Dirk Bouts

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dirk Bouts
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 1415
Haarlem
Data i miejsce śmierci 6 maja 1475
Leuven
Narodowość niderlandzka
Dziedzina sztuki malarstwo
Epoka późny gotyk

Dirk Bouts, Dieric Bouts (ur. ok. 1415 w Haarlemie, zm. 6 maja 1475 w Leuven) — niderlandzki malarz.

Ostatnia wieczerza - centralna część retabulum Ołtarza Eucharystii - kościół św. Piotra w Leuven

Urodził się przypuszczalnie w mieście Haarlem. Działał głównie w Leuven (Lowanium), gdzie od 1462 pełnił urząd malarza miejskiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był jednym z pierwszych malarzy północnoeuropejskich stosujących perspektywę liniową z jednym punktem zbiegu, jak w przypadku Ostatniej Wieczerzy w Ołtarzu Eucharystii z kościoła Sint Pieters w Lowanium. Postacie w kompozycjach Boutsa przeważnie wysmukłe, o wysokich czołach są mało zindywidualizowane, poruszają się dość sztywno. W niektórych dziełach uderza trafność ukazania naturalnego krajobrazu skalistego.

Bouts był kolorystą. Widać to zarówno w bocznych skrzydłach Ołtarza Eucharystii, jak i w Pokłonie Trzech Króli. W jego gamie barwnej dominują: oliwkowa zieleń, karmin, błękit, fiolet i biel stosowana w subtelnych niuansach. W jednym ze skrzydeł tryptyku zwanego „Perłą Brabantu”, którego środkową kwaterę zajmuje Pokłon Trzech Króli umieścił źródło światła w obrazie jako bladą tarczę słoneczną widoczną w głębi.

Innym ważnym dziełem artysty są prace ukazujące sprawiedliwość cesarza Ottona III (1468 r.) Zamówione do Sali głównej ratusza były zapewne nawiązaniem do obrazów Rogera van der Weydena w ratuszu brukselskim.
Był ojcem malarzy Alberta Boutsa i Dirka Boutsa młodszego.

Twórczość [1][edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. na podstawie Antoniego Ziemby za: monografią Catheline Perierd'leteren z 2005 roku