Herb powiatu tarnogórskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herb powiatu tarnogórskiego

Herb powiatu tarnogórskiego - jeden z symboli (drugim jest flaga) powiatu tarnogórskiego w województwie śląskim.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Herbem powiatu tarnogórskiego jest w polu błękitnym złoty (żółty) orzeł z odjętymi ogonem i nogami, pod którym znajduje się srebrna (biała) róża z czerwonym kielichem.

Na używanie herbu powiatu wymagana jest zgoda władz powiatu.

Związki herbu powiatu tarnogórskiego z heraldyką samorządową i szlachecką

Symbolika[edytuj | edytuj kod]

Herb ten stanowi odniesienie do herbu województwa śląskiego - złotego orła na błękicie - poprzez uszczerbienie godła oraz do miejscowej tradycji heraldycznej panów ziemi tarnogórskiej.

Złoty orzeł jest godłem Piastów górnośląskich, najdawniejszych panów okolicznych ziem (do pocz. XVI w.).

Róże (trzy czerwone) znajdują się w herbie Wrochemów, najdawniejszych (XV-XVI w.) znanych z nazwiska panów Rept i Tarnowic, najstarszych osad, będących współcześnie dzielnicami Tarnowskich Gór. Ród ten w późniejszych wiekach używał przydomku „Reptowski”. Wrochemowie byli także właścicielami Kopienic (gmina Zbrosławice). Róże (trzy - srebrne lub czerwone) znajdują się także w herbie rodu Henckel von Donnersmarcków, który najdłużej sprawował władzę nad ziemią tarnogórską (XVII-XX w.), znacząco przyczynił się do jej rozwoju gospodarczego i jako jedyny używał tytułu „Panów Tarnogórskich”. Byli właścicielami m.in.: Świerklańca, Nakła, Brynicy, Brynka, Tarnowskich Gór, Karłuszowca, Starych Tarnowic, Rept, Sowic, Lasowic, Miasteczka Śląskiego, Żyglinka, Żyglina, Ożarowic, Kalet, Truszczycy, Jędryska, Radzionkowa, Miedar i Wieszowy. Miejscowości te znajdują się na terenie ośmiu (z dziewięciu) gmin i miast tworzących dzisiejszy powiat tarnogórski. Srebro jest odniesieniem do herbu rodowego Hohenzollernów (sprawowali władzę nad ziemią tarnogórską w XVI-XVII w.), którego przedstawiciel, książę Karniowa Jerzy von Ansbach, wraz z Piastem księciem Opola i Raciborza Janem II Dobrym, był współzałożycielem najstarszego miasta na terenie powiatu – Tarnowskich Gór – które od ponad 250 lat (z przerwami) stanowi siedzibę władz powiatowych.

Literatura[edytuj | edytuj kod]

  • A. Kuzio-Podrucki, D. Woźnicki, Herb i barwy Powiatu Tarnogórskiego, Tarnowskie Góry 2002