Helena Romanowa (1784-1803)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Helena Pawłowna Romanowa)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Elena Pavlovna of Russia.jpg

Helena Pawłowna Romanowa (ur. 24 grudnia 1784 roku w Petersburgu; zm. 24 września 1803 roku), wielka księżna Rosji, wielka księżna Mecklenburg-Schwerin.

Córka cara Pawła I i jego drugiej żony Zofii Doroty Wirtemberskiej. Helena była młodszą siostrą Aleksandra I, wielkiego księcia Konstantyna Pawłowicza i Aleksandry Pawłownej. Jej młodszym rodzeństwem byli Maria Pawłowna, Katarzyna Pawłowna, Olga Pawłowna, Anna Pawłowna, car Mikołaj I i Michał Pawłowicz. Helena najbardziej związana była z starszą siostrą Aleksandrą, która zmarła dwa lata przed nią.

Helena Pawłowna Romanowa

Helena uczyła się prywatnie, pierwsze lata edukacji przebiegały pod okiem jej babki carycy Katarzyny II. Nauka wielkiej księżnej skupiała się głównie przy sztuce, literaturze i muzyce.

12 października 1799 roku wyszła za mąż za księcia Fryderyka Ludwika na Mecklenburgii-Schwerinie (17781819). Fryderyk był najstarszym synem Fryderyka Franciszka I, wielkiego księcia Mecklenburgii-Schwerinu i Luizy, księżniczki Sachsen-Gotha. Para miała dwójkę dzieci:

We wrześniu 1803 roku Helena źle się poczuła i zmarła nagle 24 września.