II liga polska w piłce nożnej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
II liga
Klasa wojewódzka
liga międzywojewódzka
2023/2024
Państwo

 Polska

Dyscyplina

Piłka Nożna

Organizator rozgrywek

PZPN

Data założenia

26 lutego 1966
Warszawa

Poprzednia nazwa

(do sezonu 2007/08 oficjalnie III liga polska)

Przekształcona
na zawodową

2002

Partner TV

WP Pilot, TVP Sport

Sponsor tytularny

eWinner

Rozgrywki
Liczba drużyn

18

Wyższy poziom ligowy

I liga

Niższy poziom ligowy

III liga

Puchary

Puchar Polski

Zwycięzcy
Pierwszy zwycięzca

MKS Kluczbork/KSZO Ostrowiec Świętokrzyski (sezon 2008/09)[a]

Obecny zwycięzca

Polonia Warszawa (sezon 2022/23)

Strona internetowa

II liga polska w piłce nożnej (do sezonu 2007/08 oficjalnie III liga polska) – trzecia w hierarchii klasa męskich ligowych rozgrywek piłkarskich w Polsce. Stanowi pośredni szczebel rozgrywkowy między I ligą polską (dawną II ligą polską), a III ligą polską (dawną IV ligą polską), będąc jednocześnie trzecim szczeblem centralnym (III poziom ligowy). Zmagania w jej ramach toczą się cyklicznie (co sezon) systemem kołowym i przeznaczone są dla 18 polskich klubów piłkarskich, grających w jednej grupie. Czołowe drużyny II ligi polskiej uzyskują awans do I ligi polskiej, zaś najsłabsze zespoły relegowane są do poszczególnych grup III ligi polskiej. Od samego początku do dziś zarządzana przez Polski Związek Piłki Nożnej. Od 2002 r. do udziału w jej rozgrywkach zostają dopuszczone wyłącznie kluby posiadające status profesjonalny (tj. działające w formie sportowej spółki akcyjnej) lub półprofesjonalny (tj. działające w formie stowarzyszenia kultury fizycznej), które – po spełnieniu wszelkich niezbędnych kryteriów – otrzymały roczną licencję na występy na tym szczeblu.

Od 2021 sponsorem tytularnym ligi są zakłady bukmacherskie eWinner[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Klasy wojewódzkie i mistrzowskie[edytuj | edytuj kod]

Podczas 26. Walnego Zgromadzenia PZPN, zorganizowanego 29 czerwca 1945 w Krakowie, podjęto uchwałę ustanawiającą rozgrywki mistrzowskie szczebla regionalnego w trójpoziomowych Klasach wojewódzkich – najwyższej Klasie A, pośredniej Klasie B i najniższej Klasie C. Tym sposobem prowadzono klubową rywalizację w Polsce od pierwszego powojennego sezonu (1946/47) do sezonu 1949/50. W marcu 1951 r. zlikwidowano je, powołując w zamian cztery Wojewódzkie klasy mistrzowskie – najwyższą pierwszą, pośrednie: drugą i trzecią oraz najniższą czwartą.

Ligi wojewódzkie i międzywojewódzkie[edytuj | edytuj kod]

Jednak w międzyczasie przeprowadzono reformę II ligi polskiej, którą w marcu 1953 r. pomniejszono z 40 do 14 drużyn. Spowodowało to konieczność przesunięcia aż 26 zespołów na trzeci poziom ligowy przed rozpoczęciem sezonu 1953, co można uznać za początek formowania III ligi polskiej (wówczas jeszcze bez takiej nazwy). Występujące na tym szczeblu w sumie 93 drużyny podzielono na 8 równorzędnych grup. Sześć z nich (grupy: warszawska, gdańska, poznańska, wrocławska, rzeszowska i łódzka) miało charakter makroregionalny (tzw. Ligi międzywojewódzkie), dwie zaś (grupy: stalinogrodzka, czyli katowicka i krakowska) – z uwagi na ich ówczesny spory piłkarski potencjał – były typowo regionalne (tzw. Ligi wojewódzkie). Po zakończeniu rozgrywek zasadniczych (grupowych) 8 triumfatorów każdej z grup walczyło w dwustopniowych barażach (najpierw 4 dwumecze, później 4-zespołowy turniej finałowy z udziałem ich zwycięzców) o awans do II ligi polskiej. Systemem 8-grupowym wraz z barażami (co roku w innej formule) grano do zakończenia sezonu 1955. Przed rozpoczęciem sezonu 1956 utworzono dwie grupy stalinogrodzkie zamiast jednej (oznaczone jako I A i I B) i dodano grupę szczecińską, baraży nie rozgrywano[2].

Próba utworzenia III ligi polskiej[edytuj | edytuj kod]

III ligę polską – jako taką – formalnie powołano uchwałą, podjętą 13 lutego 1955, podczas 38. Plenum Sekcji Piłki Nożnej GKKF (organ zastępujący Polski Związek Piłki Nożnej od 4 lutego 1951 do 9 grudnia 1956) w Warszawie. Miały to być rozgrywki typowo makroregionalne (międzywojewódzkie), toczone w 4 grupach. Pierwsze mecze w tej klasie planowano rozegrać w marcu 1956 r., podczas inauguracyjnej kolejki sezonu 1956. Jednak już 10 marca 1955 – czyli niecały miesiąc od podjęcia owej decyzji – Plenum SPN zawiesiło jej wykonanie. Podobno zadecydowały względy finansowe i sprzeciw niektórych zrzeszeń (od 1949 r. do 1956 r. istniały one w miejsce dawnych klubów).

Liga okręgowa[edytuj | edytuj kod]

W 1956 r. uchwalono powstanie Ligi okręgowej – jako trzeciego poziomu ligowego – a drużyny do niej zakwalifikowane podzielono na 15 grup. Po sezonie zasadniczym rozgrywano turnieje barażowe (czasami jednostopniowe, a czasami dwufazowe). Systemem tym grano od sezonu 1957 do zakończenia sezonu 1965/66. W międzyczasie zmieniano liczbę grup regionalnych wraz z ich zasięgiem terytorialnym oraz sposób przeprowadzania barażów.

Zmiana systemu ligowego[edytuj | edytuj kod]

1 grudnia 1959 Plenum PZPN postanowiło – począwszy od sezonu 1961 – zmienić sposób przeprowadzania ligowych rozgrywek niższych szczebli (tj. od trzeciego poziomu ligowego w dół). Reforma była zasadnicza, bowiem polegać miała na zamianie pory roku rozpoczynania i kończenia ligi. Oznaczało to, iż w miejsce – obowiązującego od momentu narodzin polskiego piłkarstwa – systemu "wiosna-jesień" wprowadzono bardziej europejski model "jesień-wiosna". Ostatnie rozgrywki w starym systemie przeprowadzono wiosną 1960 r., gdy to jedna runda ("wiosenna") zastąpiła cały sezon, a wyniki po połowie spotkań uznano za końcowe. Od sezonu 1961 (a formalnie 1960/61) grano już więc – obowiązującym do dzisiaj – systemem "jesień-wiosna". Jego inauguracyjną kolejkę (historyczną dla całej polskiej piłki nożnej) rozegrano 19 sierpnia 1960.

Faktyczne utworzenie III ligi polskiej[edytuj | edytuj kod]

Kolejną próbę powołania III ligi polskiej z prawdziwego zdarzenia podjęto w połowie lat 60. Pierwsze plany owej znaczącej reformy szczebla regionalnego nakreślono w 1964 r. Tym razem przyniosło to efekt, bowiem w grudniu 1965 r. Plenum PZPN uchwaliło, by począwszy od sezonu 1966/67 połączyć poszczególne grupy wojewódzkich lig okręgowych, tworząc tym samym cztery grupy makroregionalne – tzw. Ligi międzywojewódzkie. 26 lutego 1966 zaakceptowano powyższe ustalenia, co można uznać za narodziny III ligi polskiej sensu stricto. Od sierpnia 1966 r. do zakończenia sezonu 1972/73 na trzecim szczeblu ligowym występowały więc w sumie zaledwie 64 drużyny (po 16 w każdej z 4 grup). Rozgrywki kończyły się po fazie zasadniczej (zrezygnowano z barażów, zaś awans do II ligi polskiej uzyskiwali czterej zwycięzcy. Mianem Ligi okręgowej nazywano wówczas rozgrywki czwartego poziomu ligowego. Zgodnie z uchwałą zjazdu PZPN w kwietniu 1971 r. rozgrywki III ligi zostały przemianowane na klasy międzywojewódzkie[3]. Zniesiono je po sezonie 1972/73[4].

Późniejsze losy[edytuj | edytuj kod]

W 1973 r. doszło do kolejnej reformy (powiększenia) II ligi polskiej, co odbiło się także na III lidze polskiej. W tymże roku utworzono z powrotem Klasy wojewódzkie (w sumie 20 grup, a od sezonu 1974/75 24 grupy) i grano w nich od sezonu 1973/74 do sezonu 1975/76. W 1976 r. kolejna reforma przyczyniła się do zmniejszenia liczby zespołów do 112 (grających w 8 grupach) od sezonu 1976/77 do sezonu 1979/80. W 1980 r. postanowiono połączyć poszczególne grupy w pary, zmniejszając tym samym ich liczbę o połowę, jednak już w lutym 1982 r. (począwszy od sezonu 1982/83) powrócono do modelu ośmiogrupowego. Grano nim do sezonu 1997/98 włącznie, z jednoroczną przerwą w edycji 1989/90, gdy ponownie utworzono 4 silne grupy makroregionalne.

Do sezonu 1999/2000 rozgrywkami poszczególnych grup III ligi polskiej – w imieniu PZPN – zarządzały wyznaczone Okręgowe Związki Piłki Nożnej, zaś od sezonu 2000/01 – wyznaczone Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej.

Reorganizacja z 2008 r.[edytuj | edytuj kod]

W ramach przeprowadzonej przez rozpoczęciem sezonu 2008/09 reorganizacji rozgrywek ligowych w Polsce I ligę przemianowano na ekstraklasę, a II ligę na I ligę. Nowa II liga powstała jako trzeci poziom rozgrywek centralnych, którego wcześniej w Polsce nie było. Zwycięzcy czterech grup III ligi sezonu 2007/08 uzyskali awans do nowej I ligi (dawnej II ligi). Większość nowych II-ligowców stanowiły drużyny z dawnej III ligi. Drużyny z miejsc 2-4 kwalifikowały się automatycznie do nowej II ligi, drużyny z miejsc 5-8 awansowały do II ligi, bądź pozostawały w nowej III lidze (co w istocie było spadkiem o jeden poziom rozgrywek). Zależało to od liczby spadkowiczów z dawnej II ligi z terenów poszczególnych makroregionów. W istocie do II ligi zakwalifikowano z III ligi wszystkie zespoły z miejsc 5. i 6., 3 zespoły z miejsc 7. i 2 zespoły z miejsc 8. Pozostałe zespoły spadły natomiast do utworzonej wówczas III ligi.

