Gościeszyn (województwo kujawsko-pomorskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gościeszyn
Kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny
Kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny
Państwo  Polska
Województwo kujawsko-pomorskie
Powiat żniński
Gmina Rogowo
Wysokość 120 m n.p.m.
Liczba ludności (III 2011) 247[1]
Strefa numeracyjna (+48) 52
Kod pocztowy 88-420 Rogowo
Tablice rejestracyjne CZN
SIMC 0094219
Położenie na mapie gminy Rogowo
Mapa lokalizacyjna gminy Rogowo
Gościeszyn
Gościeszyn
Położenie na mapie powiatu żnińskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu żnińskiego
Gościeszyn
Gościeszyn
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa kujawsko-pomorskiego
Gościeszyn
Gościeszyn
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Gościeszyn
Gościeszyn
Ziemia52°39′28″N 17°43′37″E/52,657778 17,726944

Gościeszynwieś w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie żnińskim, w gminie Rogowo.

Współczesność i zabytki[edytuj | edytuj kod]

We wsi znajduje się kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny z lat 1959-1960 (sanktuarium maryjne). Wewnątrz wisi cudowny obraz Matki Boskiej w Ogrodzie Mistycznym z XV w., najprawdopodobniej szkoła niderlandzka z kręgu artystycznego Dirka Boutsa[2][3]. Obecnie funkcję proboszcza pełni ks. Henryk Sawiński.

We wsi działa Zespół Szkół Publicznych, Jednostka OSP, zakład produkcyjny drewnianej architektury ogrodowej i więźb dachowych, dwa sklepy spożywczo-przemysłowe, przystanek autobusowy, punkt pocztowy.

W latach 1934-1939 istniała gmina Gościeszyn. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa bydgoskiego. Według Narodowego Spisu Powszechnego (III 2011 r.) liczyła 247 mieszkańców[1]. Jest dziewiątą co do wielkości miejscowością gminy Rogowo.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Wieś położona jest na Pojezierzu Gnieźnieńskim, tuż za południową granicą Pałuk.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Dokładna data założenia wsi nie jest znana, historycy uważają, że istniała już w okresie bulli protekcyjnej wydanej przez papieża Innocentego II w roku 1136.[4] Nazwa wsi wywodzi się od imienia Gościsza, które to wymienia wspomniana bulla. Osadnik ten lub jego syn mógł być założycielem miejscowości, świadczyć może o tym końcówka w nazwie „-szyn”, która początkowo mogła mieć wydźwięk „-syn”. Od wieków związany z Wielkopolską[5][6]. Wieś stała się ośrodkiem religijnego i społecznego oddziaływania po wybudowaniu w XIV w. pierwszego kościoła i utworzeniu parafii.

Przed 1929 r. powstaje agencja pocztowa. Pierwsza łączność pocztowa wsi odbywała się już w drugiej połowie XIX w. poprzez pocztę konną. Z Gniezna lasami przez Ganinę i Sarnówko jeździł dyliżans pocztowy, w Gościeszynku przed oberżą wydawano listy, dalsza podróż odbywała się przez Budzisław, gdzie wymieniano konie i dalej ruszano w kierunku Żnina i Bydgoszczy. W okresie międzywojennym wieś była siedzibą gminy, która kierował wójt Franciszek Sobczak, właściciel ziemski wywieziony w 1939 r. do Generalnego Gubernatorstwa. Pierwsza szkoła powstała w XVIII w. W latach 1919-1939 szkoła miała kategorię II stopnia z klasami od I do VI. W czasie okupacji hitlerowskiej do szkoły uczęszczały tylko niemieckie dzieci, polskie musiały przenieść się do pobliskiej wsi Cegielnia. W 1968 r. Społeczny Komitet Budowy Szkoły zaczął budowę nowej siedziby, którą otwarto 4 września 1971 r. Od 1954 r. działała pierwsza regularna linia PKS zapewniająca dojazd do Żnina.[7]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b GUS: Ludność - struktura według ekonomicznych grup wieku. Stan w dniu 31.03.2011 r.
  2. E.J. Wolscy, Dokumentacja konserwacji i restauracji obrazu Madonna w ogrodzie mistycznym.
  3. Obraz ten został w roku 1992 skradziony i wywieziony na Zachód, gdzie błędnie zakwalifikowano go jako falsyfikat. Przywieziony z powrotem do Polski, został odnaleziony przez policję pod Wrocławiem, po czym wrócił do Gościeszyna – zob. Piotr Schutta Złodzieje, fałszerze i zbieracze, „Express Bydgoski” nr 298 z 23.12.2011
  4. H.J. Hładynowicz, Zmiany krajobrazu i rozwój osadnictwa w Wielkopolsce od IV do XI w., Lwów 1931.
  5. S. Kozierowski, Szematyzm historyczny ustrojów parafialnych dzisiejszej archidiecezji gnieźnieńskiej, Poznań 1934.
  6. S. Kozierowski, Badania nazw topograficznych dzisiejszej archidiecezji gnieźnieńskiej, Poznań 1914.
  7. E. Rychlicki, Między Trzemesznem a Żninem, z dziejów kościoła parafialnego i wsi Gościeszyn, W.K. „Eury”, Chorzów 2009 r.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]