Gullinbursti

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gullinbursti
Ilustracja
Rycina z XIX wieku przedstawiająca Gulliburstiego u boku mitycznego boga Frejra
Występowanie mitologia nordycka

Gullinbursti (Złota Szczecina) – złoty odyniec, wierzchowiec boga Frejra z mitologii nordyckiej. Stworzony przez krasnoludzkich mistrzów, braci Sindriego i Brokkiego.

Jako dzik był istotą czci, symbolem płodności i wojowniczości. Znakiem rozpoznawczym Gulliburstiego jest złota szczecina, która świeciła w ciemności i nie pozwalała zagubić się jego towarzyszom nawet w największej ciemności. Potrafił latać, gnając po niebie szybciej od konia[1]. Jest najbardziej znanym dzikiem w mitologii skandynawskiej.

Siostra Frejra, Freja, posiadała niemal takiego samego odyńca – dzika o imieniu Hildisvíni (Bojowy Wieprz). Posiadał tak samo świecącą w ciemnościach złotą szczecinę oraz umiejętność latania. Do Freji należał także Ottar, mężczyzna zaklęty przez boginię w odyńca, będący jej kochankiem.

W licznych rytualnych obrzędach wykorzystywano krew świń i odyńców oraz ich mięso. Składano je także w ofierze Bogom, przypisując im wielką moc[2]. Przykładowo, podczas święta Krwi (sv. Blodfest) odbywającego się co 9 lat, dla przebłagania bóstw składano ofiary z ludzi i zwierząt, m.in. z dzików[3].

Różnice w wierzeniach[edytuj | edytuj kod]

  • W kulturze Celtów symbolika dzika była bardziej rozwinięta, niż w wierzeniach ludów skandynawskich. U Celtów świnie były bardziej wojownicze. Pojawiały się też podania o świniach, które zjedzone rano odradzały się nazajutrz i ponownie nadawały do spożycia.
  • W kulturze skandynawskiej dziki są odzwierciedleniem bogiń płodności. Stąd powiązanie z Freją, Frejrem i rodem Wanów.
  • W wierzeniach wikingów zaistniał swoisty podział. Za symbol wojowniczości obrali dzika, a symbolem płodności były świnie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Postacie z mitologii, www.orokepal.pl [dostęp 2020-05-13].
  2. Barbara Augustyn, Dziki i świnie – życie splecione ze śmiercią – Szuflada.net [dostęp 2020-05-13] (pol.).
  3. Mitologia nordycka, Mitologia Wiki [dostęp 2020-05-13] (pol.).