Nową II ligę utworzyło zatem 3 zespoły spadające z dawnej II ligi (przemianowanej na I ligę), 25 zespołów z III ligi oraz 8 zespołów, które z IV ligi, po barażach, awansowały bezpośrednio do nowej II ligi.

W latach 20082014 rozgrywki II ligi toczyły się w dwóch – niezależnych od siebie – grupach, po 18 zespołów w każdej (o ile w trakcie sezonu żaden z klubów nie wycofał się lub nie został wykluczony). W sumie na tym szczeblu występowało więc 36 drużyn:

Drużyny zajmujące 1. i 2. miejsce w końcowej tabeli swoich grup automatycznie kwalifikowały się do I ligi polskiej pod warunkiem, że nie były drużyną rezerw klubu grającego w wyższej klasie rozgrywkowej (Ekstraklasie lub I lidze polskiej), otrzymały licencję na grę w I lidze i nie było innych podstaw (w tym prawnych), by uniemożliwić im występy w I lidze polskiej. W niektórych sezonach drużyna z 3. miejsca również otrzymywała szansę awansu (poprzez baraż).

Spadały (według wstępnego założenia, które ani razu nie zostało zrealizowane) drużyny z miejsc 17. i 18. Natomiast miejsca 13., 14., 15. i 16. były to ruchome miejsca spadkowe - drużyny z tych miejsc spadały do III ligi w zależności od tego, do której z grup II ligi trafiać mieli spadkowicze z I ligi (których było czterech). Teoretycznie więc z każdej z grup II ligi miało spadać od 2 do 6 zespołów: 2 zespoły na pewno oraz dodatkowo tyle zespołów, ilu spadkowiczów z I ligi trafiało (według podziału geograficznego) do danej grupy.

Reorganizacja z 2013 r.[edytuj | edytuj kod]

Po przeprowadzonej w 2009 r. reorganizacji na szczeblu centralnym grało w Polsce aż 70 zespołów – 16 w ekstraklasie, 18 w I lidze i 36 w II lidze. Już pierwsze lata wykazały, że jest to liczba zbyt duża, ponieważ miały miejsce liczne przypadki wycofywania się drużyn grających przede wszystkim na szczeblu II ligi. W wyniku tego ani razu nie zastosowano w pełni zaplanowanych zasad spadku, a z przyczyn sportowych z II ligi spadały tylko nieliczne kluby:

Jako, że w ciągu 5 sezonów wycofało się, utraciło licencję lub zrezygnowało z awansu aż 28 zespołów, w 2013 r. podjęto decyzję o kolejnej reformie, zmniejszającej II ligę do jednej grupy liczącej 18 drużyn. W związku z tym w sezonie 2013/14 zasady awansu do I ligi pozostały niezmienione, natomiast z II do III ligi spadały z obu grup drużyny z miejsc 9 - 18 (zatem tylko drużyny z miejsc 3 - 8 zachowywały status). Awans do II ligi przewidziano dla dwóch tylko zespołów - zwycięzcy ośmiu grup III ligi sezonu 2013/14 rozgrywali dwie rundy baraży o awans.

Przy okazji reformy miały miejsce kolejne wycofania się klubów: Kolejarz Stróże nie uzyskał licencji na I ligę, został zdegradowany do II ligi i jednocześnie połączył się ze spadającą z II ligi Limanovią Limanowa (powstały z ich połączenia klub grał w II lidze jako Limanovia), z ubiegania się o licencję na grę w II lidze zrezygnowała Warta Poznań, mająca zająć jej miejsce kolejna w tabeli Polonia Bytom licencji nie otrzymała, ich miejsce zajął więc następny klub - Raków Częstochowa. Rozgrywki rozpoczęto w pełnym składzie 18 zespołów.

Tabelaryczne zestawienie od 1953 r.[edytuj | edytuj kod]

Sezony Liczba

okręgów

Liczba

grup

Liczba

drużyn

Nazewnictwo Awansujący

do II ligi

1953 - 8 93 III liga 2 (po barażach)
1954 8 89 4 (po barażach)
1955 8 106 3 (po barażach)
1956 10 121 10 (zwycięzcy)
1957 15 17 190 III liga okręgowa 4 (po barażach)
1958 16 18[b] 200
1959 17 18 213
1960 17 18 204 2 (po barażach)
1961 18 19
1961-1965/66 18 19 232-248 4 (po barażach)
1966/67-1971/72 - 4 64-65 III liga międzywojewódzka 4 (zwycięzcy)
1972/73 - 4 64 19 (miejsca 1-3

+ dodatkowe)

1973/74 17 21 310 klasa wojewódzka 6 (po barażach)
1974/75 22 308
1975/76 23 326
1976/77-1979/1980 - 8 112-115 III liga międzywojewódzka 8 (zwycięzcy)
1980/81-1981/82 4 58-59 8 (po dwie z grupy)
1982/83-1987/88 8 112-116 8 (zwycięzcy)
1988/89 8 112-116 od 1 do 8 (baraże)[c]
1989/1990 4 80 4 (zwycięzcy)
1990/91 9 135 20 (różne zasady)[d]
1991/92 9 143 8 (zwycięzcy)[e]
1992/1993-1997/1998 8 136-145 8 (zwycięzcy)
1998/1999-2007/2008 4 62-80 4 (zwycięzcy)
2008/2009-2013/2014 2 34-36 II liga (wschodnia i zachodnia)
od 2014/2015 1 18-19 II liga

Liczba drużyn degradowanych do IV ligi z danej grupy III ligi była zależna od liczby zespołów zdegradowanych do tej grupy z II ligi. Liczba ta mogła się wahać teoretycznie od 0 do 8 (w praktyce najczęściej od 3 do 6), więc dopiero po zakończeniu całego sezonu można ustalić dokładną liczbę spadkowiczów do IV ligi. Z IV ligi do każdej grupy III ligi zawsze awansowały po cztery drużyny (w sumie 16 beniaminków), przy czym jedna "uzupełniała" miejsce po zespole, który awansował do II ligi. Zatem w większości sezonów liczba spadkowiczów z danej grupy wynosiła:

 • liczba zespołów zdegradowanych do danej grupy + 2 – w przypadku, gdy drużynie startującej z tej grupy do baraży udawało się zakwalifikować do II ligi,
 • liczba zespołów zdegradowanych do danej grupy + 3 – w przypadku, gdy drużynie startującej z tej grupy do baraży nie udawało się zakwalifikować do II ligi.

Kluby według liczby rozegranych sezonów[edytuj | edytuj kod]

Źródło:[5]
Tabela obejmuje łącznie 58 sezonów z lat 1953-1956, 1966/67-1972/73 oraz 1976/77-2023/2024.

