III liga polska w piłce nożnej (1955)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
III liga 1955
1954 1956
Szczegóły
Państwo

 Polska

Liczba meczów

25

Liczba bramek

82

III liga polska w piłce nożnej (1955) – 3. edycja rozgrywek trzeciego poziomu ligowego piłki nożnej mężczyzn w Polsce. Rozgrywki prowadzone w 8 grupach, następnie zwycięzcy grup występują w eliminacjach do II ligi.

Grupa I (Stalinogradzka)(Katowicka)[edytuj | edytuj kod]

Tabela[1]:

1.LZS Podlesie                          26  39  57:31
2.Górnik Radzionków                     26  36  43:17
3.Concordia Knurów                      26  31  44:41
4.Sparta Gliwice                        26  30  51:43
5.Piast Gliwice                         26  29  48:35
6.Sparta Bielsko (Bielsko-Biała)        26  28  47:31
7.Siemianowiczanka (Siemianow. Śląskie) 26  25  47:40
8.Stal Nowy Bytom                       26  25  36:32
9.AKS Niwka (Sosnowiec)                 26  25  43:46
10.Naprzód Janów                        26  23  42:49
11.Silesia Miechowice (Bytom)           26  22  23:36
12.Stal Czechowice                      26  22  33:56
13.Wawel Wirek (Nowy Bytom)             26  21  41:53
14.Stal Zabrze                          26   8  34:79

Grupa II (Krakowska)[edytuj | edytuj kod]

1.Beskid Andrychów                      28  37  59:42
2.Sparta Dąbski Kraków                  28  37  54:35
3.Stal Żywiec                           28  36  56:38
4.Kolejarz Prokocim (Kraków)            28  34  56:40
5.Bieżanowianka Kraków                  28  34  46:41
6.Stal Tarnów                           28  32  44:37
7.Budowlani Nowa Huta (Kraków)          28  30  42:39
8.Włókniarz Chełmek                     28  28  71:53
9.Stal Huta im. Lenina (Kraków)         28  28  50:45
10.Stal Kabel Kraków                    28  28  41:39
11.Unia Borek (Borek Fałęcki, Kraków)   28  28  46:45
12.Unia Tarnów                          28  24  35:60
13.LZS Czyżyny (Kraków)                 28  19  31:58
14.Kolejarz Nowy Sącz                   28  14  27:52
15.Start OZC Kraków                     28  11  28:62

Grupa III (Warszawska)[edytuj | edytuj kod]

Tabela:

1.Bzura Chodaków                        22  36  81:23
2.Polonia Warszawa                      22  35  73:19
3.Warmia Olsztyn                        22  30  61:27
4.Kolejarz Pruszków                     22  25  52:44
5.Huragan Wołomin                       22  24  36:34
6.AZS AWF Warszawa                      22  24  41:47
7.Ruch Piaseczno                        22  21  39:47
8.Stal Okęcie (Warszawa)                22  21  41:57
9.Stal PZO Warszawa                     22  18  36:44
10.Mazur Ełk                             22  14  22:54
11.Kolejarz Ostróda                      22   8  38:80
12.Gwardia Białystok                     22   8  23:67

Grupa IV (Gdańska)[edytuj | edytuj kod]

Tabela:

1.Gedania Gdańsk                        22  37  63:12
2.Pomorzanin Toruń                      22  32  62:22
3.Brda Bydgoszcz                        22  29  52:28
4.Sparta Gdynia                         22  24  37:44
5.Kolejarz Arka Gdynia                  22  23  63:43
6.Gwardia Gdańsk                        22  22  41:38
7.Sparta Włocławek                      22  22  28:34
8.Darzbór Szczecinek                    22  22  37:51
9.Chojniczanka Chojnice                 22  19  24:32
10.Gwardia Koszalin                     22  14  24:64
11.LZS Karlino                          22  12  43:79                    
12.Kolejarz Lębork                      22   8  22:54

Grupa V (Poznańska)[edytuj | edytuj kod]

Tabela:

1.Warta Poznań                          22  39  77:14
2.Prosna Kalisz                         22  33  51:20
3.Calisia (Kalisz)                      22  31  47:14
4.Kolejarz Szczecin                     22  29  64:33
5.Gwardia Poznań                        22  26  53:37
6.Kolejarz Kępno                        22  22  39:48
7.Gwardia Szczecin                      22  20  48:34
8.Budowlani Poznań                      22  17  30:55
9.Stal Nowa Sól                         22  16  33:80
10.Sparta Gniezno                       22  12  25:44
11.Kolejarz Goleniów                    22  10  28:74
12.Gwardia Zielona Góra                 22   9  31:73

