Henryka Martyniak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Henryka Martyniak
„Maria”, „Maria Konopnicka”
Data i miejsce urodzenia

18 września 1905
Warszawa

Data i miejsce śmierci

2 sierpnia 1985
Warszawa

Zawód, zajęcie

pedagog

Odznaczenia
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari Krzyż Walecznych (od 1941) Krzyż Armii Krajowej Medal Komisji Edukacji Narodowej Kawaler Orderu Palm Akademickich (Francja) Medal Wojny 1939–1945 (Wielka Brytania)
Grób Henryki Martyniak na Cmentarzu Powązkowskim

Henryka Martyniak z d. Landy ps. „Maria”, „Maria Konopnicka” (ur. 18 września 1905 w Warszawie, zm. 2 sierpnia 1985 tamże) – żołnierz SZP, uczestniczka kampanii wrześniowej i powstania warszawskiego, więźniarka Fordonu, nauczycielka, wykładowczyni Uniwersytetu Warszawskiego, odznaczona Orderem Wirtuti Militari[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Henryka Landy urodziła się 18 września 1905 w rodzinie księgowego Władysława i Anny z domu Muszkat. W 1912 wraz z rodziną wyjechała do Francji, gdzie przebywała przez okres toczącej się I wojny światowej. Tam też ukończyła szkołę powszechną. W 1919 powróciła do kraju. W Warszawie uczęszczała do Gimnazjum Żeńskiego Jadwigi Kowalczykówny i Jadwigi Jawurkówny, które ukończyła w 1923[2]. W latach 1924-1929 studiowała literaturę francuską na Sorbonie w Paryżu. Po powrocie do kraju od 1930 w gimnazjach prywatnych uczyła języka francuskiego. Była zaangażowana w PWK, a w Gimnazjum Żeńskim im. Marii Konopnickiej prowadziła hufiec szkolny[2].

W 1939 brała udział w obronie cywilnej Warszawy, dostarczając żołnierzom żywność i papierosy. 5 października 1939 została zaprzysiężona przez Janinę Karasiównę w Służbie Zwycięstwu Polski, jako „Maria”, „Maria Konopnicka”. Została przez mjr. Henryka Niepokulczyckiego, ps. „Teodor” zwerbowana w 1940 jako jego łączniczka z kpt. Zenonem Schreyerem, ps „Demir” , który zajmował się kontrolą produkcji granatów. Uczestniczyła podczas produkcji granatów, a następnie razem z Zenonem Schreyerem brała udział w podwarszawskich lasach oraz w piwnicy swego domu na Żoliborzu w ich odpalaniu[2]. Później była główną łączniczką inż. Stanisława Franke ps. „Filip”, który przed wojną pracował w fabryce uzbrojenia w Rembertowie. Wspólnie z nim oraz werbując nowych pracowników stworzyli wytwórnię granatów. Jej zadaniem było dozorowanie bezpieczeństwa produkcji oraz przenoszenie meldunków i części granatów[2]. Wiosną 1944 kierowała akcją przetransportowania „filipinek" z magazynów fabryki znajdującej się przy ul. Obozowej, którą opieczętowało gestapo, do nowych składów, które zostały przygotowane przez „Filipa”. W czerwcu i lipcu 1944 w związku z zagrożeniem „wsypą” przebywała w Zalesiu pod Warszawą, a następnie przed wybuchem Powstania wróciła na Mokotów, gdzie pracowała w kuchni[2].

Przed kapitulacją Powstania przedostała się kanałami do Śródmieścia, a 5 października 1944 z ludnością cywilną dostała się do obozu przejściowego w Pruszkowie, a dzięki świadectwu jakie otrzymała od dr Balickiej o niezdolności do pracy wywieziono ją z cywilami i rannymi do Mościc, gdzie przebywała pod opieką Rady Głównej Opiekuńczej[2]. Kiedy Tarnów został zajęty przez sowietów, wraz z innymi nauczycielami warszawskimi założyła w Mościcach gimnazjum i liceum, w których uczyła języka francuskiego. W 1946 powróciła do Warszawy, gdzie podjęła pracę nauczycielki, a od 1949 do 1963 wicedyrektorki w XV Liceum im. Narcyzy Żmichowskiej[3].

26 stycznia 1954 została razem z mężem aresztowana i skazana przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie na 15 lat więzienia za prowadzenie korespondencji z Przemysławem Kraczkiewiczem, który był jej kolegą i dowódcą z Armii Krajowej, a przebywającym w tym czasie na Zachodzie. W czerwcu 1956 wskutek amnestii została zwolniona i wróciła do pracy w Liceum Żmichowskiej[3]. Będąc kierowniczką ogniska nauczała języka francuskiego i zorganizowała klasy z językiem wykładowym francuskim: równocześnie była lektorem w SGPiS. Od 1962 pracowała jako wykładowca w Wyższym Studium Języków Obcych UW, a następnie do 1970 na Wydziale Romanistyki UW. Do 1979 uczyła także na kursach ówczesnej Czytelni Francuskiej (później Instytutu Francuskiego) [3]. Będąc już na emeryturze zajmowała się tłumaczeniami z i na język francuski. Henryka Martyniak jest autorką kilku podręczników i skryptów do nauki języka francuskiego. Należała do Związku Bojowników o Wolność i Demokrację[3].

Zmarła 2 sierpnia 1985 po długiej chorobie, a pochowana została w grobie rodzinnym na Powązkach[3].

Ordery i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kawalerowie Orderu Virtuti Militari [dostęp 2023-05-09]
  2. a b c d e f Zawacka 2005 ↓, s. 202.
  3. a b c d e Zawacka 2005 ↓, s. 203.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]