Fundacja Chleb Świętego Antoniego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fundacja Chleb Świętego Antoniego
Państwo  Polska
Siedziba ul. Okrzei 12, 58-400 Kamienna Góra
Data założenia 6 maja 2019
Rodzaj stowarzyszenia Fundacja
Prezes Zarządu ks. Daniel Makowski
Nr KRS 0000784565
Data rejestracji 6 maja 2019
Powiązania Parafia Miłosierdzia Bożego w Kamiennej Górze
brak współrzędnych

Fundacja Chleb Świętego Antoniego powstała w 2019 roku. Fundacja zajmuje się niesieniem pomocy osobom pozostającym w trudnych warunkach materialnych, szczególnie ludziom bezdomnym i wykluczonym społecznie. Specjalizuje się także w udzielaniu pomocy prawnej i psychologicznej. Współpracuje z regionalnymi bankami żywności. Biuro Fundacji mieści się w Kamiennej Górze. Jej prezesem jest ks. Daniel Makowski, proboszcz parafii starokatolickiej w Kamiennej Górze.

Nazwa fundacji[edytuj | edytuj kod]

Nazwa Fundacji pochodzi od Świętego Antoniego z Padwy, portugalskiego teologa, franciszkanina, świętego Kościoła katolickiego, prezbitera i doktora Kościoła. Sam Chleb jest ważnym atrybutem patrona, który wiąże się z opowieścią będącą źródłem tradycji dzielenia się posiłkiem. Jak głosi legenda, kiedy po stracie swojego syna pewna Matka zaczęła modlić się do św. Antoniego, obiecała że jeśli ten przywróci życie chłopcu przekaże ubogim tyle mąki, ile waży ciało chłopca. Dziecko ożyło, a mieszkańcy miasta na pamiątkę tego wydarzenia, we wspomnienie liturgiczne św. Antoniego – 13 czerwca, zaczęli wypiekać chleby, które rozdawane były potrzebującym. Współcześnie w wielu kościołach właśnie 13 czerwca święci się chlebki, które potem są rozdawane ubogim na pamiątkę cudu, jakiego Święty dokonał w Lizbonie. Tradycja niesienia całorocznej pomocy propagowana jest w Fundacji Chleb Świętego Antoniego[1].

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Fundacja działa przy parafii starokatolickiej w Kamiennej Górze. Mimo tego, charakter działalności organizacji ma wymiar międzywyznaniowy i ekumeniczny. W głównej mierze jest to niesienie pomocy osobom ubogim, bezdomnym, starszym i samotnym, a także opieka nad osobami bezdomnymi, starszymi i samotnymi. Fundacja bierze aktywny udział w organizowaniu akcji mających na celu dożywianie osób głodnych, będących w trudnej sytuacji życiowej. Wśród celów statutowych znajduje się także niesienie pomocy dzieciom i młodzieży, znajdującej się w trudnej sytuacji życiowej i materialnej oraz wyrównywanie szans tych osób. W praktyce Fundacja rokrocznie przygotowuje paczki świąteczne dla ludzi bezdomnych, ubogich oraz dzieci z rodzin zagrożonych i wykluczonych społecznie na każde święta wielkanocne oraz bożego narodzenia. Dla najbardziej potrzebujących organizowane są także uroczyste wspólne wigilie i śniadanie wielkanocne. Jako organizacja związana z Kościołem zajmuje się także opieką duszpasterską osób wykluczonych, a także wspierających działalność stowarzyszenia (odprawianie mszy świętej co kwartał za wszystkich żyjących oraz zmarłych ofiarodawców i sponsorów)[2].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]