Grupa VI (Wrocławska)[edytuj | edytuj kod]

Tabela:[2]
1 Łużyce Lubań 26 43 64-13
2 Unia Racibórz 26 37 67-32
3 Unia Kedzerzyn Kożle 26 35 44-32
4 Śląsk Wrocław 26 32 61-27
5 Pafawag Wrocław 26 29 58-41
6 Orzeł Ząbkowice 26 26 50-39
7 Polonia Świdnica 26 25 38-39
8 KKS Kluczbork 26 24 41-44
9 Pogoń Prudnik 26 24 37-52
10 Piast Nowa Ruda 26 23 39-47
11 Ślęza Wrocław 26 20 32-51
12 Chojnowianka Chojnów 26 20 37-64
13 Stal Ozimek 26 15 28-73
14 Stal Świebodzice 26 9 19-61

Grupa VII (Rzeszowsko-Lubelska)[edytuj | edytuj kod]

Poz. Klub M Pkt. Mecze Bramki
zwy. rem. por. zdob. stra.
1 Stal Mielec 22 34 63 16
2 Lublinianka 22 33 41 24
3 Stal Rzeszów 22 26 51 31
4 Polonia Przemyśl 22 25 35 16
5 Gwardia Rzeszów 22 22 40 40
6 Włókniarz Krosno 22 21 36 37
7 Stal Stalowa Wola 22 20 41 41
8 Górnik Glinik Gorlice 22 20 47 49
9 Kolejarz Przemyśl 22 18 32 54
10 Gwardia Chełm 22 16 23 36
11 JKS Jarosław 22 15 26 58
12 Unia Zamość 22 14 27 60
Legenda:
eliminacje o awans do II ligi
degradacja do klasy A
  • Mistrzem rozgrywek została Stal Mielec, która zakwalifikowała się do eliminacji o II ligę[3][4][5]

Grupa VIII (Łódź)[edytuj | edytuj kod]

Tabela[6]:
1. Włókniarz Pabianice 26 41 69-13
2. Stal Radom 26 36 64-37
3. Kolejarz Łódź 26 35 50-24
4. Star Starachowice 26 32 63-37
5. Skra Częstochowa 26 29 45-32
6. Lechia Tomaszów 26 28 38-62
7. Stal Skarżysko 26 27 57-44
8. Włókniarz Zgierz 26 25 30-35
9. Radomiak Radom 26 23 50-56
10. PTC Pabianice 26 23 27-48
11. Concordia Piotrków 26 22 33-55
12. ZPM im.9 Maja Łódź 26 20 40-64 (spadek)
13. Unia Pionki 26 12 24-49 (spadek)
14. Sparta Łódź 26 11 20-54 (spadek)

Eliminacje do II Ligi[edytuj | edytuj kod]

Grupa I[edytuj | edytuj kod]

Tabela końcowa:

Poz. Klub M Pkt. Mecze Bramki
zwy. rem. por. zdob. stra.
1 Sparta Lubań Śląski 6 8 4 0 0 16 7
2 Bzura Chodaków 6 7 3 1 2 13 12
3 Podlesianka Podlesie 6 5 2 1 3 9 11
4 Gedania Gdańsk 6 4 2 0 4 7 15

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Gość →
Gospodarz
Sparta Lubań Śląski Bzura Chodaków Podlesianka Podlesie Gedania Gdańsk
Sparta Lubań Śląski
6:1 4:1 3:0
Bzura Chodaków 1:0
3:1 5:1
Podlesianka Podlesie 3:1 1:1
2:0
Gedania Gdańsk 1:2 3:2 2:1

Grupa II[edytuj | edytuj kod]

Tabela końcowa:

Poz. Klub M Pkt. Mecze Bramki
zwy. rem. por. zdob. stra.
1 Warta Poznań 6 9 3 3 0 9 3
2 Stal Mielec 6 7 2 3 1 11 6
3 Włókniarz Pabianice 6 4 1 2 3 5 8
4 Beskid Andrychów 6 4 1 2 3 8 16

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Gość →
Gospodarz
Warta Poznań Stal Mielec Włókniarz Pabianice Beskid Andrychów
Warta Poznań
1:1 1:1 4:0
Stal Mielec 1:1
1:0 6:1
Włókniarz Pabianice 0:1 1:0
1:1
Beskid Andrychów 0:1 2:2 4:2

Baraż o II ligę[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]