Algernon Sydney

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Algernon Sydney
Tytułowa strona Discourses concerning government z 1698

Algernon Sydney lub Sidney (ur. styczeń 1623, zm. 7 grudnia 1683) – angielski szlachcic, polityk i teoretyk polityczny, przeciwnik króla Karola II Stuarta. Młodszy syn Roberta Sidneya, 2. hrabiego Leicester, i Dorothy Percy, córki 9. hrabiego Northumberland. Brat Philipa, 3. hrabiego Leicester, i Henry’ego, 1. hrabiego Romney.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Prawdopodobnie urodził się w Penshurst Place w Kencie. Tam też się wychowywał. Towarzyszył ojcu w podróżach do Danii, Francji i Rzymu. Sprzeciwiał się absolutystycznej polityce Karola I. Podczas wojny domowej walczył po stronie Parlamentu. W latach 1648–1651 był lordem strażnikiem Pięciu Portów. W 1649 r. głosował przeciw egzekucji Karola I. Był kochankiem Lucy Walter, późniejszej kochanki Karola II. Protestował przeciwko absolutystycznej polityce Olivera Cromwella. W 1653 r. zrezygnował z miejsca w Parlamencie.

Jako zadeklarowany republikanin po restauracji monarchii w 1660 r. zamieszkał za granicą. W połowie lat 60. prowadził negocjacje w sprawie francuskiego i holenderskiego wsparcia dla republikańskiej inwazji na Anglię. Do Anglii powrócił w 1677 r. i od razu zaangażował się w działalność przeciwko polityce króla Karola II. Kiedy w 1681 r. Karol rozwiązał ostatni parlament za swojego panowania, Sydney i lord Shaftesbury zaczęli spiskować przeciwko tyranii, opierającej się na „sile pozbawionej autorytetu”. Możliwe, że Sydney był zamieszany w spisek Rye House, który miał na celu zabicie Karola II i jego brata, jednak nie ma na to mocnych dowodów.

Sydney został jednak oskarżony o udział w spisku. Przeciwko niemu wykorzystano jego pisma polityczne i skazano na śmierć za zdradę monarchii. Egzekucji dokonano 7 grudnia 1683 r. Wstępując na szafot Sydney powiedział: Żyjemy w czasach, które prawdę zmieniają w zdradę.

Jego imię nosi Hampden-Sydney College w stanie Wirginia. Szkoła została nazwana na jego cześć, gdyż poglądy Sydneya wywarły wielki wpływ na późniejszych myślicieli amerykańskich.

Dzieła Sydneya[edytuj | edytuj kod]

  • Discourses concerning government, napisany w 1680
  • Discourses
  • Apology in the Day of His Death
  • The Administration and the Opposition. Addressed to the Citizens of New-Hampshire
  • Court Maxims, pisany na wygnaniu w latach 1665–1666


Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jonathan Scott, Algernon Sidney and the Restoration Crisis, 1677-1683, Cambridge [England]: Cambridge University Press, 1991, ISBN 978-0-521-35291-8, OCLC 22242827.