Herb Jastrzębia-Zdroju

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herb Jastrzębia-Zdroju

Herb miasta Jastrzębia-Zdroju w swej obecnej postaci został przyjęty 20 lipca 1976 roku[1] uchwałą Miejskiej Rady Narodowej. Przedstawia czarnego jastrzębia z rozpostartymi skrzydłami, przysiadającego na białych insygniach górniczych (według innej wersji jastrząb unosi się i trzyma te insygnia w swych łapach). Na korpusie jastrzębia widnieje biała kropla. Całość kompozycji ukazana została na zielonym tle.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Próba odtworzenia dawnego herbu Jastrzębia-Zdroju

Wizerunek tak obecnego, jak i poprzednich herbów Jastrzębia-Zdroju wiąże się ściśle z historią miasta, opisywaną w średniowiecznych legendach. Otóż w drugiej połowie XV wieku na dzisiejsze tereny Jastrzębia-Zdroju został oddelegowany wysłannik królewski - rycerz Ruchenstein. Miał on za zadanie zagwarantować bezpieczny przejazd karawan kupieckich, przemierzających ówczesny szlak handlowy biegnący przez te tereny. Po pewnym czasie zszedł on jednak na złą drogę i zaczął napadać na tych, których miał chronić przed rozbójnikami. Z powodu metod, które stosował przy napadach zyskał przezwisko "Jastrząb". Właśnie od tego przezwiska wywodzi się zarówno nazwa miasta, jak i wizerunek pieczęci gminnej, a później herbu.

W XVI wieku pojawiają się pierwsze pieczęcie przedstawiające wizerunek jastrzębia. Początkowo ukazano go siedzącego na skałce, przyjmującego pozycję wypatrywania ofiary. W XVIII wieku pojawiła się wersja pieczęci z jastrzębiem siedzącym na gałązce, również w pozycji wypatrującej. W tej postaci pieczęć gminna, jak również herb były używane do 1976 roku, kiedy to w związku z przemianami w gospodarce i charakterystyce miasta lokalne władze podjęły decyzję o zmianie herbu.

Zadanie zaprojektowania nowego herbu Jastrzębia-Zdroju powierzono znanemu grafikowi Szymonowi Kobylińskiemu. Kobyliński oparł projekt nowego herbu na motywach już istniejącego, jednakże musiał połączyć w nim nowy rozdział w historii miasta związany z górnictwem węgla kamiennego, z bogatą przeszłością uzdrowiskową. I tak głównym elementem nowego herbu pozostał jastrząb jako nieodłącznie związany z dziejami miasta symbol, natomiast dodane zostały do niego żelazko i pyrlik oznaczające górnictwo (odnosi się do niego również czarno-zielona kolorystyka herbu), a także kropla symbolizująca uzdrowisko i związane z nim wody solankowe.

Początkowo symbole górnicze oraz kropla miały barwę srebrną, jednakże 31 marca 1998 roku Rada Miasta uchwaliła zmianę tej barwy na białą.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Marcin Boratyn: 40 lat herbu miasta (pol.). W: Z miasta [on-line]. jastrząbek.pl, 2016-07-19. [dostęp 2016-10-27].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Marian Janecki "Dzieje herbów Jastrzębia Zdroju i jego dzielnic" ("Gościniec Śląski" 1998)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]