Grupa Pilska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Widok na Pilsko z hali Rysianka

Grupa Pilska lub Masyw Pilska – środkowa część Beskidu Żywieckiego (na Słowacji są to Kysucké Beskydy), pomiędzy przełęczą Glinka Ujsolska a przełęczą Glinne. Najwyższym szczytem jest Pilsko (1557 m) – jedyny szczyt Żywiecczyzny o wysokości ponad 1500 m[1].

Topografia[edytuj | edytuj kod]

Grupa Pilska znajduje się w Polsce i na Słowacji, przy czym Słowacy swoją część zaliczają do Beskidów Orawskich. Głównym grzbietem od przełęczy Glinka do przełęczy Glinne biegnie granica polsko-słowacka oraz Wielki Europejski Dział Wodny między zlewiskami Bałtyku (polska część masywu) i Morza Czarnego (słowacka część). Po słowackiej stronie zachodnią i południową naturalną granicę oddzielającą Grupę Pilska tworzą spływający z okolic przełęczy Glinka potok Tisoňovka, dalej Klinianka i Biała Orawa uchodząca do Jeziora Orawskiego, po wschodniej stronie potok Półgórzanka również uchodzący do Jeziora Orawskiego. Po polskiej stronie zachodnią granicę Masywu Pilska tworzy spływający spod przełęczy Glinka potok Glinka, dalej Bystra, przełęcz między Rysianką i Trzema Kopcami, potok Sopotnia i rzeka Koszarawa, wschodnią i północną spływający spod przełęczy Glinne potok Glinna, dalej Krzyżówka (Kamienna) i Koszarawa[2][3].

Przyroda[edytuj | edytuj kod]

Roślinność ma układ piętrowy, występuje piętro pogórza, regiel dolny, regiel górny i piętro kosodrzewiny – to ostatnie tylko na szczycie Pilska. Wyższe partie gór są z reguły zalesione, ale na polskiej stronie występują liczne hale i polany będące pozostałościami dawnego pasterstwa, w wielu miejscach pola i zabudowania miejscowości wspinają się wysoko na stoki gór. Słowacka część jest całkowicie zalesiona, miejscowości to zazwyczaj łańcuchówki rozłożone w dolinach rzek i potoków, a pola uprawne zajmują tylko dolne stoki gór. Osobliwością są torfowiska występujące na słowackiej stronie przełęczy Bory Orawskie[1].

Po polskiej stronie niemal cały obszar Masywu Pilska (z wyjątkiem dolin rzek zajętych przez pola i zabudowania miejscowości) znajduje się w Żywieckim Parku Krajobrazowym i istnieje jeden rezerwat przyrody Pod Rysianką chroniący dobrze zachowany las świerkowo-bukowy, będący pozostałością dawnej Puszczy Karpackiej.

Turystyka i rekreacja[edytuj | edytuj kod]

Polska część Grupy Pilska jest dobrze zagospodarowana turystycznie. Istnieje gęsta sieć szlaków turystyki pieszej, są szlaki rowerowe i ścieżki dydaktyczne. Bazę noclegową zapewnia schronisko PTTK na Hali Miziowej, bacówka PTTK na Krawcowym Wierchu, schroniska prywatne i gospodarstwa agroturystyczne, a w sezonie wakacyjnym baza namiotowa na Hali Górowej.

Grupa Pilska jest też ważna dla narciarzy. Pod Pilskiem zimą działa jeden z większych w Polsce ośrodków narciarskich – Ośrodek Narciarski Pilsko w Korbielowie oraz mniejsza Kolej Baba w Korbielowie Kamiennej.

Na słowackiej stronie Grupy Pilska największa baza noclegowa znajduje się nad Jeziorem Orawskim, poza tym jest hotel “Biela Farma” w Orawskiej Półgórze i kwatery w miejscowościach Nowoć, Orawskie Wesele i Orawska Półgóra. Szlaków turystycznych jest niewiele, poza granicami rezerwatów przyrody można jednak wędrować trasami nieznakowanymi[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Stanisław Figiel, Piotr Krzywda: Beskid Żywiecki. Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2006. ISBN 83-89188-59-7.
  2. Beskid Śląski i Żywiecki. Mapa 1:50 000. Kraków: Wyd. „Compass”, 2011. ISBN 978-83-7605-084-3.
  3. Turystyczna i satelitarna mapa Słowacji. [dostęp 2012-01-10].
Widok na masyw Pilska z hali Rysianka
Widok na masyw Pilska z hali Rysianka