Głowienka (województwo podkarpackie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Głowienka
Głowienka
Państwo  Polska
Województwo podkarpackie
Powiat krośnieński
Gmina Miejsce Piastowe
Liczba ludności (2011) 2284[1][2]
Strefa numeracyjna 13
Kod pocztowy 38-455
Tablice rejestracyjne RKR
SIMC 0356381
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa lokalizacyjna województwa podkarpackiego
Głowienka
Głowienka
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Głowienka
Głowienka
Ziemia49°39′39″N 21°45′10″E/49,660833 21,752778
Strona internetowa miejscowości

Głowienka – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim, w gminie Miejsce Piastowe[3][4]. Leży nad rzeką Lubatówką. Graniczy od północy z Krosnem, od zachodu ze Szczepańcową, od południa z Wrocanką i od wschodu z Miejscem Piastowym.

Wieś powstała prawdopodobnie równolegle z Krosnem. U zarania swego istnienia była własnością królewską, stanowiącą wyposażenie wójtostwa miasta Krosna. Najstarsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1445 roku. Odnotowana wtedy nazwa brzmiała Glovnynka, a w 1462 roku Głowninka.

W 1721 roku opisano poszukiwanie, a nawet metody wydobycia i przetworzenia oleju skalnego w takich miejscowościach jak Głowienka, Iwonicz, Turaszówka, Bóbrka.

W czasie Konfederacji Barskiej, po bitwie w Rogach, przechodziły przez Głowienkę oddziały w kierunku Suchodołu i Krosna.

14 września 1900 – Cesarz Austrii – Franciszek Józef, oglądał z bunkra w Głowience Wielkie Manewry Wojskowe.

W dwudziestoleciu międzywojennym, Głowienka do 1934 roku stanowiła jednowioskową gminę wiejską, a w 1935 roku weszła w skład gminy zbiorowej w Miejscu Piastowym. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa krośnieńskiego.

We wsi zachowały się nieliczne już stare drewniane chaty, głównie z początku lat międzywojennych XX wieku, oraz przydrożne kapliczki, a także bunkier z 1900 r.

W 1998 dokonano zmiany numeracji wsi wprowadzając nazwy ulic. Obecnie jest 14 ulic: Franciszkańska, O. Anzelma Kubita, Miodowa, Młynarska, Nadbrzeżna, Podmiejska, Pogórze, Polna, Słoneczna, św. Jana, Stroma, Szkolna, Zielona, Na Jaworze[5].

Na terenie wsi znajduje się Kościół Ojców Franciszkanów pod wezwaniem Św. Maksymiliana Marii Kolbe. Prócz parafii pod tym wezwaniem, we wsi jest jeszcze: 2 domy ludowe (stary i nowy), poczta, ośrodek zdrowia, biblioteka, szkoła podstawowa, OSP, Ludowy Klub Sportowy, kółko rolnicze, zakład fryzjerski, cukiernia, piekarnia i sklepy spożywczo-przemysłowe. Do Głowienki dojeżdżają linie autobusowe MKS Krosno "0", "10", "16", "G".

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Bogusław Guzik: Głowienka - dzieje wsi i okolic powiatu krośnieńskiego na tle wydarzeń z historii Polski. Krosno: 2004, s. 351.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]