Glenn Morris

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Glenn Morris
Data i miejsce urodzenia 18 czerwca 1912
Simla
Data i miejsce śmierci 31 stycznia 1974
Palo Alto
Dyscypliny lekkoatletyka
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Stany Zjednoczone
Igrzyska olimpijskie
Złoto
Berlin 1936 lekkoatletyka
(dziesięciobój)

Glenn Edward Morris (ur. 18 czerwca 1912 w Simla w stanie Kolorado, zm. 31 stycznia 1974 w Palo Alto w Kalifornii) – amerykański lekkoatleta, wieloboista, mistrz olimpijski z Berlina w 1936.

Ukończył Colorado State University. W 1936 poprawił rekord Stanów Zjednoczonych w dziesięcioboju w swym pierwszym występie w tej konkurencji. W tym samym roku zdobył mistrzostwo USA (AAU) ustanawiając rekord świata (7880 pkt), a podczas igrzysk olimpijskich w 1936 w Berlinie został złotym medalistą poprawiając jednocześnie swój rekord świata na 7900 pkt. W tym samym roku otrzymał nagrodę im. Jamesa Sullivana dla najlepszego amerykańskiego sportowca amatorskiego.

Po zwycięstwie olimpijskim zakończył karierę lekkoatletyczną. W jej trakcie tylko trzykrotnie startował w dziesięcioboju, za każdym razem wygrywając, a dwukrotnie bijąc rekord świata.

W 1938 wystąpił w roli Tarzana w filnie Tarzan's Revenge (rolę Jane grała mistrzyni olimpijska w pływaniu Eleanor Holm). Była to jego jedyna rola filmowa. W 1940 grał w drużynie futbolu amerykańskiego Detroit Lions. Podczas II wojny światowej służył w US Navy na Pacyfiku, w czasie służby nabawił się choroby psychicznej. Po powrocie nie mógł znaleźć pracy. Zmarł w ubóstwie,w szpitalu dla weteranów wojennych.

Leni Riefenstahl w swoich wspomnieniach pisze, że Morris miał z nią romans podczas igrzysk w Berlinie.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]