Greg Louganis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Greg Louganis
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

29 stycznia 1960
El Cajon

Wzrost

175 cm

Dorobek medalowy
Reprezentacja  Stany Zjednoczone
Igrzyska olimpijskie
srebro Montreal 1976 skoki do wody
(skoki z wieży)
złoto Los Angeles 1984 skoki do wody
(skoki z wieży)
złoto Los Angeles 1984 skoki do wody
(skoki z trampoliny)
złoto Seul 1988 skoki do wody
(skoki z wieży)
złoto Seul 1988 skoki do wody
(skoki z trampoliny)

Gregory Efthimios Louganis (ur. 29 stycznia 1960 r. w El Cajon) – amerykański skoczek do wody. Wielokrotny medalista olimpijski.

Ma szwedzkie i samoańskie korzenie, jednak został adoptowany przez rodzinę greckiego pochodzenia. Uchodzi za jednego z najwybitniejszych skoczków do wody w historii. Na igrzyskach debiutował w Montrealu w roku 1976, ostatni raz wystąpił w Seulu dwanaście lat później. Za każdym razem, podczas trzech startów, zdobywał medale (łącznie pięć). Pierwszy krążek – srebrny – wywalczył w skokach z wieży. W 1980 r. był wielkim faworytem, jednak Amerykanie zbojkotowali igrzyska w Moskwie. Cztery lata później zdobył złote medale w obu olimpijskich konkurencjach – skokach z wieży i platformy. W Seulu powtórzył swój wyczyn. Był także pięć razy mistrzem świata (dublet w 1982 i 1986). W Seulu podczas zawodów doznał kontuzji – uderzył się w głowę i do wody skoczył z okrwawioną głową. Kontrowersje pojawiły się kilka lat później, gdy ujawnił, że już wtedy był nosicielem HIV.

W 1995 roku opublikował autobiografię Breaking the Surface, która doczekała się filmowej adaptacji dwa lata później (Ostatni skok: Historia Grega Louganisa).

Starty olimpijskie[edytuj | edytuj kod]

Montreal 1976
  • wieża – srebro
Los Angeles 1984
  • wieża, trampolina – złoto
Seul 1988
  • wieża, trampolina – złoto

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]