Hans Lammers

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hans Heinrich Lammers
Ilustracja
Hans Lammers (1937)
SS-Obergruppenführer SS-Obergruppenführer
Data i miejsce urodzenia 27 maja 1879
Lubliniec
Data i miejsce śmierci 4 stycznia 1962
Düsseldorf
Przebieg służby
Lata służby 1914-1945
Formacja Kaiserstandarte.svg Armia Cesarstwa Niemieckiego
III Rzesza SS
Główne wojny i bitwy I wojna światowa
Odznaczenia
Odznaka Złota Partii (III Rzesza)
Krzyż Żelazny (1813) I Klasy Krzyż Żelazny (1813) II Klasy Odznaka Honorowa Olimpijska (III Rzesza) Krzyż Honorowy dla Walczących na Froncie (III Rzesza) Order Imperialny Jarzma i Strzał (Hiszpania) Medal Pamiątkowy 13 marca 1938 Medal Pamiątkowy 1 października 1938 z okuciem Zamek Praga Order Ernestyński (Saksonia) Medal Pamiątkowy Węgierski Wojny (wojskowy) Order Królewski Korony (Prusy) Kawaler Krzyża Wielkiego Orderu Korony Włoch Kawaler Krzyża Wielkiego Orderu Świętych Maurycego i Łazarza (Królestwo Włoch)
[1]

Hans Heinrich Lammers (ur. 27 maja 1879 w Lublińcu, zm. 4 stycznia 1962 w Düsseldorfie) – prawnik z wykształcenia (studiował we Wrocławiu) i zawodu (sędzia), zbrodniarz hitlerowski. Pracował w Sądzie Okręgowym w Bytomiu (wówczas na terenie niemieckiego Górnego Śląska).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Absolwent niemieckiego gimnazjum w Pszczynie[potrzebny przypis]. Walczył w I wojnie światowej. Od 1921 w ministerstwie spraw wewnętrznych. Do NSDAP wstąpił w 1932. W latach 1933–1945 pełnił funkcję szefa Kancelarii III Rzeszy (od 1933 jako sekretarz stanu, od 1937 jako minister – szef Kancelarii Rzeszy). Prawa ręka kanclerza Rzeszy Hitlera do wszystkich spraw cywilnych hitlerowskich Niemiec. W 1940 otrzymał stopień SS-Obergruppenführera.

Lammers jako sprawny urzędnik w najwyższym aparacie władzy przygotowywał i nadawał bieg sprawom, które w rozumieniu prawa międzynarodowego miały zbrodniczy charakter. Był odpowiedzialny za eksterminację narodów podbitych państw, w tym za wysiedlanie ludności polskiej z terenów włączonych do Rzeszy i kreowanie polityki Hansa Franka na terenie Generalnego Gubernatorstwa.

Hans Lammers został skazany przez Amerykański Trybunał Wojskowy w Norymberdze 11 kwietnia 1949 na 20 lat więzienia. Więzienie Landsberg opuścił w 1954 roku.

Za ciekawostkę można uznać fakt, iż w dzieciństwie rodzina Lammersa mieszkała w tej samej lublinieckiej „Kamienicy pod śmiejącym się Matyjasem” stojącej przy Adama Mickiewicza 9, z rodziną Steinów, których córki: Róża (urodzona w 1883 roku w Lublińcu) i Edyta (urodzona w 1891 roku we Wrocławiu) w późniejszym czasie trafiły do obozu KL Auschwitz-Birkenau. Po kilku latach pobytu w Lublińcu, obydwie rodziny przeniosły się do Wrocławia.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Joanna Wieliczka Szarek: III Rzesza – narodziny i zmierzch szaleństwa, Wydawnictwo Kluszczyński Kraków 2007

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Lammers, Hans Heinrich - TracesOfWar.com, tracesofwar.com [dostęp 2021-06-09] (ang.).