William Henry Pickering

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
William Henry Pickering w 1909

William Henry Pickering (ur. 15 lutego 1858 w Bostonie, zm. 17 stycznia 1938 w Mandeville, Jamajka) – amerykański astronom, brat Edwarda Charlesa Pickeringa. Odkrywca księżyca Saturna Febe w 1899.

Prace[edytuj | edytuj kod]

Febe odkrył na podstawie zdjęć wykonanych w 1898. Zauważył, że okrąża ona Saturna w kierunku przeciwnym niż pozostałe księżyce[1]. W 1905 ogłosił odkrycie 10. księżyca Saturna – Temidy, na podstawie zdjęć z poprzedniego roku. Jak się później okazało, pomylił się. Dziesiąty księżyc (Janus), odkryty w 1966, najprawdopodobniej nie jest tym samym obiektem, ponieważ jego orbita znajduje się wewnątrz wszystkich księżyców Saturna, podczas gdy Temida miała leżeć pomiędzy Tytanem i Hyperionem.

Opierając się na teorii George’a Darwina zasugerował w 1907, że Księżyc powstał z fragmentu oderwanego od naszej planety w rejonie Pacyfiku. Spekulował też, że niegdyś istniał na Ziemi jeden kontynent, który rozpadł się po powstaniu Księżyca[2].

Obserwował całkowite zaćmienia Słońca oraz badał kratery na Księżycu. Obserwując krater o nazwie Eratostenes ogłosił, że nieregularne zmiany w jego wyglądzie można wyjaśnić istnieniem tam przemieszczających się rojów owadów[3]. Twierdził, że zaobserwował na Księżycu roślinność[4].

W 1919 przewidział istnienie i orbitę nowej planety Układu Słonecznego, opierając się na anomaliach ruchu orbitalnego Urana i Neptuna. Obserwacje prowadzone w Mount Wilson Observatory nie dowiodły jednak jej istnienia. Pluton został odkryty w 1930 przez Clyde’a Tombaugha. Jednakże wiadomo dziś, że masa tego obiektu jest zbyt mała, aby znacząco zaburzyć ruch takich planet jak Uran i Neptun. Po odkryciu Plutona, Pickering zinterpretował symbol nadany planecie jako odniesienie do siebie (litera P) oraz Lowella (litera L)[5].

Pickering uczestniczył w konstrukcji i otwarciu kilku obserwatoriów w szczególności Lowell Observatory w Arizonie w USA. W późniejszym okresie spędził dużo czasu w swoim prywatnym obserwatorium na Jamajce. Wydał atlas fotograficzny Księżyca.

Jeden z kraterów na Księżycu nosi nazwę Pickering. Istnieje także planetoida Pickeringia, nazwana tak w uznaniu zasług braci Wiliama i Edwarda Pickeringów.

W 1909 roku przyznano mu nagrodę Prix Jules-Janssen.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Praca zbiorowa: Encyklopedia Britannica. Ziemia i Wszechświat. T. XXI. Poznań: Wydawnictwo KURPISZ S. A., 2006, s. 105. ISBN 978-83-6056-325-0.
  2. Pickering, W.H. The Place of Origin of the Moon - The Volcani Problems. „Popular Astronomy”, s. 274–287, 1907 (ang.). 
  3. Lunar insects and other stories – recenzja książki The Wandering Astronomer. „Astronomy & Geophysics”. 41 (6), s. 32, 2000 (ang.). 
  4. Says 2 crops a day grow on the moon. „The New York Times”, 1921 (ang.). 
  5. Pickering W. H.. The discovery of Pluto. „Monthly Notices of the Royal Astronomical Society”. 91 (1), s. 0812–0817, 1930 (ang.). 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Nekrologi[edytuj | edytuj kod]