Głowienka (województwo podkarpackie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Głowienka
Głowienka
Państwo  Polska
Województwo podkarpackie
Powiat krośnieński
Gmina Miejsce Piastowe
Liczba ludności (2013) 2284[1]
Strefa numeracyjna (+48) 13
Kod pocztowy 38-455
Tablice rejestracyjne RKR
SIMC 0356381
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa lokalizacyjna województwa podkarpackiego
Głowienka
Głowienka
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Głowienka
Głowienka
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Głowienka
Głowienka
Ziemia 49°39′39″N 21°45′10″E/49,660833 21,752778
Strona internetowa miejscowości

Głowienka – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim, w gminie Miejsce Piastowe, nad rzeką Lubatówką. Graniczy od północy z Krosnem, od zachodu ze Szczepańcową, od południa z Wrocanką i od wschodu z Miejscem Piastowym.

Wieś powstała prawdopodobnie równolegle z Krosnem. U zarania swego istnienia była własnością królewską, stanowiącą wyposażenie wójtostwa miasta Krosna. Najstarsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1445 roku. Odnotowana wtedy nazwa brzmiała Glovnynka, a w 1462 roku Głowninka.

W 1721 roku opisano poszukiwanie, a nawet metody wydobycia i przetworzenia oleju skalnego w takich miejscowościach jak Głowienka, Iwonicz, Turaszówka, Bóbrka.

W czasie Konfederacji Barskiej, po bitwie w Rogach, przechodziły przez Głowienkę oddziały w kierunku Suchodołu i Krosna.

14 września 1900 – Cesarz Austrii – Franciszek Józef, oglądał z bunkra w Głowience Wielkie Manewry Wojskowe.

W dwudziestoleciu międzywojennym, Głowienka do 1934 roku stanowiła jednowioskową gminę wiejską, a w 1935 roku weszła w skład gminy zbiorowej w Miejscu Piastowym. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa krośnieńskiego.

We wsi zachowały się nieliczne już stare drewniane chaty, głównie z początku lat międzywojennych XX wieku, oraz przydrożne kapliczki, a także bunkier z 1900 r.

W 1998 dokonano zmiany numeracji wsi wprowadzając nazwy ulic. Obecnie jest 14 ulic: Franciszkańska, O. Anzelma Kubita, Miodowa, Młynarska, Nadbrzeżna, Podmiejska, Pogórze, Polna, Słoneczna, św. Jana, Stroma, Szkolna, Zielona, Na Jaworze[2].

Na terenie wsi znajduje się Kościół Ojców Franciszkanów pod wezwaniem Św. Maksymiliana Marii Kolbe. Prócz parafii pod tym wezwaniem, we wsi jest jeszcze: 2 domy ludowe (stary i nowy), poczta, ośrodek zdrowia, biblioteka, szkoła podstawowa, OSP, Ludowy Klub Sportowy, kółko rolnicze, zakład fryzjerski, cukiernia, piekarnia i sklepy spożywczo-przemysłowe. Do Głowienki dojeżdżają linie autobusowe MKS Krosno "3", "7", "16", "C", "G".

Przypisy

Bibliografia[edytuj]

  • Bogusław Guzik: Głowienka - dzieje wsi i okolic powiatu krośnieńskiego na tle wydarzeń z historii Polski. Krosno: 2004, s. 351.

Linki zewnętrzne[edytuj]