Hotel Lech w Poznaniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hotel Lech
b. Residenzhotel
b. Hotel Britania
Ilustracja
Hotel Lech (w tle Zamek Cesarski)
Państwo

 Polska

Miejscowość

Poznań

Adres

ul. Święty Marcin 74

Typ budynku

hotel

Styl architektoniczny

klasycyzm

Architekt

Herman Böhmer i Paul Preul

Ukończenie budowy

1910

Ważniejsze przebudowy

60./70.

Kolejni właściciele

Józef Draheim (1920-)
Wielkopolskie Przedsiębiorstwo Turystyczne Przemysław (-2006)

Położenie na mapie Poznania
Mapa konturowa Poznania, w centrum znajduje się punkt z opisem „Hotel Lechb. ''Residenzhotel''b. ''Hotel Britania''”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Hotel Lechb. ''Residenzhotel''b. ''Hotel Britania''”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Hotel Lechb. ''Residenzhotel''b. ''Hotel Britania''”
Ziemia52°24′26,04″N 16°55′15,04″E/52,407233 16,920844
Strona internetowa

Hotel Lech (dawniej Residenzhotel oraz Hotel Britania) – zabytkowy, nieczynny hotel zlokalizowany w centrum Poznania, na osiedlu samorządowym Stare Miasto, przy ul. Święty Marcin 74 (róg Gwarnej).

Obiekt zaprojektowany w 1910 przez popularną podówczas spółkę architektoniczno-budowlaną Herman Böhmer i Paul Preul. Elewacja klasycyzująca z charakterystycznymi pilastrami przez całą jej wysokość. W kapitelach płaskorzeźby z figurkami dzieci. Dach, obecnie płaski, niegdyś był spadzisty. Budynek pełnił funkcje hotelowe od samego początku – posiadał windy, jadalnie na każdym piętrze, a w parterze sklepy.

W 1920 obiekt nabył Józef Draheim. Odtąd hotel nazywał się Britania. Po 1945 zyskał piastowską nazwę Lech i pozostawał w gestii Wielkopolskiego Przedsiębiorstwa Turystycznego Przemysław. Poddano go także źle ocenianym przebudowom. Zlikwidowano wykusz narożny i część balkonów. W początku lat 70. XX wieku podniesiono bryłę, niszcząc szczyty i deformując sylwetkę budynku (projektantem był Zygmunt Lutomski). Wtedy także wybito podcienia, zgodnie z aranżacją całej ul. Gwarnej.

W pobliżu znajdują się inne ważne realizacje urbanistyczne i architektoniczne z XIX i XX wieku, np. Hotel Reichshof, Kamienica Haase i Wagnera, Hotel Royal, Domy Towarowe Alfa, Dom Książki, czy Dzielnica Cesarska.

We wrześniu 2019 roku[1] hotel został zamknięty[1][2].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Monika Pasławska, Koniec hotelu Lech na Świętym Marcinie. Czy będzie tu nowy hotel?, [w:] Gazeta Wyborcza [online], 7 października 2019 [dostęp 2019-10-16] (pol.).
  2. Poznań: Hotel Lech zniknie ze Św. Marcina? Hotel który przyjmował gości ponad stulecie został zamknięty na stałe, [w:] Głos Wielkopolski [online], 16 października 2019 [dostęp 2019-10-16] (pol.).