Przejdź do zawartości

Gary Paffett

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Gary Paffett
Ilustracja
Gary Paffett (2006)
Państwo

 Wielka Brytania

Data i miejsce urodzenia

24 marca 1981
Bromley

Sezon 2009
Seria

DTM
(Formuła 1 – kierowca testowy)

Zespół

AMG Mercedes
(McLaren)

Samochód

AMG Mercedes C-Klasse

Nr startowy

10

Partnerzy

Bruno Spengler

Sukcesy

2002: Niemiecka Formuła 3 (mistrz)
2005: DTM (mistrz)
2018: DTM (mistrz)

Strona internetowa
Gary Paffett w Deutsche Tourenwagen Masters (2007)

Gary Paffett (ur. 24 marca 1981 w Bromley) – brytyjski kierowca wyścigowy, kierowca testowy zespołu McLaren w Formule 1, a także kierowca zespołu Mercedes-Benz w serii DTM. Jest laureatem nagrody McLaren Autsoport BRDC w kategorii Nagroda dla najlepszego młodego kierowcy w 1999 roku.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wczesne lata[edytuj | edytuj kod]

W 1993 r. rozpoczął starty w Brytyjskich Mistrzostwach Kadetów i zajął trzecią pozycję. Rok później przeniósł się do Brytyjskich Mistrzostw TKM Juniorów zajmując drugą pozycję. W roku 1995 wygrał te mistrzostwa, zajmując jednocześnie drugą pozycję Europejskich Mistrzostwach ICA Juniorów. W 1996 r, zdobył nagrodę McLaren Mercedes Karting Champion of the Future, a w Brytyjskich Mistrzostwach ICA Juniorów uplasował się na drugiej pozycji. W 1997 r. wygrał Zimową Serię Mistrzostw Formuły Vauxhall Juniorów, zdobywając nagrodę dla najlepszego debiutanta. Rok później zdobył tytuł w serii Formułą Vauxhall Juniorów w klasie B, mając na swoim koncie 13 najszybszych okrążeń, 13 pole position, 13 wygranych w 13 wyścigach. Ustanowił także rekord okrążenia toru co nigdy nie zdarzyło się w przypadku samochodu klasy B. Awansował do wyższej klasy tej serii i wygrał ją, ustanawiając dwa rekordy toru, odnosząc cztery zwycięstwa, zdobywając pięć najszybszych okrążeń i trzy pole position. W tym samym roku zdobył nagrodę McLaren Autosport BRDC.

Formuła 3[edytuj | edytuj kod]

W 2000 roku Paffett wygrał Srebrną nagrodę BRDC. Był najmłodszym, który został zdobywcą tej nagrody. W tym samym roku wygrał Formułę 3 w klasie Scholarship wygrywając 13 wyścigów, ustanawiając 13 najszybszych okrążeń i zdobywając 13 pole position. W 2001 roku. startował w Niemieckiej Formule 3 w zespole wyścigowych Keke Rosberga kończąc sezon na 6 miejscu. W następnym roku zdominował serię, nie tracąc prowadzenia w mistrzostwach.

DTM[edytuj | edytuj kod]

W 2003 roku przeniósł się do serii DTM z zespołem Rosberg Mercedes AMG. Zajął 11 pozycję. Rok później był drugi w samochodzie AMG-Mercedes C-klasy zespołu HWA. Wygrał cztery wyścigi, zdobył jedno pole position. W trzecim sezonie startów zdobył tytuł mistrzowski wygrywając pięć wyścigów i zdobywając cztery pole position. W tym samym roku podpisał kontrakt jako kierowca testowy zespołu McLaren w Formule 1.

Formuła 1[edytuj | edytuj kod]

Decyzję o wycofaniu z DTM ogłosił w grudniu 2005 roku, zamiast tego postanowił w pełni oddać się roli kierowcy testowego McLarena w sezonie 2006. Do ścigania w serii DTM powrócił w sezonie 2007.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Wraz ze swoją żoną i synem mieszka w Haverhill.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]