Groupe Lagardère

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Lagardère CSA (właściwie Lagardère Groupe) – francuski holding, obecny w wielu krajach, na który składają się: koncern mediowy Lagardère Media oraz udziały (15% akcji) w EADS – europejskiej agencji kosmicznej i lotniczej. Holding założony został w 1980 r. przez Jean Luc Lagardere’a i prowadzi działalność w formie spółki komandytowo-akcyjnej (S.K.A) (francuski skrót SCA). Jej szefem i głównym akcjonariuszem jest Arnaud Lagardère.

Informacje ogólne[edytuj]

Na obecny kształt holdingu składają się przede wszystkim wcześniejsze zaangażowanie finansowe w spółkach Matra i Hachette.

Matra, francuska fabryka samolotów i samochodów została sprywatyzowana w 1988 r., a holding Lagardère skupił 25% jej akcji. Ze spółką Matra połączyło się wydawnictwo Hachette tworząc w 1992 r. firmę Matra Hachette. Dwa lata później w 1994 r. Lagardère nabył pakiet kontrolny Matra Hachette, a w 1996 r. spółka Matra Hachette połączyła się z holdingiem Lagardère.

W 1999 r. nastąpiła fuzja spółki-córki koncernu Matra – Matra Haut Technologies i firmy kosmicznej Aérospatiale w jedno przedsiębiorstwo Aérospatiale-Matra, które następnie w 2000 r. weszło w skład nowo utworzonego europejskiego koncernu EADS. Dzięki tej operacji Lagardère uzyskał znaczną liczbę akcji (14,95% na 10.2006) w europejskim koncernie lotniczym EADS.

Podział holdingu[edytuj]

1. Lagardere Media:

  • Hachette Livre (książki)
  • Hachette Filipacchi Médias (największy na świecie wydawca czasopism z ponad 200 tytułami)
  • Hachette Distribution Services (dystrybucja prasy) m.in. kioski Relay
  • Lagardère Active (media audiowizualne, nowe media)

2. EADS (15% akcji)

Grupa Lagardere w Polsce[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]