale. W wieku dziewiętnastu lat po raz pierwszy udał się na Dziki Zachód, do Montany. Został właścicielem rancza, ale nie odpowiadało mu trudne życie farmera. Po roku sprzedał ranczo i zajął się w rodzinnym mieście biznesem. W 1884 roku poślubił Evę Caten, powrócił do Kansas City, gdzie został właścicielem salonu. Młodej Caten nie odpowiadało życie żony właściciela salonu; po krótkim czasie zostawiła męża i powróciła do Ogdensburga. Remington zajął się na poważnie rysunkiem, a swoje prace zaczął sprzedawać. Gdy obrazy przynosiły odpowiedni dochód, postanowił powrócić do rodzinnych stron, związać się ponownie z żoną i wyjechać do Brooklynu. Rozpoczął studia w Art Students League w Nowym Jorku, dzięki czemu jego styl nabrał wyrazistości. Swoje prace począł publikować w „Collier’s” i „Harper’s Weekly”.

W roku 1886 Remington wyjechał do Arizony jako reporter czasopisma „Harper’s Weekly”; tam obserwował i relacjonował wojnę z indiańskim wodzem Geronimo. Podczas tej wyprawy wykonał wiele szkiców i zdjęć zabytków sztuki indiańskiej. Prace te posłużyły mu jako szkice do późniejszych obrazów. Przez kolejne lata współpracował również z pismem „Century Illustrated Magazine”, podróżował po zakątkach zachodniego pogranicza, wykonywał szkice które następnie wykorzystywał w pracach rzeźbiarskich i malarskich. Zajmował się pisarstwem i ilustrowaniem książek. W 1901 roku prezydent Theodore Roosevelt określił jego prace jako „najlepiej wyrażające ducha Ameryki”.

W 1891 roku otrzymał nagrodę Elected Associate przyznawane przez National Academy of Design.

Remingthon jako inspiracja w filmie[edytuj]

Prace artysty inspirowały producentów westernów, m.in. jedna ze scen z filmu Dyliżans w reż. Johna Forda została zaczerpnięta z jego obrazu.

W 1991 roku amerykańska telewizja publiczna Public Broadcasting Service w ramach cyklu American Masters nakręciła film dokumentalny w konwencji westernu Frederic Remington: The Truth of Other Days w reżyserii Toma Neffa, opowiadający o życiu Remingtona.

W jego postać wcielił się też aktor Nick Chinlund w miniserialu Rough Riders. Akcja toczy się podczas wojny hiszpańsko-amerykańskiej, a Remington przedstawiony został jako korespondent wojenny. Ukazano również jego współpracę z amerykańskim magnatem prasowym Williamem Randolphem Hearstem.

Remingtona uważa się za twórcę postaci kowboja oraz kierunku artystycznego art movement. Był również inspiracją dla innych artystów m.in. Charles’a Mariona Russella i Charles’a Schreyvogela.

Przypisy

  1. Peggy & Harold Samuels, Frederic Remington: A Biography, Doubleday & Co., Garden City NY, ISBN 0-385-14738-4.

Bibliografia[edytuj]

  • Peggy & Harold Samuels, Frederic Remington: A Biography, Doubleday & Co., Garden City NY, 1982, ISBN 0-385-14738-4.
  • Brian W. Dippie, Remington & Russell, University of Texas, Austin, 1994, ISBN 0-292-71569-2.
  • Brian W. Dippie, The Frederic Remington Art Museum Collection, Frederic Remington Art Museum, Ogdensburg, NY, 2001, ISBN 0-8109-6711-1.
  • Michael D. Greenbaum, Icons of the West: Frederic Remington’s Sculpture, Frederic Remington Art Museum, Ogdensburg, NY, 1996, ISBN 0-9651050-0-8.
  • Wielki słownik malarzy, Wyd. HPS, Warszawa 2006 ISBN 83-60688-18-4.