miejsce klub poprzednie nazwy liczba sezonów sezony
1. WIGRY Suwałki 39 1956, 1971/72, 1976/77-95/96, 1997/98-2002/03, 2005/06-13/14, 2020/21-21/22
2. WARTA Poznań Stal 35 1953-1955, 1966/67-69/70, 1971/72-72/73, 1976/77, 1979/80-90/91, 1996/97, 1998/99-2006/07, 2013/14, 2016/17-17/18
3. OLIMPIA Elbląg Polonia, Polonia Olimpia 34+1 wycof. 1967/68-72/73, 1977/78-80/81, 1984/85, 1988/89-90/91,1992/93-96/97 (wycofanie po jesieni, wyniki anulowane), 2002/03-03/04, 2006/07-07/08, 2009/10-10/11, 2012/13-13/14, 2016/17-23/24
4. SANDECJA Nowy Sącz Kolejarz 33 1953-1955, 1967/68, 1976/77-80/81, 1982/83-85/86, 1987/88-90/91,1992/93-94/95, 1997/98-2008/09, 2023/24
5. STAL Rzeszów 31 1953-1956, 1977/78-79/80, 1982/83-83/84, 1985/86-86/87, 1994/95-97/98, 1999/2000-2000/01, 2002/03-07/08, 2009/10-13/14, 2019/20-21/22
6. GARBARNIA Kraków 30 1972/73, 1976/77-94/95, 1996/97-97/98, 2011/12-13/14, 2017/18, 2019/20-22/23
ZNICZ Pruszków Kolejarz 30 1953-1956, 1966/67-71/72, 1986/87, 2000/01-06/07, 2010/11-15/16, 2017/18-22/23
BŁĘKITNI Stargard 30 1966/67, 1977/78, 1979/89-80/81, 1982/83-97/98, 2000/01, 2002/03, 2013/14-20/21
9. RAKÓW Częstochowa 29 1966/67-72/73, 1976/77-77/78, 1980/81,1984/85-89/90, 2000/01, 2005/06-16/17
10. LUBLINIANKA Lublin OWKS 28 1953, 1955-1956, 1967/68, 1969/70-72/73, 1976/77-81/82, 1983/84, 1986/87-93/94, 1996/97-2000/01
ELANA Toruń TKP 28 1971/72, 1978/79-79/80, 1982/83-84/85, 1986/87-92/93, 1994/95-95/96, 1999/2000, 2002/03, 2004/05-12/13, 2018/19-19/20
GKS Jastrzębie Górnik 28 1972/73, 1976/77-78/79, 1980/81-84/85, 1990/91-2001/02, 2004/05-06/07, 2009/10, 2017/18, 2022/23-23/24
13. LECHIA Zielona Góra Lech/Zryw 27 1979/80-91/92, 1993/94-94/95, 1999/2000-2010/11
FLOTA Świnoujście 27 1976/77-79/80, 1981/82, 1983/84, 1985/86, 1987/88-2005/06, 2007/08
15. KARPATY Krosno Włókniarz 26 1953-1956, 1966/67-69/70, 1971/72, 1976/77-87/88, 1989/90-91/92, 1995/96, 1998/99
METAL Kluczbork 26 1966/67-72/73, 1976/77-94/95
17. WISŁOKA Dębica 25 1967/68-71/72, 1979/80-86/87, 1988/89-90/91, 1995/96-2001/02, 2006/07-07/08
CHROBRY Głogów 25 1976/77-80/81, 1982/83-83/84, 1987/88-90/91, 1992/93, 1997/98-2001/02, 2003/04-2007/08, 2011/12-13/14
UNIA Tarnów 25 1955, 1966/67, 1970/71-72/73, 1977/78-79/80, 1981/82-84/85, 1986/87-93/94, 1999/2000-2002/03, 2012/13
SIARKA Tarnobrzeg 25 1972/73, 1979/80-88/89, 1997/98-98/99, 2000/01-03/04, 2012/13-18/19, 2022/23
21. GWARDIA Koszalin Granit 24 1955, 1969/70-72/73, 1979/80, 1981/82-85/86, 1987/88, 1990/91-92/93, 1994/95-98/99, 2001/02-03/04, 2017/18
DOZAMET Nowa Sól Stal, Polonia, Arka 24 1955-1956, 1967/68, 1976/77, 1978/79-84/85, 1987/88-94/95, 1998/99, 2004/05-07/08
GRANAT Skarżysko-Kamienna Stal 24 1953-1956, 1968/69, 1976/77-79/80, 1982/83-83/84, 1985/86-97/98
STOMIL Olsztyn OKS, OKS OZOS, OKS 1945 24 1970/71, 1972/73, 1976/77-87/88, 1989/90-90/91, 2004/05, 2007/08-11/12, 2022/23-23/24
WISŁA Puławy 24 1968/69-69/70, 1971/72-72/73, 1977/78, 1982/83-91/92, 2011/12-15/16, 2017/18, 2021/22-23/24
26. PELIKAN Łowicz 23 1990/91-2006/07, 2008/09-13/14
RADOMIAK Radom Włókniarz 23 1953-1956, 1969/70, 1972/73, 1976/77, 1989/90-92/93, 1995/96, 2000/01-01/02, 2003/04, 2006/07-07/08, 2012/13-13/14, 2015/16-18/19
RESOVIA Ogniwo 23 1953-1954, 1956, 1966/67-72/73, 1976/77, 1994/95-96/97, 2000/01, 2003/04, 2007/08, 2009/10-2012/13, 2018/19-19/20
OKĘCIE Warszawa Stal Okęcie 23 1953-1956, 1966/67, 1979/80, 1983/84-86/87, 1992/93-2004/05
URSUS Warszawa RKS Ursus 23 1968/69-72/73, 1977/78, 1981/82-84/85, 1986/87-98/99
STAL Stalowa Wola 23 1954-1956, 1966/67, 1968/69, 1970/71-72/73, 2001/02, 2003/04-05/06, 2010/11-19/20, 2023/24
32. CHEMIK Bydgoszcz 22 1976/77-78/79, 1980/81, 1983/84-90/91, 1993/94-2000/01, 2004/05-05/06
STOCZNIOWIEC Gdańsk Stal, Polonia 22 1953-1954, 1966/67-72/73, 1982/83-86/87, 1988/89-94/95, 1996/97
MIEDŹ Legnica 22 1977/78-80/81, 1982/83, 1985/86-88/89, 1998/99-2005/06, 2007/08-11/12
WISŁA Tczew 22 1971/72-72/73, 1976/77-77/78, 1979/80-96/97
POLONIA Warszawa Kolejarz 22 1955-1956, 1966/67-72/73, 1976/77, 1979/80-81/82, 1983/84, 1985/86-90/91, 2016/17, 2022/23
HETMAN Zamość Unia 22 1955, 1970/71-71/72, 1977/78-78/79, 1982/83-91/92, 2003/04-09/10
38. POLONIA Bydgoszcz 22+1 wycof. 1967/68-71/72,1977/78-91/92, 2001/02-03/04 (wycofanie po jesieni, wyniki anulowane)
39. CKS Czeladź MCKS 21 1971/72-72/73, 1976/77-79/80, 1985/86-1999/2000
GOPLANIA Inowrocław 21 1972/73, 1976/77-77/78, 1979/80, 1985/86-2001/02
WAWEL Kraków 21 1966/67-70/71, 1977/78-79/80, 1981/82-82/83, 1985/86-86/87, 1988/89-95/96, 1999/2000
WŁÓKNIARZ Pabianice 21 1953-1956, 1966/67, 1968/69-70/71, 1972/73, 1976/77-78/79,1980/81-81/82, 1988/89-92/93, 1994/95-95/96
AKS NIWKA Sosnowiec Górnik 21 1953, 1955-1956, 1970/71, 1976/77-83/84, 1985/86-87/88, 1992/93-97/98
POGOŃ Siedlce 21 1976/77, 1978/79, 1984/85-86/87, 1988/89, 1991/92-96/97, 2011/12-13/14, 2018/19-23/24
45. POGOŃ Barlinek Sparta, Stoczniowiec 20 1956, 1968/69-69/70, 1976/77-79/80, 1981/82-93/94
MAZUR Ełk 20 1955-1956, 1967/68, 1969/70, 1972/73, 1976/77-86/87, 1988/89-90/91, 1993/94
CONCORDIA Knurów Górnik 20 1953-1956, 1976/77-79/80, 1989/90-98/99, 2000/01-01/02
OSTROVIA Ostrów Wlkp. 20 1956, 1976/77-80/81, 1982/83-89/90, 1991/92-95/96, 2013/14
BROŃ Radom Stal 20 1954-1956, 1966/67-72/73, 1976/77-78/79, 1984/85, 1989/90-94/95
GRYF Słupsk 20 1968/69, 1971/72, 1976/77-80/81, 1983/84-91/92, 1993/94-96/97
KOTWICA Kołobrzeg 20 1976/77, 1994/95-97/98, 1999/00-2008/09, 2014/15-16/17, 2022/23-23/24
52. KKS 1925 Kalisz Włókniarz, Wistil 20+1 wycof 1977/78-79/80, 1981/82-86/87, 1991/92-93/94, 1995/96-97/98 (wycofanie po 9 kolejce, wyniki anulowane), 2000/01-01/02, 2020/21-23/24
53. GLINIK Gorlice Górnik Glinik, Górnik 19 1955-1956, 1976/77-87/88, 1990/91-92/93, 1996/97-97/98
MOTOR Lublin Stal FSC, LKP 19 1953, 1956, 1966/67-67/68, 1972/73, 1996/97-97/98, 2002/03-06/07, 2010/11-13/14, 2020/21-22/23
ORZEŁ Łódź 19 1968/69-69/70, 1971/72, 1976/77-77/78, 1981/82-88/89, 1990/91-95/96
MŁAWIANKA Mława MKS 19 1978/79-79/80, 1982/83, 1984/85-88/89, 1990/91-91/92, 1994/95-95/96, 1998/99-2003/04, 2005/06
STAL Sanok 19 1976/77, 1978/79-79/80, 1981/82-82/83, 1984/85, 1986/87, 1988/89, 1990/91-92/93, 1994/95-97/98, 1999/2000-2000/01, 2005/06-06/07
LEGIA II Warszawa 19 1966/67-69/70, 1984/85, 1987/88-88/89, 1991/92-97/98, 1999/2000-2001/02, 2004/05-05/06
59. ROZWÓJ Katowice 18 1979/80, 1996/97, 1998/99-2007/08, 2012/13-14/15, 2016/17-18/19
MK GÓRNIK Katowice 18 1985/86-97/98, 1999/00-2003/04
GÓRNIK Konin Zagłębie, Aluminium 18 1967/68-69/70, 1971/72-72/73, 1978/79, 1981/82-85/86, 1987/88-91/92, 1993/94, 2001/02
KSZO 1929 Ostrowiec Św. KSZO 18 1967/68-69/70, 1971/72-72/73, 1977/78-79/80, 1983/84-84/85, 1990/91-1994/95, 2007/08-08/09, 2011/12 (wycofanie po 23 kolejce, wyniki pozostawione)
CZUWAJ Przemyśl Kolejarz 18 1953-1956, 1978/79-79/80, 1982/83-85/86, 1987/88, 1991/92-96/97, 1998/99
ARKONIA Szczecin Gwardia 18 1953-1956, 1966/67-67/68, 1970/71-72/73, 1978/79-79/80, 1981/82, 1983/84-85/86, 1988/89, 1990/91-91/92
TARNOVIA Tarnów 18 1956, 1972/73, 1976/77-78/79, 1982/83-85/86, 1987/88-88/89, 1991/92-97/98
HUTNIK Warszawa 18 1976/77-82/83, 1984/85-85/86, 1987/88-89/90, 1991/92, 1996/97-97/98, 2000/01-02/03
LECH II Poznań 18 1978/79, 1983/84-84/85, 1990/91-93/94, 1995/96-97/98, 2004/05-06/07, 2019/20-23/24
68. LUBUSZANIN Drezdenko 17 1982/83, 1984/85-88/89, 1990/91-97/98, 1999/2000-2001/02
CRACOVIA 17 1971/72, 1976/77-77/78, 1985/86-90/91, 1992/93-94/95, 1998/99-2002/03
BŁĘKITNI Kielce Gwardia 17 1956, 1966/67-68/69, 1970/71, 1976/77-77/78, 1979/80, 1986/87, 1988/89-90/91, 1995/96-1999/2000
KORONA Kielce KKP Korona 17 1976/77-81/82, 1987/88-89/90, 1993/94-96/97, 2000/01-03/04
CELULOZA Kostrzyn nad Odrą 17 1978/79-81/82, 1984/85-96/97
ŁKS 1926 Łomża Start 17 1966/67, 1977/78-79/80, 1982/83-84/85, 1988/89, 1991/92-92/93, 1994/95-97/98, 2004/05-05/06, 2008/09
ODRA Opole Odra/Unia 17 1984/85, 1986/87, 1988/89-96/97, 2002/03-05/06, 2013/14, 2016/17
CONCORDIA Piotrków Tryb. Unia 17 1953-1956, 1967/68, 1969/70-71/72, 1977/78, 1981/82-83/84, 1992/93. 2006/07-09/10
CHEMIK Police Pomerania, KP 17 1982/83, 1985/86-87/88, 1989/90-90/91, 1993/94-94/95, 1998/99-2002/03, 2005/06-08/09
AVIA Świdnik Stal 17 1956, 1966/67-72/73, 1980/81, 1983/84, 1985/86, 1989/90-90/91, 1999/2000, 2005/06-07/08
UNIA Skierniewice 17 1979/80-80/81, 1982/83-87/88, 1998/99-2006/07
GKS Tychy 17 1971/72-72/73, 1983/84-91/92, 1994/95, 2008/09-2011/12, 2015/16
GRYF Wejherowo 17 1992/93-97/98, 2000/01-03/04, 2012/13-13/14, 2015/16-19/20
PROMIEŃ Żary Spójnia 17 1953-1954, 1966/67-68/69, 1970/71, 1972/73, 1976/77, 1994/95-97/98, 1999/00, 2002/03-05/06
82. BKS Stal Bielsko-Biała BKS 16 1970/71-72/73, 1978/79-80/81, 1983/84-88/89, 1990/91-91/92, 1994/95, 1996/97
AKS Chorzów Kościuszko, Konstal 16 1969/70-72/73, 1976/77-77/78, 1981/82-88/89, 1990/91-91/92
BAŁTYK Gdynia 16 1956, 1966/67-72/73, 1990/91, 1996/97-97/98, 1999/00-2000/01, 2009/10-11/12
STAL Kraśnik 16 1966/67-72/73, 1976/77, 1979/80, 1985/86-88/89, 1991/92, 1994/95, 2001/02
PIAST Nowa Ruda Górnik 16 1955-1956, 1968/69-70/71, 1976/77, 1984/85-85/86, 1989/90-96/97
POGOŃ Oleśnica 16 1983/84-88/89, 1990/91-93/94, 1995/96-96/97, 1998/99-2001/02
POLONIA Przemyśl Budowlani 16 1953-1956, 1993/94-2004/05
