Henryk FitzRoy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Henryk FitzRoy
Ilustracja
Książę Richmond i Somerset
ilustracja herbu
Duke Richmond i Somerset
Dane biograficzne
Data i miejsce urodzenia 15 czerwca 1519
Blackmore
Data i miejsce śmierci 23 lipca 1536
St. James’s Palace
Ojciec Henryk VIII Tudor
Matka Elżbieta Blount
Odznaczenia
Order Podwiązki (Wielka Brytania)

Henryk FitzRoy (ur. 15 czerwca 1519 w Blackmore, zm. 23 lipca 1536 w St. James’s Palace) – nieślubny syn króla Anglii Henryka VIII Tudora i Elżbiety Blount, córki sir Johna Blounta, szlachcica ze Shropshire. Elizabeth była dwórką pierwszej żony Henryka, Katarzyny Aragońskiej.

Henryk urodził się w Blackmore w hrabstwie Essex. 16 czerwca 1525 r. otrzymał tytuły hrabiego Nottingham i księcia Richmond i Somerset. Henryk wychowywał się w iście książęcych warunkach, otoczony szczególną opieką króla. W pewnym momencie pojawił się nawet pomysł, aby mianować FitzRoya następcą tronu, gdyż król i Katarzyna Aragońska nie mogli mieć więcej dzieci. Były nawet projekty małżeństwa Henryka z jego przyrodnią siostrą Marią Tudor, jednak przekonano Henryka do porzucenia tych projektów.

26 listopada 1533 r. książę Richmond i Somerset poślubił lady Mary Howard, jedyną córkę Thomasa Howarda, 3. księcia Norfolk. Tradycja głosi, że pomysłodawczynią tego mariażu była druga żona Henryka VIII, Anna Boleyn, kuzynka księcia Norfolk, która w ten sposób chciała zbliżyć rodzinę Howardów do króla.

Dobrze zapowiadająca się kariera młodego księcia została przerwana 1536 r., kiedy to Henryk nagle zapadł na zdrowiu. Henryk zapadł najprawdopodobniej na gruźlicę, aczkolwiek niektórzy twierdzili, że padł ofiarą otrucia. Jako potencjalną winowajczynię wskazywano Annę Boleyn. Kiedy w maju 1536 r. Sąd Parów sądził królową w sprawie o zdradę i cudzołóstwo, pojawiły się również oskarżenia o otrucie księcia Richmond i Somerset. Niezależnie od jakości wysuwanych przeciw niej dowodów, królowa została uznana za winną i ścięta 19 maja. Dwa miesiące później z życiem pożegnał się również książę Henryk. Jego śmierć nastąpiła w momencie, gdy przez Parlament przechodziła ustawa, mająca mu zapewnić dziedziczenie tronu.

Norfolk rozkazał zanurzyć ciało księcia w ołowiu i przewieźć je krytym wozem w nieznane nam miejsce, ale jego słudzy włożyli ciało na wóz z sianem. Ozdobny grób Henryka znajduje się w kościele Św Michała Archanioła w Framlingham, w Suffolk.

Nie wiemy, czy Henryk VIII rozpaczał po stracie syna. Nawet jeśli tak, to został szybko pocieszony. Niewiele ponad rok po śmierć Henryka, trzecia żona króla, lady Jane Seymour, powiła mu długo oczekiwanego następcę, który po śmierci ojca w 1547 r. wstąpi na tron jako Edward VI.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Henry Fitzroy, nieślubny syn Henryka VIII, pojawia się w książce Tanyi Huff Cena krwi jako wampir.