Przełęcz Bory Orawskie (Grupa Pilska)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przełęcz Bory Orawskie
Ilustracja
Widok z ze zboczy Bacmańskiej Góry
Państwo

 Polska
 Słowacja

Wysokość

930 m n.p.m.

Pasmo

Beskid Żywiecki/Beskidy Orawskie, Karpaty

Sąsiednie szczyty

Połom, Magurka

Położenie na mapie Beskidu Żywieckiego, Małego i Makowskiego
Mapa Beskidu Żywieckiego, Małego i Makowskiego z zaznaczoną granicą Polski, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Przełęcz Bory Orawskie”
Położenie na mapie Karpat
Mapa konturowa Karpat, blisko górnej krawiędzi po lewej znajduje się punkt z opisem „Przełęcz Bory Orawskie”
Ziemia49°30′53,5″N 19°14′26,4″E/49,514861 19,240667

Przełęcz Bory Orawskie (słow. Mútňanske sedlo) – położona na wysokości ok. 930 m przełęcz w Beskidzie Żywieckim między szczytami Połom (973 m) i Magurka (1143 m). Znajduje się w Grupie Pilska (szczyt Magurka) i oddziela właściwy masyw Pilska od granicznego grzbietu biegnącego do przełęczy Glinka (szczyt Połom)[1]. Grzbietem, w którym znajduje się przełęcz, przebiega granica polsko-słowacka oraz Wielki Europejski Dział Wodny między zlewiskami Bałtyku i Morza Czarnego. Północno-zachodnie stoki przełęczy (po polskiej stronie) mają wysokość około 20 m i bardzo stromo opadają do doliny potoku Bystra. Na potoku tym w pobliżu przełęczy znajduje się wodospad o wysokości około 2 m, a jego szum słychać przy przełęczy. Po słowackiej stronie przełęczy natomiast rozległe i płaskie dno doliny pokryte jest mokradłami i torfowiskami, z których leniwie wypływa Zlatný potok. Od orawskiego słowa bory oznaczającego mokradła pochodzi nazwa przełęczy. Słowacy poniżej przełęczy na torfowiskach tych utworzyli rezerwat przyrody Spálený gruňik[2].

Na przełęczy Bory Orawskie, podobnie, jak na wielu innych przełęczach Beskidu Żywieckiego silnie dają się odczuć wiatry południowe, gdyż wznoszące się wysoko po obydwu jej stronach szczyty tworzą efekt dyszy aerodynamicznej. Występują tutaj czynne osuwiska, które w przyszłości prawdopodobnie doprowadzą do kaptażu (przeciągnięcia) wód Zlatného potoku na polską stronę. Z przełęczą tą związane są też ludowe podania o skarbach rzekomo tutaj gdzieś zakopanych przez zbójników[2].

Na niektórych mapach[3] podawana jest nazwa przełęczy Szeroki Kamień i wysokość 922 m.

Grzbietem przez przełęcz biegnie niebiesko szlak turystyczny niebieski znakowany, dalekobieżny słowacki graniczny szlak turystyczny.

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny żółty Przełęcz Bory Orawskie – Hala Lipowska
Szlak zielony Mútne (Słowacja) – Przełęcz Bory Orawskie
Szlak niebieski słowacki szlak graniczny, odcinek: Trzy Kopce – Przełęcz Bory Orawskie – Gruba BuczynaKrawców Wierchbacówka PTTK na Krawcowym Wierchu

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Turystyczna i satelitarna mapa Słowacji. [dostęp 2012-01-10].
  2. a b Stanisław Figiel, Piotr Krzywda: Beskid Żywiecki. Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2006. ISBN 83-89188-59-7.
  3. Beskid Żywiecki, Mapa turystyczna 1:50 000,Wydawnictwa Sygnatura, Polkart. [dostęp 2016-04-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-14)].