GÓRNIK Polkowice KS 16 1988/89, 1990/91-95/96, 1997/98-1999/2000, 2009/10, 2012/13-13/14, 2019/20-20/21, 2022/23
LECHIA Tomaszów Mazowiecki Spójnia, Sparta 16 1953-1956, 1972/73, 1978/79-80/81, 1983/84-90/91
AZS AWF Warszawa AZS 16 1955-1956, 1967/68-68/69, 1976/77-86/87, 1993/94
ŚLĘZA Wrocław Ogniwo, Sparta 16 1953,1955-1956, 1966/67-68/69, 1979/80, 1981/82-83/84, 1989/90-90/91, 1996/97-97/98, 2008/09 (po fuzji z Gawinem Królewska Wola), 2009/10
BORUTA Zgierz MKP 16 1976/77-80/81, 1984/85-87/88, 1989/90-90/91, 1993/94-97/98
HUTNIK Kraków Stal Huta im.Lenina 16 1953-1956, 1978/79, 2000/01, 2002/03-07/08, 2020/21-23/24
95. ARKA Gdynia Kolejarz, MZKS 15 1954-1956, 1968/69, 1984/85, 1987/88, 1989/90-91/92, 1995/96-2000/01
MIESZKO Gniezno 15 1976/77-82/83, 1988/89, 1990/91-91/92, 2003/04-07/08
START Łódź 15 1956, 1969/70, 1972/73, 1976/77, 1978/79-79/80, 1982/83-83/84, 1986/87-87/88, 1995/96-1999/2000
WISŁA Płock 15 1970/71, 1972/73, 1976/77-79/80, 1982/83, 1984/85-85/86, 1987/88-90/91, 2010/11, 2012/13
RUCH Radzionków Górnik 15 1953-1956,1989/90-95/96, 2003/04-05/06, 2009/10
URANIA Ruda Śląska 15 1966/67-68/69, 1977/78-80/81, 1982/83-85/86, 1988/89, 1993/94-95/96
GRUNWALD Ruda Śląska 15 1968/69-72/73, 1978/79-79/80, 1984/85-87/88, 1997/98, 2000/01-02/03
POGOŃ Świebodzin 15 1985/86, 1988/89, 1990/91-91/92, 1995/96-2002/03, 2005/06-07/08
KRYSZTAŁ Stronie Śląskie 15 1977/78, 1979/80, 1981/82-87/88, 1992/93-97/98
PAFAWAG Wrocław Stal 15 1953-1956, 1976/77, 1978/79-87/88
GÓRNIK Wojkowice 15 1966/67-67/68, 1969/70-72/73, 1976/77-77/78, 1983/84-85/86, 1994/95-97/98
CHOJNICZANKA Chojnice 15 1955-1956, 1977/78-78/79, 1984/85-85/86, 1992/93, 1994/95, 2001/02, 2010/11-12/13, 2020/21-21/22, 2023/24
107. WŁÓKNIARZ Białystok 14 1966/67-72/73,1976/77- 78/79, 1981/82, 1983/84, 1985/86, 1993/94
BIELAWIANKA Bielawa Bielawianka Błękitni 14 1976/77-78/79, 1982/83-83/84, 1990/91-97/98, 2001/02
AZS AWF Biała Podlaska AZS 14 1976/77-79/80, 1982/83,1984/85-86/87, 1990/91-95/96
JEZIORAK Iława 14 1985/86, 1988/89-94/95, 2000/01, 2005/06, 2008/09-11/12
CALISIA Kalisz Gwardia, Start 14 1953-1956, 1966/67-67/68, 1969/70-72/73, 1982/83, 2011/12-13/14
GÓRNIK Łęczna 14 1984/85-87/88, 1989/90-95/96, 2007/08, 2018/19-19/20
MOTO JELCZ Oława MKS 14 1971/72-72/73, 1981/82-82/83, 1986/87-87/88, 1990/91, 1992/93-97/98, 2012/13
ZELMER Rzeszów 14 1982/83-93/94, 1996/97-97/98
STAR Starachowice Stal 14 1953-1956, 1966/67-69/70, 1981/82, 1984/85-86/87, 1988/89, 2001/02
MKS Szczytno Podchorążak, Gwardia 14 1976/77-80/81, 1982/83-86/87, 1988/89-91/92
WDA Świecie 14 1976/77-77/78, 1982/83-86/87, 1988/89-91/92, 1993/94-95/96
TUR Turek MZKS, Włókniarz 14 1966/67-68/69, 1976/77, 1982/83, 2002/03-06/07, 2009/10-12/13
119. BRDA Bydgoszcz Kolejarz 13 1953-56, 1979/80, 1987/88-88/89, 1990/91-92/93, 1995/96-97/98
CARBO Gliwice 13 1984/85-91/92, 1995/96-97/98, 2002/03-03/04
GEDANIA Gdańsk Kolejarz 13 1953-1956, 1977/78-80/81, 1983/84-84/85, 1987/88, 1994/95-95/96
VICTORIA 1918 Jaworzno GKS 13 1968/69-72/73, 1976/77-78/79, 1982/83, 1985/86, 1993/94, 1996/97-97/98
LEGIONOVIA Legionowo 13 1995/96-97/98, 2001/02-04/05, 2013/14-17/18, 2019/20
WARMIA Olsztyn Kolejarz 13 1953-1956, 1967/68, 1969/70-70/71, 1979/80, 1992/93-96/97
NAREW Ostrołęka 13 1976/77-78/79, 1981/82-82/83, 1985/86-87/88, 1990/91-94/95
UNIA Oświęcim 13 1953-1954, 1956, 1966/67-67/68, 1969/70-70/71, 1976/77, 1978/79, 1983/84, 1991/92-93/94
PIOTRCOVIA Piotrków Trybunalski 13 1976/77-78/79, 1991/92-97/98, 1999/2000-2001/02
GWARDIA Warszawa 13 1992/93-2004/05
WKS Wieluń Start, Cosma, WKS Marko 13 1984/85, 1986/87-88/89, 1991/92, 1993/94-2000/01
BUG Wyszków 13 1983/84-84/85, 1986/87-92/93, 1994/95-97/98
POGOŃ Zduńska Wola Włókniarz 13 1956, 1976/77-79/80, 1982/83-83/84, 1988/89, 1994/95-97/98, 2003/04
132. STAL Nowa Dęba 13+1 wycof. 1976/77-83/84, 1985/86-88/89, 1994/95-95/96 (wycofanie po rundzie jesiennej, wyniki anulowane)
KUJAWIAK Włocławek Sparta 13+1 wycof. 1955-1956, 1969/70-71/72, 1982/83, 1986/87, 1992/93-93/94, 1995/96-97/98 (wycofanie po 3 kolejce, wyniki anulowane),2003/04,2007/08
134. IZOLATOR Boguchwała 12 1983/84-88/89, 1991/92-92/93, 1994/95-97/98
PIAST Gliwice Stal, Bumar-Piast 12 1953-1956, 1966/67-67/68, 1969/70, 1989/90-91/92, 2001/02-02/03
STAL Gorzyce Tłoki, Tłoki-Stal 12 1990/91-99/00, 2004/05-05/06
WALKA Makoszowy (Zabrze) 12 1972/73, 1977/78-79/80, 1983/84-85/86, 2003/04-07/08
OBRA 1912 Kościan 12 1978/79, 1994/95, 1996/97-2005/06
KASZUBIA Kościerzyna 12 1995/96-2001/02, 2003/04-07/08
POLONIA Słubice 12 1996/97-1999/2000, 2003/04-10/11
ODRA Wodzisław Śląski Górnik, GKS 12 1966/67-72/73, 1976/77, 1978/79-81/82
MOSiR SPARTA Zabrze MGKS Mikulczyce 12 1967/68-71/72, 1977/78-80/81, 1982/83-84/85
143. HETMAN Białystok Gwardia 12+1 wycof. 1953-55, 1978/79, 1980/81 (wycofanie po 22. kolejce, wyniki utrzymane), 1984/85-86/87 ,1989/90 (wycofanie po jesieni, wyniki anulowane), 1995/96-97/98, 2001/02
144. GÓRNIK Wieliczka 11 1998/99-2008/09
KUŹNIA Jawor 11 1981/82, 1983/84, 1986/87-94/95
MG MZKS Kozienice MKS 11 1995/96-97/98, 1999/2000-2006/07
MIEŃ Lipno Budowlani 11 1983/84, 1990/91-91/92, 1993/94-2000/01
POGOŃ Leżajsk 11 1992/93-1999/2000, 2001/02, 2004/05-05/06
ŚWIT Nowy Dwór Mazowiecki Nowakowski 11 1992/93-94/95, 1998/99, 2006/07-07/08, 2009/10-13/14
LECHIA Piechowice 11 1976/77-86/87
ORLĘTA Reszel 11 1984/85-87/88, 1990/91-95/96, 1997/98
ZAGŁĘBIE Sosnowiec 11 1998/99-1999/2000, 2002/03-03/04, 2008/09-14/15
POLONIA Świdnica Stal 11 1954-1956, 1966/67, 1991/92-97/98
POMORZANIN Toruń Kolejarz 11 1953-1956, 1967/68-68/69, 1977/78, 1979/80-80/81, 1984/85, 1992/93
PILICA Tomaszów Mazowiecki 11 1979/80, 1985/86, 1987/88-95/96
SKRA Częstochowa Ogniwo 11 1953-1956, 1983/84, 1986/87, 2018/19-20/21, 2023/24
157. KS STILON Gorzów Wlkp. Unia, GKP 11+1 wycof. 1954, 1966/67, 1968/69, 1976/77 (po rozegraniu 5 kolejek karna degredacja), 1977/78, 1985/86, 1997/98-2000/01, 2006/07-07/08
158. OKOCIMSKI KS Brzesko 10 1991/92-92/93, 2006/07-11/12, 2014/15-15/16
ENERGETYK Gryfino 10 1984/85-87/88, 1990/91-94/95, 1998/99
LKS Jankowy 10 1990/91-1999/2000
JKS 1909 Jarosław Spójnia 10 1953-1956, 1977/78-78/79, 1991/92-93/94, 1997/98
CHEMIK Kędzierzyn-Koźle Unia 10 1953-1956, 1976/77, 1978/79, 1984/85-85/86, 1987/88, 1991/92
POGOŃ Lębork Kolejarz 10 1955, 1979/80, 1992/93-1999/2000
ORLĘTA Łuków 10 1985/86, 1990/91-98/99
DALIN Myślenice 10 1984/85, 1987/88, 1993/94-2000/01
SOKÓŁ Ostróda Kolejarz 10 1955, 1982/83-85/86, 1987/88-88/89, 1991/92, 2020/21-21/22
MKS Piaseczno Kolejarz, Ruch, Elektronik, Polkolor 10 1955-1956, 1985/86, 1988/89-93/94, 1996/97
AMICA II Wronki 10 1996/97-2005/06
OLIMPIA Zambrów ZKS 10 1982/83, 1990/91-92/93, 1994/95, 1996/97-97/98, 2013/14, 2015/16-16/17
170. STAL Szczecin Stal Stocznia, Stal Telgom, Odra 10+1 wycof. 1956, 1972/73, 1976/77-78/79, 1986/87, 1988/89, 1995/96-97/98, 2000/01 (wycofanie po 3 kolejce po 3 walkowerach, wyniki anulowane)
GKS Bełchatów 10+1 wycof. 1982/83-86/87, 1989/90-90/91, 2016/17-18/19, 2021/22 (wycofanie po 22. kolejce)
172. BESKID Andrychów Włókniarz 9 1953-56, 1977/78-79/80, 1986/87, 1988/89
ORZEŁ Biały Wałcz 9 1987/88-88/89, 1990/91-96/97
LECHIA Gdańsk 9 1967/68-71/72, 1982/83, 1995/96, 1997/98, 2004/05
UNIA Janikowo 9 2000/01-05/06, 2007/08-09/10
CZARNI Jasło MZKS 9 1976/77-77/78, 1979/80, 1982/83, 1984/85, 1990/91-93/94
KARKONOSZE Jelenia Góra MZKS, Progres, Kembud 9 1976/77-79/80, 1982/83, 1994/95-96/97, 1999/00
CZARNI Żagań 9 1984/85-85/86, 1991/92, 2000/01-01/02, 2008/09-11/12
KKS Kluczbork Kolejarz 9 1953, 1955-1956, 1976/77, 1983/84-84/85, 1986/87-88/89
POLONIA Leszno Kolejarz 9 1954, 1956, 1976/77-77/78, 1981/82-84/85, 1987/88
STAL II Mielec 9 1979/80, 1982/83-84/85, 1987/88-88/89, 1990/91-92/93
POGOŃ Prudnik Włókniarz 9 1953-1956, 1967/68-70/71, 1978/79
GÓRNIK Pszów 9 1987/88, 1989/90-90/91, 1993/94-98/99
ROW Rybnik 9 1966/67, 1983/84-90/91
UNIA Racibórz 9 1954-1956, 1971/72-72/73, 1976/77-79/80
CZARNI Słupsk 9 1976/77-80/81, 1982/83-83/84, 1985/86, 1987/88
POGOŃ II Szczecin 9 1969/70, 1978/79-79/80, 1990/91-91/92, 1993/94-95/96, 2004/05
POLONEZ Warszawa Stal FSO 9 1978/79, 1980/81-87/88
ŚLĄSK II Wrocław 9 1977/78, 1982/83-83/84, 1985/86-86/87, 1991/92, 2020/21-22/23
ORZEŁ Wierzbica 9 1977/78-80/81, 1982/83-85/86, 1987/88
191. WŁÓKNIARZ Łódź 9+1 wycof. 1966/67-68/69, 1970/71-72/73, 1976/77-79/80 (wycofanie po jesieni wyniki anulowane)
192. JAGIELLONIA Białystok 8 1978/79-79/80, 1981/82-82/83, 1996/97-97/98, 2000/01, 2002/03
ŁADA 1945 Biłgoraj 8 1988/89, 1995/96-97/98, 2000/01-02/03, 2007/08
PORTOWIEC Gdańsk MRKS 8 1970/71, 1976/77-78/79, 1980/81, 1982/83-83/84, 1985/86
JAROTA Jarocin 8 2006/07-13/14
KABEL Kraków Stal Kabel 8 1955-1956, 1992/93-97/98
WISŁA II Kraków 8 1966/67, 1982/83, 1993/94, 1997/98, 2003/04-06/07
GÓRNIK 09 Mysłowice 8 1956, 1980/81-84/85, 1987/88-88/89
MAŁAPANEW Ozimek Stal 8 1955, 1972/73, 1980/81-83/84, 1988/89-89/90
POLNA Przemyśl 8 1976/77-79/80, 1981/82-83/84, 1985/86
STAL Poniatowa 8 1972/73, 1976/77-77/78, 1983/84-85/86, 1987/88, 2008/09
GÓRNIK Radlin 8 1966/67-72/73, 1988/89
RYMER Rybnik Rymer, MKS Niedobczyce 8 1991/92-98/99
DARZBÓR Szczecinek Spójnia-Darzbór 8 1954-1956, 1966/67-67/68, 1970/71, 1976/77, 1993/94
WIERZYCA Starogard Gdański 8 1984/85, 1988/89, 1990/91-94/95, 1997/98
GÓRNIK Siersza (Trzebinia) 8 1968/69, 1988/89, 1990/91-95/96
