Herb powiatu będzińskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Herb powiatu będzińskiego
Wcześniejszy Herb powiatu będzińskiego

Herb powiatu będzińskiego przedstawia na tarczy o polu czerwonym od czoła pół orła srebrnego z dziobem i przepaską koniczynową na skrzydłach złotymi, w takiejż koronie na głowie, zaś od podstawy wieżę srebrną, flankowaną przez dwie mniejsze wieże, wszystkie blankowane z zaznaczonym żyłowaniem i pojedynczymi oknami czarnymi, wieże boczne dodatkowo nakryte trójkątnymi daszkami złotymi.

Symbolika[edytuj | edytuj kod]

Godła herbowe nawiązują do historycznych związków większości ziem obecnego powiatu z historyczną ziemią krakowską (pół orła krakowskiego), oraz do miejscowych zamków - królewskiego w Będzinie oraz biskupich w Siewierzu i Sławkowie[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wcześniejszy herb powiatu będzińskiego nawiązywał do tych samych motywów, ale miał niewłaściwą realizację plastyczną. Nowy herb, będący korektą herbu poprzedniego, opracowali Kamil Wójcikowski i Robert Fidura przy współudziale władz powiatu będzińskiego[1]. Herb został przyjęty Uchwałą nr XXXV/375/2022 Rady Powiatu Będzińskiego z dnia 11 kwietnia 2022 r. w sprawie ustanowienia herbu, flagi, flagi stolikowej, banneru, pieczęci i sztandaru Powiatu Będzińskiego oraz zasad ich używania[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Flaga powiatu będzińskiego

Przypisy[edytuj | edytuj kod]