William Henry Pickering

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
William Henry Pickering w 1909

William Henry Pickering (ur. 15 lutego 1858 w Bostonie, zm. 17 stycznia 1938 w Mandeville, Jamajka) – amerykański astronom, brat Edwarda Charlesa Pickeringa. Odkrywca księżyca Saturna Febe w 1899.

Prace[edytuj | edytuj kod]

Febe odkrył na podstawie zdjęć wykonanych w 1898. Zauważył, że okrąża ona Saturna w kierunku przeciwnym niż pozostałe księżyce[1]. W 1905 ogłosił odkrycie 10. księżyca Saturna – Temidy, na podstawie zdjęć z poprzedniego roku. Jak się później okazało, pomylił się. Dziesiąty księżyc (Janus), odkryty w 1966, najprawdopodobniej nie jest tym samym obiektem, ponieważ jego orbita znajduje się wewnątrz wszystkich księżyców Saturna, podczas gdy Temida miała leżeć pomiędzy Tytanem i Hyperionem.

Opierając się na teorii George’a Darwina zasugerował w 1907, że Księżyc powstał z fragmentu oderwanego od naszej planety w rejonie Pacyfiku. Spekulował też, że niegdyś istniał na Ziemi jeden kontynent, który rozpadł się po powstaniu Księżyca[2].

Obserwował całkowite zaćmienia Słońca oraz badał kratery na Księżycu. Obserwując krater o nazwie Eratostenes ogłosił, że nieregularne zmiany w jego wyglądzie można wyjaśnić istnieniem tam przemieszczających się rojów owadów[3]. Twierdził, że zaobserwował na Księżycu roślinność[4].

W 1919 przewidział istnienie i orbitę nowej planety Układu Słonecznego, opierając się na anomaliach ruchu orbitalnego Urana i Neptuna. Obserwacje prowadzone w Mount Wilson Observatory nie dowiodły jednak jej istnienia. Pluton został odkryty w 1930 przez Clyde’a Tombaugha. Jednakże wiadomo dziś, że masa tego obiektu jest zbyt mała, aby znacząco zaburzyć ruch takich planet jak Uran i Neptun. Po odkryciu Plutona, Pickering zinterpretował symbol nadany planecie jako odniesienie do siebie (litera P) oraz Lowella (litera L)[5].

Pickering uczestniczył w konstrukcji i otwarciu kilku obserwatoriów w szczególności Lowell Observatory w Arizonie w USA. W późniejszym okresie spędził dużo czasu w swoim prywatnym obserwatorium na Jamajce. Wydał atlas fotograficzny Księżyca.

Jeden z kraterów na Księżycu nosi nazwę Pickering. Istnieje także planetoida Pickeringia, nazwana tak w uznaniu zasług braci Wiliama i Edwarda Pickeringów.

W 1909 roku przyznano mu nagrodę Prix Jules-Janssen.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Praca zbiorowa: Encyklopedia Britannica. Ziemia i Wszechświat. T. XXI. Poznań: Wydawnictwo KURPISZ S. A., 2006, s. 105. ISBN 978-83-6056-325-0.
  2. Pickering, W.H. The Place of Origin of the Moon - The Volcani Problems. „Popular Astronomy”, s. 274–287, 1907 (ang.). 
  3. Lunar insects and other stories – recenzja książki The Wandering Astronomer. „Astronomy & Geophysics”. 41 (6), s. 32, 2000 (ang.). 
  4. Says 2 crops a day grow on the moon. „The New York Times”, 1921 (ang.). 
  5. The discovery of Pluto. „Monthly Notices of the Royal Astronomical Society” (ang.). 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Nekrologi[edytuj | edytuj kod]