VICTORIA Wałbrzych 8 1966/67, 1978/79, 1983/84-88/89
RUCH Wysokie Mazowieckie 8 2003/04-10/11
ORZEŁ Ząbkowice Śląskie 8 1955-1956, 1992/93, 1994/95-97/98, 2007/08
POLONIA Bytom 8 2001/02-04/05, 2013/14, 2015/16-16/17, 2023/24
OLIMPIA Grudziądz Sparta 7 1956, 1995/96, 1997/98, 2009/10-10/11, 2018/19, 2020/21, 2023/24
212. GÓRNIK Wałbrzych 8+1 wycof. 1970/71, 1992/93 (wycofanie po jesieni, wyniki anulowane), 1999/00-2000/01, 2010/11-14/15
ZASTAL Zielona Góra Stal 8+1 wycof. 1953-1954 (wycofanie po 18 kolejkach, wyniki anulowane), 1956, 1969/70, 1971/72-72/73, 1976/77-78/79
PIAST Iłowa 8+1 wycof. 1982/83-83/84, 1987/88 (po 5 kolejkach karnie zdegradowany, wyniki anulowane), 1990/91-94/95, 1996/97
213. WŁÓKNIARZ Aleksandrów Łódzki 7 1987/88 – 93/94
ZATOKA Braniewo 7 1983/84, 1986/87, 1996/97-2000/01
STAL Brzeg 7 1970/71-72/73, 1976/77-79/80
WYZWOLENIE Chorzów 7 1966/67-72/73
CHEŁMIANKA Chełm 7 1976/77-77/78, 1982/83-83/84, 1986/87-88/89
POLONIA Chodzież 7 1991/92-97/98
LECHIA Dzierżoniów 7 1986/87, 1988/89, 1990/91-91/92, 1995/96-97/98
FLOTA Gdynia 7 1953, 1966/67-70/71, 1972/73
INA Goleniów Kolejarz 7 1953, 1955, 1990/91-91/92, 1993/94-95/96
MKS Kluczbork 7 2007/08-08/09, 2011/12-14/15, 2017/18
POLONIA Piła 7 1977/78-82/83, 1992/93
ROW 1964 Rybnik Energetyk ROW 7 2011/12-12/13, 2014/15-18/19
TOMASOVIA Tomaszów Lubelski 7 1976/77, 1978/79, 1991/92, 1993/94, 1997/98, 1999/00, 2003/04
JANTAR Ustka Korab 7 1983/84, 1986/87-88/89, 1991/92-92/93, 1997/98
POLAR Wrocław 7 1984/85, 1986/87, 1988/89, 1997/98-98/99, 2004/05-05/06
ZĄBKOVIA Ząbki Dolcan 7 1995/96, 1997/98-1999/2000, 2001/02, 2005/06, 2007/08
231. BUCOVIA Bukowa 7+1 wycof. 1990/91-97/98 (wycofanie po jesieni; wyniki anulowane)
232. BKS Bydgoszcz Budowlani 6 1966/67-67/68, 1970/71, 1976/77, 1978/79-79/80
ZAWISZA Bydgoszcz 6 1982/83-83/84, 2000/01,2008/09-10/11
BYTOVIA Bytów 6 1994/95, 2011/12-13/14, 2019/20-20/21
SPARTA Brodnica 6 1994/95, 1998/99-2002/03
STAL Chocianów 6 1984/85, 1987/88-88/89, 1990/91, 1992/93, 1994/95
DĄB Dębno 6 1967/68, 1970/71, 1976/77, 1979/80, 1992/93-93/94
MAZOWSZE Grójec 6 2002/03-07/08
STAL Głowno 6 2002/03-07/08
WARMIA Grajewo 6 1976/77, 2002/03-04/05, 2006/07-07/08
GÓRNIK Jaworzno 6 1966/67-71/72
RODŁO Kwidzyn 6 1992/93-93/94, 1995/96, 1997/98, 2006/07-07/08
ASTRA Krotoszyn 6 1996/97-2001/02
MKS Kańczuga Kamax 6 1992/93-97/98
Luboński KS Sparta 6 1956, 1993/94-97/98
WIDZEW Łódź Włókniarz-Widzew 6 1953-1954, 1970/71-71/72, 2018/19-19/20
STAL Mielec 6 1955, 1967/68-68/69, 2013/14-15/16
PUSZCZA Niepołomice 6 2010/11-12/13, 2014/15-16/17
GWARDIA Olsztyn 6 1953-1954, 1956, 1966/67, 1968/69, 1971/72
OLIMPIA Poznań Gwardia 6 1953-1956, 1971/72-72/73
POLONIA Poznań Stal-Pomet 6 1956, 1966/67, 1968/69-69/70, 1972/73, 1976/77-77/78
RAWIA Rawicz MZKS 6 1993/94-98/99
MAZOVIA Rawa Mazowiecka 6 1987/88, 1990/91-94/95
WIELIM Szczecinek 6 1976/77-77/78, 1982/83, 1984/85-86/87
GÓRNIK Świętochłowice GKS 6 1956, 1968/69-72/73
SPARTA Szamotuły 6 1976/77-78/79, 1985/86, 1987/88-88/89
POGOŃ Staszów 6 1978/79, 2000/01-04/05
LUBUSZANIN Trzcianka 6 1985/86-87/88, 1990/91-92/93
259. ŚNIARDWY Orzysz 6+1 wycof. 1976/77, 1979/80, 1981/82-83/84, 1987/88-88/89 (wycofanie po jesieni, wyniki anulowane)
WŁOCŁAVIA Włocławek Stal, Włocławianka, Wisła 6+1 wycof. 1982/83-83/84, 1985/86, 1991/92-92/93, 1995/96-96/97 (wycofała się po rundzie jesiennej, wyniki anulowane, fuzja z Jagiellonią Tuszyn)
261. BBTS Włókniarz Bielsko-Biała Ogniwo, Sparta, BBTS 5 1954-1956, 1979/80, 1992/93
BZURA Chodaków (Sochaczew) Unia 5 1953-1956, 1984/85
GRANICA Chełm 5 1992/93-96/97
DARŁOVIA Darłowo MZKS 5 1988/89, 1990/91-92/93, 1997/98
WARTA Gorzów Wlkp. Kolejarz 5 1953-1954, 1956, 1990/91-91/92
STOMIL Grudziądz Ruch 5 1976/77, 1988/89, 1991/92-93/94
CUIAVIA Inowrocław Unia 5 1953-1954, 1978/79-79/80, 1990/91
PROKOCIM Kraków Kolejarz Prokocim 5 1954-1956, 1976/77, 1979/80
OTMĘT Krapkowice Włókniarz Otmęt 5 1956, 1966/67-69/70
UNIA Krapkowice 5 1991/92-92/93, 1994/95-96/97
STAL Kutno 5 1977/78, 1982/83, 1988/89-90/91
ŚWIT Krzeszowice 5 1990/91-91/92, 1995/96-96/97,2001/02
ZAGŁĘBIE Lubin 5 1976/77-77/78, 1979/80-81/82
ŁTS Łabędy (Gliwice) 5 1978/79-82/83
MZKS Nysa 5 1967/68-69/70, 1971/72-72/73
GRUNWALD Poznań 5 1976/77-78/79, 1982/83, 1984/85
POMEZANIA Malbork 5 1991/92-93/94, 1997/98, 1999/2000
UNIA Nowa Sarzyna 5 1983/84-84/85, 1986/87-87/88, 1996/97
STOCZNIOWIEC Płock 5 1986/87-88/89, 1991/92-92/93
MOTOR Praszka 5 1978/79, 1984/85-86/87, 1988/89
PROSZOWIANKA Proszowice 5 1999/2000-2003/04
CZARNI Radom 5 1976/77, 1978/79-79/80, 1985/86, 1988/89
NAPRZÓD Rydułtowy 5 1986/87-90/91
POGOŃ Szczecin Kolejarz 5 1953-1956, 2008/09
VICTORIA Świebodzice Stal 5 1953-1955, 1989/90-90/91
WARTA Sieradz 5 1979/80, 1985/86, 1992/93-94/95
ŁUCZNIK Strzelce Krajeńskie 5 1985/86-86/87, 1988/89, 1990/91-91/92
KOLEJARZ Stróże 5 2005/06-09/10
POLONIA II Warszawa 5 1998/99-2002/03
ŚLĄSK Wrocław OWKS, CWKS 5 1953, 1955-1956, 2003/04-04/05
SHR Wojcieszyce 5 1983/84, 1986/87-89/90
KS Wasilków KP, MZKS 5 1991/92-95/96
NIELBA Wągrowiec 5 2007/08-11/12
KOSZARAWA Żywiec Stal 5 1953-1956, 2007/08
ŻYRARDOWIANKA Żyrardów 5 1971/72, 1976/77, 1978/79, 1982/83, 1985/86
296. SOKÓŁ 1946 Sokółka 5+1 wycof. 1970/71, 1982/83-84/85, 2010/11-11/12 (wycofanie po 16 kolejce,anulowane wyniki)
297. ANDALUZJA Brzozowice-Kamień Górnik 4 1953-54, 1991/92-92/93
BKS Bolesławiec 4 1970/71-71/72, 1991/92, 1997/98
PODLASIE Biała Podlaska AZS Podlasie 4 1986/87, 1996/97-98/99
KP Brzeg Dolny Rokita 4 1994/95-97/98
KS Chełmek Włókniarz 4 1953-1956
LEGIA Chełmża 4 1993/94-96/97
ODRA Chojna 4 1986/87, 1990/91-91/92, 2004/05
ZDRÓJ Ciechocinek 4 1984/85, 2005/06-07/08
IGLOOPOL Dębica 4 1980/81, 1982/83, 1993/94-94/95
WYBRZEŻE Gdańsk Gwardia 4 1953-1956
STELLA Gniezno Spójnia, Sparta 4 1953-1956
POMOWIEC Gronowo Elbląskie 4 1976/77-78/79, 1982/83
KANIA Gostyń 4 1983/84, 1995/96, 2005/06-06/07
SKALNIK Gracze 4 2002/03, 2005/06-07/08
PODLESIANKA Katowice 4 1953-1956
BIEŻANOWIANKA Kraków Sparta, Spójnia 4 1953-1956
DĄBSKI Kraków Spójnja KZPS, Sparta Dąbski 4 1953-1956
KS BOREK (Kraków) Unia Borek 4 1953-1955, 1976/77
PROSNA Kalisz Sparta 4 1955-1956, 1983/84-84/85
MKS Kutno 4 1994/95-97/98
WŁÓKNIARZ Kietrz 4 1997/98-98/99, 2002/03-03/04
MKS Lędziny Górnik 4 1994/95-97/98
LEWART Lubartów 4 2000/01-02/03, 2004/05
KOLEJARZ Łódź 4 1953-1956
ORZEŁ Międzyrzecz 4 1966/67-67/68, 1990/91-91/92
WIERNA Małogoszcz 4 2004/05-07/08
POLONIA Nowy Tomyśl 4 1993/94-95/96, 2010/11
STAL Niewiadów 4 1977/78-80/81
DRWĘCA Nowe Miasto Lubawskie Finishparkiet 4 2003/04-04/05, 2006/07-07/08 (wycofała się jesieni, wyniki pozostawione)
FADOM Nowogród Bobrzański 4 1982/83-84/85, 1986/87
BUDOWLANI Poznań 4 1953-1956
OLIMPIA II Poznań 4 1986/87, 1990/91-91/92, 1994/95
CHEMIK Pustków 4 1976/77-78/79, 1983/84
WALTER Rzeszów Gwardia 4 1954-1956, 1969/70
CZARNI Radomsko 4 1966/67-69/70
LECH Rypin 4 1976/77, 1978/79, 1997/98, 2012/13
ŚWIT Skolwin (Szczecin) 4 1976/77-79/80
BESKID Skoczów 4 1982/83-84/85, 1997/98
KARPATY Siepraw 4 1994/95-97/98
POLONIA Środa Wielkopolska 4 1993/94-96/97
UNIA Swarzędz 4 1992/93-93/94, 1996/97-97/98
WARTA Śrem 4 1993/94-95/96, 1998/99
UNIA Tczew 4 1969/70, 2002/03-04/05
METAL Tarnów Stal 4 1955-1956, 1976/77, 1978/79
WARSZAWIANKA Warszawa 4 1956, 1966/67-68/69
HURAGAN Wołomin Kolejarz 4 1953-1956
PKS ODRA Wrocław 4 1972/73, 1976/77-78/79
LOTNIK Wrocław 4 1968/69-71/72
GÓRAL Żywiec 4 1985/86, 1987/88, 1992/93-93/94
RUCH Zdzieszowice Unia 4 2010/11-13/14
347. IGLOOPOL II Dębica 4+1 wycof. 1986/87-90/91 (wycofanie po jesieni, wyniki anulowane)
348. SOKÓŁ Aleksandrów Łódzki 3 2007/08-09/10
JAGIELLONIA II Białystok 3 1990/91,1992/93,1995/96
CHEMIK/ZAWISZA Bydgoszcz 3 2001/02-03/04
MRKS Czechowice-Dziedzice Stal, Walcownia 3 1953-1955
CHOJNOWIANKA Chojnów Włókniarz, Garbarnia 3 1953-1955
VICTORIA Częstochowa 3 1977/78, 1979/80, 1982/83
RAKÓW II Częstochowa 3 1995/96-97/98
FABLOK Chrzanów Stal 3 1954, 1971/72, 1997/98
ORLĘTA Dęblin 3 1988/89, 1996/97-97/98
NAPRZÓD Janów Górnik Szopienice 3 1954-1956
POLONIA Jastrowie 3 1994/95-95/96, 1997/98
GKS Katowice 3 2006/07, 2019/20-20/21
POLONIA Kępno Kolejarz 3 1954-1956
STADION Kielce 3 1987/88, 1989/90-90/91
MAZUR Karczew 3 1969/70, 1996/97-97/98
KOTWICA Kórnik 3 1990/91-92/93
CARTUSIA Kartuzy 3 2005/06-07/08
GAWIN Królewska Wola Zenit 3 2005/06-07/08
WŁÓKNIARZ Konstantynów Łódzki 3 1998/99-2000/01
VICTORIA Koronowo 3 2006/07-08/09
ŁUŻYCE Lubań Spójnia, Sparta 3 1953-1955
KONFEKS Legnica 3 1991/92-93/94 (wycofanie po 24 kolejce, wyniki utrzymane)
LIMANOVIA Limanowa 3 1984/85, 2013/14-14/15
POGOŃ Łapy 3 1986/87-88/89
JAGIELLONKA Nieszawa 3 1993/94-95/96
LKS Niedźwiedź 3 2000/01-02/03
ODRA II Opole Varta/Odra 3 1968/69, 1999/2000-2000/01
CERAMIKA Opoczno Opocznianka 3 1986/87, 1994/95-95/96
ALIT Ożarów 3 1996/97-98/99
START Otwock 3 2008/09-10/11
LECH Poznań 3 1966/67, 1969/70-70/71
OLIMPIA Piekary Śląskie 3 1995/96-97/98
PROCH Pionki Unia, Pronit 3 1955, 1979/80, 1993/94
WISŁA II Płock Petrochemia, Orlen 3 1983/84, 1992/93, 2000/01
TS 1946 NIDA Pińczów 3 1997/98, 2002/03, 2008/09
MKS Przasnysz ZWAR 3 1979/80, 1982/83-83/84
KS Paradyż Ceramika 3 2004/05-06/07
SLAVIA Ruda Śląska 3 1956, 1967/68, 1971/72
POGOŃ Nowy Bytom (Ruda Śląska) Stal 3 1954-1956
