Pomnik Hipolita Cegielskiego w Poznaniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pomnik Hipolita Cegielskiego w Poznaniu
Ilustracja
Pomnik widziany od wschodu
Państwo  Polska
Miejscowość Poznań
Typ pomnika pomnik
Projektant rzeźbiarz Krzysztof Jakubik
Fundator Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego
Data odsłonięcia 2009-09-19 19 września 2009(dts)
Położenie na mapie Poznania
Mapa konturowa Poznania, w centrum znajduje się punkt z opisem „Pomnik Hipolita Cegielskiego w Poznaniu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Pomnik Hipolita Cegielskiego w Poznaniu”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Pomnik Hipolita Cegielskiego w Poznaniu”
Ziemia52°24′21,0″N 16°55′51,3″E/52,405833 16,930917

Pomnik Hipolita Cegielskiego – pomnik zlokalizowany w Poznaniu na narożniku ulic Święty Marcin i Podgórnej, przy placu Wiosny Ludów w centrum miasta.

O pomniku[edytuj | edytuj kod]

Zamysł wystawienia pomnika Cegielskiemu powstał już w dwudziestoleciu międzywojennym. Sanacyjne władze narzucone Poznaniowi zbierały silną krytykę prasową za opieszałość w tym zakresie. Również w PRL nie było przychylnego klimatu w tym względzie (HCP okresowo przemianowano na Zakłady Stalina)[1].

Pomnik odsłonięto 19 września 2009 o godzinie 13.00 (wcześniej – 7 sierpnia 2009 – odbyło się uroczyste odsłonięcie cokołu). W uroczystości uczestniczyli Zofia Cegielska-Doerfer (prawnuczka Hipolita Cegielskiego), Tomasz Kayser (wiceprezydent Poznania), Eugeniusz Grzeszczak (minister), Tadeusz Zwiefka (europoseł), ksiądz prałat Jan Stanisławski i wielu mieszkańców miasta. Projektantem był poznański rzeźbiarz Krzysztof Jakubik. Odlew wykonał zakład Brązart Juliusza i Barbary Kwiecińskich z Pleszewa. Bardzo ozdobny jest także tubus z aktem erekcyjnym, wykonany przez K. Jakubika. Sam pomnik przedstawia Hipolita Cegielskiego opartego o maszynę parową.

Monument upamiętnia Hipolita Cegielskiego – przemysłowca i jednego z twórców polskiego, nowoczesnego patriotyzmu gospodarczego. Pierwsze jego zakłady mechaniczne znajdowały się przy pobliskiej ulicy Koziej, a następnie przy Strzeleckiej.

Patronat i fundatorzy[edytuj | edytuj kod]

Fundatorem obiektu było Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego z siedzibą w Poznaniu. Celem Towarzystwa jest m.in. utrwalanie w społeczeństwie etosu pracy organicznej. Honorowy patronat nad budową objął ówczesny wicepremier Waldemar Pawlak.

Komitet Honorowy składał się z następujących osób:

 • Ryszard Grobelny – przewodniczący,
 • Zofia Cegielska-Doerfer – wiceprzewodnicząca,
 • Edmund Dudziński – sekretarz,
 • członkowie:
 • Marian Król – Prezydent Towarzystwa Hipolita Cegielskiego, były wojewoda poznański,
 • Andrzej Kwilecki – profesor UAM,
 • Rafał Wiatr – prezes zarządu HCP,
 • Witold Schöneich – prezes HCP.

Głównym sponsorem budowy był Jan Kulczyk. Inni sponsorzy to m.in. biznesmen Andrzej Cichowski, prof. Henryk Mruk, czy prezydent WrocławiaRafał Dutkiewicz.

Pomniki w biurowcu Delta i w Szreniawie[edytuj | edytuj kod]

Drugi, skromniejszy, pomnik Hipolita Cegielskiego znajduje się w Poznaniu w holu wejściowym do biurowca Delta przy ul. Towarowej. Jest to tradycyjnie ujęte popiersie przemysłowca na wysokim cokole. Podobne w wyrazie popiersie stoi także w pobliżu Poznania – na terenie Muzeum Rolnictwa w Szreniawie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Jacek Y. Łuczak: Spacerownik Poznański. Biblioteka Gazety Wyborczej. Warszawa: Agora, 2013, s. 185. ISBN 978-83-268-0055-9.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 1. http://www.pomnik-hipolita-cegielskiego.pl/go.live.php – o pomniku (dostęp 12.2.2011)
 2. Włodzimierz Łęcki, Poznań – przewodnik po zabytkach i osobliwościach miasta dla przybyszów z dalszych i bliższych stron, wyd. Zysk i S-ka, Poznań, 2010, ss.186-187, ​ISBN 978-83-7506-466-7