Glastonbury

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Glastonbury
Ilustracja
Opactwo w Glastonbury
Państwo

 Wielka Brytania

Kraj

 Anglia

Region

South West

Hrabstwo ceremonialne

Somerset

Unitary authority

Somerset

Wysokość

5 m n.p.m.

Populacja (2001)
• liczba ludności


8429 (miasto)

Nr kierunkowy

01458

Kod pocztowy

BA6

Położenie na mapie Somersetu
Mapa konturowa Somersetu, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Glastonbury”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Glastonbury”
Położenie na mapie Anglii
Mapa konturowa Anglii, na dole znajduje się punkt z opisem „Glastonbury”
Ziemia51°08′52″N 2°42′46″W/51,147778 -2,712778
Strona internetowa

Glastonburymiasto i civil parish w Wielkiej Brytanii, położone w angielskim hrabstwie Somerset, w dystrykcie (unitary authority) Somerset[1], znajdujące się w suchej niecce regionu zwanego Somerset Levels u podnóża wzgórz Mendip. Leży 30,9 km od miasta Taunton, 37,4 km od miasta Bristol i 187,5 km na południowy zachód od Londynu[2]. W 2001 roku miasto liczyło 8429 mieszkańców[3]. W 2011 roku civil parish liczyła 8932 mieszkańców[4].

Miasto jest znane ze swojego historycznego znaczenia, czego pozostałościami są Glastonbury Abbey (Opactwo Glastonbury) oraz Glastonbury Tor (Wzgórze Glastonbury). Miasteczko jest także znane z uwagi na Glastonbury Festival, który odbywa się w niedalekiej wiosce – Pilton.

Historia i mitologia[edytuj | edytuj kod]

Miasto jest szczególnie związane z mitami dotyczącymi wzgórza Glastonbury Tor, które majestatycznie wznosi się wśród płaskiego krajobrazu Somerset Levels. Mity dotyczą zarówno Józefa z Arymatei oraz Świętego Graala, jak i Króla Artura i Rycerzy Okrągłego Stołu oraz, ostatnio, z pseudonaukowymi liniami mocy energetycznych (ang. ley lines), które według jej zwolenników tworzą Glastonbury, Stonehenge i Avebury. Glastonbury jest wspomniana w Domesday Book (1086) jako Glastingberie/Glaestingeberia[5].

Józef z Arymatei[edytuj | edytuj kod]

Legenda o Józefie z Arymatei jest związana z ideą, że Glastonbury było miejscem narodzin chrześcijaństwa na Wyspach Brytyjskich oraz że pierwszy kościół, który miał być schronieniem dla Świętego Graala, został zbudowany właśnie w tym mieście. Legenda także mówi o tym, iż Józef odwiedził wcześniej Glastonbury z dzieciątkiem Jezus. William Blake napisał później książkę pt. „Jerusalem” o tej legendzie.

Według podań Józef przybył do Glastonbury łodzią przez zalane powodzią Somerset Levels. Przy wysiadaniu z łodzi uderzył swoim kosturem w ziemię, która nagle cudownie zakwitła jako Glastonbury Thorn (Cierń z Glastonbury), co miałoby wytłumaczeniem na istnienie rodzaju ciernistego krzewu rosnącego wyłącznie w okolicach Glastonbury.

Król Artur[edytuj | edytuj kod]

W niektórych wersjach legendy o Królu Arturze domniemuje się, iż Glastonbury jest legendarną wyspą Avalon. Wczesne walijskie opowieści łączą Artura z glastonburskim wzgórzem w kontekście spotkania, które odbył tam z celtyckim królem, Melwasem, na temat porwania żony Artura, Ginewry. Jako pierwszy uznał Glastonbury za Avalon znany kronikarz, Godfryd z Monmouth w 1133 roku. W 1191 roku mnisi z Glastonbury ogłosili, że odnaleźli groby Króla Artura i Ginewry, co spowodowało przyjazd wielu ówczesnych historyków, między innymi Giraldusa Cambrensisa (Giralda z Walii). Domniemane szczątki zaginęły podczas okresu Reformacji w Anglii. Pewne wersje legendy twierdzą, iż Glastonbury było miejscem, w które udał się Lancelot po śmierci Artura.

Miasto dziś[edytuj | edytuj kod]

W dzisiejszych czasach Glastonbury jest centrum religijnym związanym nie tylko z chrześcijaństwem, ale także pogańskimi praktykami. Miasto od innych odróżniają sklepy oferujących pogańskie lub też magiczne przedmioty. Ruiny opactwa są otwarte dla zwiedzających. Sam budynek został zniszczony podczas Reformacji, natomiast resztki zostały w dużej części rozszabrowane jako materiał budowlany. Wejście na szczyt wzgórza Glastonbury Tor pozwala zobaczyć nie tylko ruiny starego kościoła, ale także pozwala na ogarnięcie wzrokiem dużej części hrabstwa Somerset.

Inne wydarzenia[edytuj | edytuj kod]

W Glastonbury zmarł św. Indracht (Indrakt). Miasto znane jest z odbywającego się festiwalu muzyki rockowej Glastonbury Festival, jednego z największych w Europie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Glastonbury. Ordnance Survey linked data. [dostęp 2016-05-05]. (ang.).
  2. Distance from GLASTONBURY [ST500390]. GENUKI. [dostęp 2016-05-05]. (ang.).
  3. KS01 Usual resident population: Census 2001, Key Statistics for urban areas. Office for National Statistics. [dostęp 2016-05-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2004-07-23)]. (ang.).
  4. Area: Glastonbury (Parish). Neighbourhood Statistics (ONS). [dostęp 2016-05-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-10-10)]. (ang.).
  5. Somerset E-K. The Domesday Book online. [dostęp 2016-05-05]. (ang.).