RAFAKO Racibórz Stal 3 1969/70-70/71, 1976/77
SIEMIANOWICZANKA Siemianowice Śl. Stal 3 1954-1956
TERPOL Sieradz 3 1990/91-92/93
CZARNI Szczecin 3 1966/67, 1971/72-72/73
STAL PZO Warszawa 3 1954-1956
UNIA Wąbrzeźno 3 1966/67, 1987/88, 1990/91
PRZEBÓJ Wolbrom 3 2007/08-09/10
HETMAN Włoszczowa 3 1995/96-97/98
ZAGŁĘBIE II Lubin 3 2006/07, 2022/23-23/24
ŁKS II Łódź 3 1966/67, 1977/78, 2023/24
RADUNIA Stężyca 3 2021/22-23/24
398. PODLASIE Sokołów Podlaski MKS 3+1 wycof. 1992/93, 1994/95,1995/96 (wycofanie po jesieni, wyniki anulowane), 1996/97
GWARDIA Chełm WKS 3+1 wycof. 1954 (wycofana po 2 kolejce, wyniki anulowane), 1955, 1987/88, 1990/91
397. ZAWISZA II Bydgoszcz 2 1966/67, 1991/92
PODBESKIDZIE Bielsko-Biała BBTS Komorowice 2 2000/01-01/02
VICTORIA Bartoszyce 2 1967/68, 1996/97
BOLESŁAW Bukowno 2 1970/71, 1976/77
GRANICA Bogatynia 2 1989/90-90/91
AKS Busko-Zdrój 2 2005/06-06/07
KONSTAL Chorzów 2 1953-1954
RUCH Chorzów 2 2018/19, 2021/22
PIAST Człuchów Budowlani 2 1953, 1996/97
LZS Chróścice 2 1953-1954
GÓRNIK Czerwionka 2 1979/80, 1986/87
HEKO Czermno 2 2003/04-04/05
DRAWA Drawsko Pomorskie 2 1956, 1977/78
TOR Dobrzeń Wielki 2 2004/05, 2006/07
CONCORDIA Elbląg 2 2012/13-13/14
SPARTA Gliwice 2 1955-1956
LECHIA II Gdańsk 2 1993/94-94/95
ARKA II Gdynia 2 1978/79-79/80
BAŁTYK II Gdynia 2 1991/92-92/93
POLONIA Głubczyce 2 1982/83, 1985/86
MAMRY Giżycko Stal 2 1983/84, 1991/92
WILGA Garwolin 2 1987/88, 1997/98
LKS Gomunice Stasiak 2 1996/97 (po rundzie jesiennej fuzja Cefolu Wojciechów ze Stasiakiem), 2001/02
NADWIŚLAN Góra 2 2014/15-15/16
STOLEM Gniewino 2 1996/97-97/98
SZCZAKOWIANKA Jaworzno 2 2000/01, 2006/07
NAPRZÓD Jędrzejów 2 1978/79, 2007/08
VICTORIA Jarocin 2 1976/77-77/78
STAL Jezierzyce Vipera Stal 2 1991/92, 1995/96
SPARTA Katowice Spójnja 2 1953-1954
UNIA Kraków 2 1953-1954
WANDA Kraków Budowlani 2 1955-1956
BAŁTYK Koszalin 2 1972/73, 1978/79
GRANICA Kętrzyn 2 1999/2000-2000/01
AGROKOMPLEKS Kętrzyn 2 1977/78, 1979/80
GÓRNIK Kłodawa 2 1996/97-97/98
KOLBUSZOWIANKA Kolbuszowa 2 1995/96, 1997/98
NAPRZÓD Lipiny (Świętochłowice) Stal 2 1953-1954
BUDOWLANI Lublin 2 1953, 1979/80
WIDZEW II Łódź 2 1992/93-93/94
KS Myszków Krisbut, MKS 2 1993/94, 2002/03
HURAGAN Morąg 2 1983/84, 1984/85
MARCOVIA Marki 2 1994/95-95/96
START Nowy Sącz 2 1983/84, 1985/86
PODHALE Nowy Targ Spójnia 2 1953, 1977/78
CZARNI Nakło nad Notecią Stal 2 1953, 1997/98
STAL Nysa 2 1977/78, 1979/80
START Namysłów Varta/Start 2 1993/94-94/95
GWARDIA Opole 2 1953-1954
VICTORIA Ostrzeszów 2 1990/91-91/92
BŁĘKITNI Orneta 2 1994/95, 1998/99
ADMIRA Poznań Admira-Teletra 2 1977/78, 1979/80
PTC Pabianice 2 1955-1956
ZJEDNOCZENI Przytoczna 2 1990/91-91/92
KASZTELAN Papowo Biskupie 2 1996/97-97/98
NADNARWIANKA Pułtusk 2 2006/07-07/08
RADOMIAK II Radom 2 1983/84, 1984/85
WEŁNA Rogoźno 2 1979/80, 1982/83
ORLĘTA Radzyń Podlaski 2 2006/07-07/08
GWARDIA Słupsk 2 1953-1954
HUTNIK Szczecin 2 1992/93, 1996/97
STAL II Stalowa Wola 2 1982/83, 1985/86
WŁÓKNIARZ Starogard Gdański 2 1968/69, 1976/77
VICTORIA Sianów Tur/Victoria 2 1967/68, 1992/93
SKAWINKA Skawina 2 1978/79, 2002/03
MEPROZET Stare Kurowo 2 1990/91-91/92
HUTNIK Trzebinia 2 1966/67-67/68
FARMACJA Tarchomin (Warszawa) 2 1976/77-77/78
REGA Trzebiatów 2 2006/07-07/08
SIARKA II Tarnobrzeg 2 1991/92-92/93
SKRA Warszawa Budowlani 2 1953-1954
MARYMONT Warszawa Spójnia 2 1954, 1976/77
OLIMPIA Warszawa 2 1996/97-97/98
INKOPAX Wrocław 2 2000/01-01/02
KP Wałbrzych 2 1994/95-95/96
GÓRNIK Wesoła 2 1969/70-70/71
VICTORIA Września Zjednoczeni 2 1990/91-91/92
AMICA Wronki 2 1993/94, 2006/07
MOSiR STAL Zabrze 2 1954-1955
WARTA Zawiercie 2 1999/00-2000/01
WŁÓKNIARZ Zgierz 2 1955-1956
GÓRNIK Złotoryja 2 1992/93-93/94
KMITA Zabierzów 2 2004/05-05/06
KS Żórawina Wedan 2 1996/97-97/98
TURÓW Zgorzelec 2 1966/67-67/68
485. RKS Radomsko 2+1 wycof. 1993/94-94/95, 2005/06 (wycofanie po 8 kolejkach, anulowane wyniki)
486. STAL BOBREK Bytom Karb 1 1953
POLONIA/SZOMBIERKI II Bytom 1 1997/98
SARMACJA Będzin 1 1977/78
JURAND Bemowo Piskie 1 1966/67
BŁONIANKA Błonie RKS 1 1977/78
MECHANIK Bobolice 1 1990/91
GKS II Bełchatów 1 1999/00
ŁYSICA Bodzentyn 1 1993/94
LKS Białaczów Ceramika-Kopaniny 1 1997/98
TĘCZA Biskupiec 1 1997/98
CHORZOWIANKA Chorzów 1 1976/77
GWKS Częstochowa 1 1953
SKRA Czarna Białostocka 1 1968/69
PIAST Choszczno Grunwald 1 1976/77
NOTEĆ Czarnków 1 1976/77
CUKROWNIK Chybie 1 1984/85
MKS Ciechanów Mazovia 1 1987/88
LECH Czaplinek 1 1991/92
PIAST Czerwieńsk 1 1997/98
SWORNICA Czarnowąsy 1 2003/04
START Chorzów 1 1956
CZARNI Dęblin 1 1997/98
POWIŚLE Dzierzgoń 1 1993/94
DKS Dobre Miasto Warfama 1 1978/79
COMINDEX Damnica 1 1990/91
PASJONAT Dankowice 1 1996/97
SPARTAKUS Daleszyce 1 1998/99
KS Ełk 1 1953
AZS Gdańsk 1 1956
LECHIA/POLONIA Gdańsk 1 2001/02
LECHIA/POLONIA II Gdańsk 1 1998/99
SPARTA Gdynia 1 1955
ORKAN Gdynia 1 1987/88
KS STILON II Gorzów Wlkp. 1 1991/92
LZS Grapice 1 1956
DYSKOBOLIA Grodzisk Wlkp. 1 1995/96
DYSKOBOLIA II Grodzisk Wlkp. Grom/Groclin 1 1997/98
ROMINTA Gołdap 1 1982/83
POGOŃ Grodzisk Mazowiecki 1 2021/22
GÓRNIK 20 Katowice 1 1953
KOLEJARZ 24 Katowice 1 1956
BAILDON Katowice 1 1956
LZS CZYŻYNY Kraków 1 1955
BRONOWICZANKA Kraków Start OZC 1 1955
DĘBNICKI Kraków Sparta Dębniki 1 1956
CLEPARDIA Kraków 1 1986/87
CRACOVIA II 1 1983/84
LIGNOMAT-POLONIA Kępno 1 2000/01 (w przerwie zimowej połączenie Lignomatu Jankowy i Polonii Kępno)
NYSA Kłodzko 1 1956
OLIMPIA Kamienna Góra Włókniarz 1 1956
KORONA II Kielce 1 2006/07
SPARTA Kazimierza Wielka 1 1956
LZS Karlino 1 1955
UNIA Kunice (Żary) 1 2007/08
NEPTUN Końskie 1 1979/80
GÓRNIK II Konin Aluminium 1 1999/00
START Krasnystaw 1 1983/84
ORZEŁ Kolno 1 2007/08
HEJNAŁ Kęty 1 1992/93
ODRA Koźle Sparta 1 1956
KALWARIANKA Kalwaria Zebrzydowska 1 1995/96
KS BYSTRZYCA Kąty Wrocławskie Motobi 1 2004/05
OGNIWO Lublin 2 1953-1954
POLONIA Lidzbark Warmiński 1 2001/02
BUDOWLANI Lubsko 1 1979/80
POWIŚLANKA Lipsko 1 1986/87
GWARDIA Łódź 1 1953
ZPW 9 MAJA Łódź 1 1955
SPOŁEM Łódź Sparta 1 1955
ŁKS Łódź 1 2017/18
ChKS Łódź 1 1979/80
UKS SMS Łódź 1 2007/08
STAL Łańcut Czuwaj 1 1993/94
GÓRNIK Łęczyca 1 2005/06
ŚWIATOWID Łobez 1 1991/92
SILESIA Miechowice (Bytom) Górnik 1 1955
AKS Mikołów Stal 1 1956
JEDWABNIK Milanówek Włókniarz 1 1956
KS 1920 Mosina Sparta 1 1956
OSADNIK Myślibórz 1 1956
FALA Międzyzdroje Leśnik 1 1997/98
POLONIA Nysa Ogniwo 1 1953
KS Nysa 1 1966/67
PIAST II Nowa Ruda 1 1987/88
GLKS Nadarzyn 1 2010/11
MKS Nowe Miasteczko Meblarz 1 1991/92
PILICA Nowe Miasto nad Pilicą 1 1992/93
VARTA/ODRA Namysłów 1 1998/99
BRUK-BET TERMALICA Nieciecza LKS 1 2009/10
KS Olsztyn 1 1953
WARMIA/STOMIL II Olsztyn 1 1998/99
STAL Ostrów Wielkopolski 1 1976/77
OLIMPIA Olsztynek 1 1993/94
BZURA Ozorków 1 1988/89
CZARNI Otmuchów 1 1993/94
OGNIWO Poznań 1 1953
PRZEMYSŁAW Poznań 1 1970/71
POLONIA Piekary Śląskie 1 1956
POLAM Piła 1 1990/91
POGOŃ Połczyn Zdrój 1 1996/97
TĘCZA 34 Płońsk Hortex 1 1977/78
ZJEDNOCZENI Pudliszki 1 1982/83
NOTECIANKA Pakość 1 1986/87
HURAGAN Pobiedziska 1 2000/01
PROCHOWICZANKA Prochowice 1 1997/98
WIERZYCA Pelplin 1 2007/08
ZAGŁĘBIE Piechcin 1 1996/97
GWKS Rzeszów KS 1 1953
BIESZCZADY Rzeszów 1 1966/67
STAL II Rzeszów 1 1988/89
KOLEJARZ Rawicz 1 1956
BŁĘKITNI Raciąż 1 1976/77
GÓRNIK Sosnowiec 1 1966/67
ORLICZ Suchedniów LZS 1 1953
LECHIA Szczecinek 1 1966/67
MOTOR Siemianowice Śląskie 1 1956
WISŁA Sandomierz 1 1992/93
GÓRNIK Słupiec 1 1969/70
LECHIA Sędziszów Małopolski 1 1977/78
WIDOK Skierniewice 1 1996/97
KS Sławięcice (Kędzierzyn-Koźle) 1 2001/02
ORKAN Sochaczew 1 1994/95
POGOŃ Świerzawa 1 1995/96
POGOŃ Słupca 1 1997/98
STRZELINIANKA Strzelin 1 1995/96
SZYDŁOWIANKA Szydłowiec 1 1998/99
GRYF Toruń 1 1968/69
UNIA II Tarnów 1 1995/96
BŁĘKITNI Tarnów 1 1979/80
KS Tymbark Harnaś 1 1994/95
WIELICZANKA Wieliczka Kolejarz 1 1953
ŚWIT Warszawa Ogniwo 1 1954
GWARDIA II Warszawa 1 1982/83
ŚLĘZA II Wrocław 1 1987/88
GWARDIA Wrocław 1 1967/68
POLONIA Wrocław 1 1993/94
PARASOL/ŚLĄSK II Wrocław 1 1996/97
WAWEL Wirek (Ruda Śląska) Górnik 1 1955
ZAGŁĘBIE Wałbrzych 1 1986/87
GÓRNIK II Wałbrzych 1 1985/86
CZARNI Witnica 1 1997/98
MARKO Walichnowy 1 1997/98
GÓRNIK Zabrze 1 1953
GÓRNIK II Zabrze 1 1992/93
CZARNI Żywiec Unia 1 1956
GWARDIA Zielona Góra 1 1955
UKP Zielona Góra 1 2013/14
TECHNIK Zamość KS 1 1953
HETMAN II Zamość 1 1996/97
SĘP Żelechów 1 1982/83
NYSA Zgorzelec 1 2002/03
WKRA Żuromin 1 1997/98
ZJEDNOCZENI Żarów 1 1993/94
ZADRZEW Zawadówka 1 1994/95
640. MOSiR ŻURAW Gdańsk 1+1 wycof. 1986/87, 1987/88 (po 2 kolejce połączył się z Gedanią Gdańsk, wyniki anulowane), Gedania zajęła jego miejsce w lidze
SPÓŁDZIELCA Morszków 1+1 wycof. 1993/94,1994/95 (wycofanie po jesieni, wyniki anulowane)
SOKÓŁ Pniewy 1+1 wycof. 1991/92, 1996/97 (po rozegraniu 10 kolejek decyzją Najwyższej Komisji Odwoławczej PZPN został zdegradowany do IV ligi, wyniki anulowano)
ORZEŁ/JAGIELLONIA Tuszyn 1+1 wycof. 1996/97, 1997/98 (wycofanie po 9 kolejce, wyniki anulowane)
WKP Włocławek Jagiellonka/Włocłavia, Kujawy 1+1 wycof. 1996/97, 1998/99 (wycofanie po 6 kolejce, wyniki anulowane)
ZORZA Dobrzany 1 wycof, 2003/04 (wycofana po jesieni, wyniki anulowane)
STAL Rybnik 1 wycof, 1953 (wycofanie po 23 kolejce, wyniki anulowane)
IGLOOPOL Straszęcin 1 wycof, 1991/92 (wycofanie po jesieni, wyniki anulowane)
648. SMS SPORT CONTACT Wrocław 0 1997/98 (wyniki zespołu nie wliczały się do tabeli)

