Herb Siemianowic Śląskich

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herb Siemianowic Śląskich

Herb Siemianowic Śląskich upamiętnia czasy średniowiecza, kiedy miasto to było niewielką osadą dostarczającą ryby i kwiaty na dwór księcia bytomskiego.

Historia i opis[edytuj | edytuj kod]

Pierwowzorem siemianowickiego herbu jest XVIII w. godło znajdujące się na pieczęciach. Do najstarszych należy pieczęć gminna miasta z napisem "Gemeinde Schiemianowitz, która używana była do momentu utworzenia powiatu katowickiego w 1873 roku. Pierwotnie w godle znajdował się rybak z wiadrem w ręku i trzema stokrotkami u stóp, stojący na brzegu rzeki w której płynie ryba. W 1873 roku wprowadzona zmiany. Na nowym herbie rybak stał bezpośrednio na rybie, a w ręku tzymał dziwne, nieznane narzędzie. Pieczęć nosiła napis: "Gemeinde Siemianowitz * Kr. Katowitz". Po przyłączeniu Siemianowic do Polski wprowadzono kolejną pieczęć, która przedstawiała jak wcześniej rybaka stojącego na rybie, jednak trzymał on w jednym ręku wiadro, a w drugim wiecięrz z napisem "Gmina Siemianowice Śląskie * Powiat Katowice". W momencie uzyskania praw miejskich tj. 1932 sporządzono nowy herb, który istnieje aż do dziś. Przedstawia on wieśniaka w białej sukmanie, z lewą ręką zgiętą, opartą na boku, w prawej zaś trzyma trójgraniasty, czerwony kapelusz. Mężczyzna stoi na zielonym brzegu srebrnej wody, w której w prawo płynie złoty karp. Z lewej strony postaci z jednej łodygi wyrastają trzy czerwone róże.

Herb był zatwierdzony Zarządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 26 czerwca 1936 w sprawie zatwierdzenia herbu miasta Siemianowic Śląskich[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zarządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 26 czerwca 1936 r. w sprawie zatwierdzenia herbu miasta Siemianowic Śląskich. . Monitor Polski - rok 1936, nr 154, poz. 274, 26 czerwca 1936. Minister Spraw Wewnętrznych (pol.). 

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]