Grab (województwo podkarpackie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Grab
Przystanek PKS  w centrum wsi, naprzeciw Niepublicznej Szkoły Podstawowej
Przystanek PKS w centrum wsi, naprzeciw Niepublicznej Szkoły Podstawowej
Państwo  Polska
Województwo podkarpackie
Powiat jasielski
Gmina Krempna
Wysokość powyżej 500 m n.p.m.
Liczba ludności (2013) 63[1]
Strefa numeracyjna (+48) 13
Kod pocztowy 38-232
Tablice rejestracyjne RJS
SIMC 0355335
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa lokalizacyjna województwa podkarpackiego
Grab
Grab
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Grab
Grab
Ziemia49°26′25″N 21°26′22″E/49,440278 21,439444

Grabwieś typu łańcuchówki, położona w Polsce w województwie podkarpackim, w powiecie jasielskim, w gminie Krempna nad potokiem Ryjak dopływem Wisłoki.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa krośnieńskiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W latach 1769‒1770 w okolicach Grabiu istniał obóz konfederatów barskich, skąd Kazimierz Pułaski dokonywał wypadów na Pilzno i Lwów. Grab stanowił oparcie dla oddziałów konfederatów barskich Pułaskiego i Zawadzkiego, których warowne obozy znajdowały się w okolicy. 13 stycznia 1770 w rejonie Grabu miała miejsce wielka bitwa z Rosjanami, w której konfederaci ponieśli klęskę, a Pułaski został ranny. W 1770 obóz został prawie zniszczony przez wojska rosyjskie.[2] Resztki obozu spod Grabu przeniesiono w okolice Koniecznej i Izb.

W 1849 przez Grab przemaszerowały jednostki wojska rosyjskiego udające się na Węgry w celu pacyfikacji powstania. W latach 1911‒1912 w Grabiu działał o. Maksym Sandowycz, duchowny prawosławny krzewiący wiarę prawosławną oraz orientację prorosyjską wśród Łemków. W 1945 większość ludności Grabu wyjechała do ZSRR, dwa lata później pozostałych mieszkańców przymusowo wysiedlono na Ziemie Odzyskane.

W latach PRL istniało tu duże Państwowe gospodarstwo rolne.[2]

Obiekty[edytuj | edytuj kod]

W Grabiu znajdują się 2 cmentarze z I wojny światowej (jeden projektu Duszana Jurkowicza), szkoła podstawowa z przedszkolem i klasami 1‒3, kierowana do 2011 roku przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Przygranicznych, która w okresie letnim zamienia się w schronisko młodzieżowe oraz remiza OSP. Kościół rzymskokatolicki (kaplica) przynależy do parafii św. Maksymiliana Kolbe w Krempnej. Kościół (kaplica) został wybudowany w latach 90. w miejscu cerkwi greckokatolickiej z 1809, która spłonęła około 1950.

Na przełęczy nad Grabiem znajdowało się dawne przejście graniczne Ożenna-Nižná Polianka.

Ciekawostką jest miejscowa tradycja malowania przydrożnych kapliczek na charakterystyczny niebieski kolor.

Drogi[edytuj | edytuj kod]

Przez Grab wiedzie droga wojewódzka nr 992, która na granicy państwa łączy się z drogą po stronie słowackiej, droga dojazdowa do niektórych domów oraz drogi leśne i dojazdowe do pól. Jednak najwięcej mieszkańców żyje przy drodze wojewódzkiej DW992.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. GUS. Bank Danych Lokalnych
  2. a b Beskid Niski i Pogórze (mapa). Stanisław Kłos (oprac.). Warszawa: Państwowe Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych, 1981.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]