Prawa transmisyjne[edytuj | edytuj kod]

W sezonie 2018/19 kilka wybranych meczów rozgrywek transmitowanych było za pośrednictwem TVP3 oraz na stronie internetowej sport.tvp.pl i aplikacji mobilnej TVP Sport.

Od sezonu 2019/2020 do końca sezonu 2021/2022 na antenie TVP Sport nadawany był na żywo jeden niedzielny mecz rozgrywany o godzinie 13:00[6]. W lipcu 2022 prawa transmisyjne do pokazywania wszystkich meczów eWinner 2.ligi nabyła platforma internetowa WP Pilot, która na czas rozgrywania spotkań uruchamia specjalne kanały do streamingu. Umowa między spółką Wirtualna Polska Media SA a Polskim Związkiem Piłki Nożnej została zawarta na dwa lata i obowiązuje do końca sezonu 2023/2024. Spotkania ligi są dostępne odpłatnie w usłudze w WP Pilot wraz z szeregiem dodatkowych kanałów, m.in. w pakietach: trzydniowym (jedna kolejka), miesięcznym i rocznym. Dzięki usłudze można także oglądać w całości archiwalne spotkania z aktualnie trwających rozgrywek w bibliotece VOD[7][8][9][10]. Od sezonu 2022/2023 do końca sezonu 2023/2024 dzięki umowie sublicencyjnej z WP Pilot, Telewizja Polska może na antenie kanału TVP Sport oraz drogą internetową za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mobilnej stacji, jak i strony sport.tvp.pl/, emitować na żywo jeden mecz w każdej kolejce, dowolnie wybrany przez swoją redakcję sportową. Po bezpośredniej transmisji mecz ten trafia w całości i w formie kilkuminutowego skrótu do biblioteki VOD o nazwie Retransmisje[11][12].

