Przejdź do zawartości

Herb Rudy Śląskiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Herb Rudy Śląskiej
ilustracja
Typ herbu

miejski

Wprowadzony

1966

Ostatnie zmiany

1998

Herb Rudy Śląskiej – jeden z symboli miasta Ruda Śląska w postaci herbu[1].

Wygląd i symbolika

[edytuj | edytuj kod]

Herb jest dwupolowy (dwudzielny w słup). Przedstawia w heraldycznie prawym, błękitnym polu połowę złotego orła śląskiego, skierowanego w prawo, a lewym, srebrnym polu postać świętej Barbary. Święta ubrana jest w czerwono-błękitne szaty. Ma złote włosy, na głowie złotą królewską koronę i złoty nimb. W lewej ręce trzyma miecz o srebrnym ostrzu i złotej rękojeści i jelcu, oparty o podłoże. W prawej – złoty kielich z hostią na nim. Zza niewiasty (z jej lewej strony, na wysokości nóg) wyłania się fragment niewielkiej czerwonej, ceglanej, blankowanej baszty z trzema oknami w układzie jedno nad drugim

Święta Barbara jest patronką górników oraz miasta.

Historia

[edytuj | edytuj kod]
Herb Rudy Śląskiej w latach 1966-1998

Pierwszy oficjalny herb Rudy Śląskiej został opracowany i uchwalony przez Miejską Radę Narodową 17 września 1966 roku. Powstał on z inicjatywy i przy współudziale Towarzystwa Miłośników Rudy Śląskiej. Został opracowany w duchu epoki socjalizmu. Ukazywał przynależność do państwa polskiego – pół herbu przedstawiało połowę orła polskiego, druga część określała charakter miasta - przedstawiała szyb górniczy[2].

W 1998 roku dotychczasowy herb został zmieniony. Pomysł na herb został zaczerpnięty z herbu Nowego Bytomia, jednej z dwóch założycielskich gmin Rudy Śląskiej. Herb Nowego Bytomia był trójpolowy. Przedstawiał połowę orła górnośląskiego, świętą Barbarę oraz koło zębate. Ostatecznie ustalono, że herb będzie dwudzielny w słup ze złotym orłem śląskim oraz postacią świętej Barbary[2]. Autorem plastycznej wizji herbu był profesor ASP Maciej Bieniasz, a oprawę komputerową przygotowali Kazimierz i Ksawery Kaliscy[3].

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Uchwała nr 1182/LXX/2010 Rady Miasta Ruda Śląska z dnia 1 października 2010 r. w sprawie Statutu Miasta Ruda Śląska. Biuletyn Informacji Publicznej. [dostęp 2021-03-03].
  2. a b Artur Kępa, Barwy i symbole miasta [online], Ruda Śląska [dostęp 2021-01-06] (pol.).
  3. Artur Kępa, Święto Herbu przed nami [online], Ruda Śląska [dostęp 2021-01-06] [zarchiwizowane z adresu 2020-06-14] (pol.).

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]