Herb Tychów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herb Tychów
Herb Tychów
Herb Tychów
Typ herbu miejski
Projektant Mur - architekt Marek Niklewicz
Pierwsza wzmianka Róg - 2 czerwca 1723 • Mur - 1951
Wprowadzony Róg - 11 grudnia 1769 • Mur - 1951
Ostatnie zmiany Róg - 2000
Wycofany Mur - 1989
Warianty
Artystyczna stylizacja
Artystyczna stylizacja
Herb w czasach PRL
Herb w czasach PRL
Miejscowości Tychy
Gminy Tychy
Powiaty Tychy

Herb Tychów obowiązujący od 2000 r. przedstawia na niebieskim tle, złoty róg myśliwski z czarnymi okuciami i złotym rzemieniem skręconym ku górze.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Ostatnie badania pozwalają przesunąć używanie pieczęci, a zarazem symbolu gminy (gromady tyskiej) o ponad 45 lat wstecz. Wizerunek rogu myśliwskiego pojawił się na pieczęci odciśniętej w katastrze (pochodzi od imienia cesarza rzymskiego Karola) dnia 2 czerwca 1723 r. przez ówczesnego wójta tyskiego Andrzeja Bielasa (Andres Bielas Vogt). Kataster karoliński znajduje się dziś w zbiorach Archiwum Państwowego we Wrocławiu. Czy gmina miała jakiś wpływ na wybór symbolu umieszczonego na tłoku pieczętnym, trudno dziś rozstrzygnąć. Przedstawia on róg myśliwski ze skęconym rzemieniem skierowanym do góry (zobacz). Wyraźnie zaznaczono ustnik oraz krawedź tuby. Róg oplatają w trzech miejscach rzemienie, a do każdego z nich przymocowano frędzel. W otoku biegnie napis „SIGILLUM TYCHENSE” („PIECZĘĆ TYSKA”). W górnej części otoku umieszczono równoramienny krzyż, który tworzy pięć okrągłych wypustków. Bezpośrednio za napisem znajduje się bliżej nieokreślony symbol, prawdopodobnie znak grawera.

Kolejny herb Tychów pochodzi z pieczęci znajdującej się na dokumencie datowanym na 11 grudnia 1769 r. Herb ten przedstawiał róg myśliwski z długim rzemieniem i frędzlami.

Od tamtej pory herbem miasta był złoty lub srebrno-złoty róg na niebieskim tle. Było tak aż do 1950 r., gdy Rada Państwa PRL podjęła decyzję o rozbudowie Tychów. Z tej okazji zdecydowano się ustalić nowy herb. Prezentował on czarny róg myśliwski ze srebrnymi ozdobami.

Nie zadowolił jednak rządzących i rok później przyjęto kolejny projekt, stworzony przez architekta Marka Niklewicza. Odbiegał on zupełnie od wszystkich przeszłych herbów Tychów, prezentował bowiem ceglany mur. W jego prawym górnym rogu znajdowały się symbole górnictwa – tzw. pyrlik z żelozkiem, a ponad godłem widniał napis "Tychy". Herb symbolizować miał „nowoczesny, wielkomiejski charakter” miasta i zajęcia jego mieszkańców – budownictwo i górnictwo. Mimo uchybień heraldycznych herb taki obowiązywał aż do 1989 r.