Skróty meczów można oglądać też poza WP Pilot na kanale Łączy nas piłka TV w serwisie YouTube. Są one tam dostępne w formie magazynu podsumowującego całą jedną kolejkę ligową. Odcinki trwają od 15 do maksymalnie 20 minut[13].

Lista sezonów[edytuj | edytuj kod]

Wytłuszczenie oznacza awans klubu do I ligi, a kursywa - występ w barażu o awans; jeśli klub w wyniku barażu awansował, również oznaczone to jest wytłuszczeniem.

Sezon Grupa 1. miejsce 2. miejsce 3. miejsce 4. miejsce Król strzelców
2008/09 18 (Z) MKS Kluczbork Pogoń Szczecin Ślęza Wrocław[f] Nielba Wągrowiec Polska Tomasz Mikołajczak (Nielba Wągrowiec) - 18
18 (W) KSZO Ostrowiec Świętokrzyski Sandecja Nowy Sącz Start Otwock[f] Stomil Olsztyn[g] Polska Piotr Grzelczak (Pelikan Łowicz) - 18
2009/10 18 (Z) Ruch Radzionków Górnik Polkowice Zagłębie Sosnowiec Zawisza Bydgoszcz Polska Rafał Leśniewski (Nielba Wągrowiec) - 22
18 (W) Bruk-Bet Termalica Nieciecza Kolejarz Stróże Resovia Okocimski KS Brzesko Polska Sebastian Hajduk (Resovia Rzeszów) - 18
2010/11 18 (Z) Olimpia Grudziądz Zawisza Bydgoszcz GKS Tychy Miedź Legnica Polska Rafał Leśniewski (Nielba Wągrowiec) - 15

Polska Piotr Ruszkul (Olimpia Grudziądz) - 15

Polska Przemysław Sulej (Olimpia Grudziądz) - 15

18 (W) Olimpia Elbląg Wisła Płock Świt Nowy Dwór Mazowiecki Okocimski KS Brzesko Polska Wojciech Fabianowski (Stal Rzeszów) - 18

Litwa Grażvydas Mikulenas ( Wigry Suwałki) - 18

2011/12 18 (Z) Miedź Legnica GKS Tychy Bytovia Bytów Jarota Jarocin Polska Rafał Jankowski (Zagłębie Sosnowiec) - 19
16 (W)[h] Okocimski KS Brzesko Stomil Olsztyn Puszcza Niepołomice Znicz Pruszków Ukraina Ihor Mihałewski (Motor Lublin) - 15
2012/13 18 (Z) ROW 1964 Rybnik Chojniczanka Chojnice Bytovia Bytów Zagłębie Sosnowiec Polska Szymon Skrzypczak (KS Polkowice) - 21
18 (W) Wisła Płock Puszcza Niepołomice Pelikan Łowicz Resovia Polska Mateusz Broź (Garbarnia Kraków) - 18
2013/14 18 (Z) Chrobry Głogów Bytovia Bytów Zagłębie Sosnowiec Błękitni Stargard Polska Wojciech Okińczyc (UKP Zielona Góra) - 19
18 (W) Wigry Suwałki Pogoń Siedlce Siarka Tarnobrzeg Legionovia Legionowo Polska Adrian Paluchowski (Znicz Pruszków) - 22

Polska Maciej Tataj (Motor Lublin) - 22

2014/15 18 MKS Kluczbork Zagłębie Sosnowiec Rozwój Katowice Raków Częstochowa[f] Polska Łukasz Sekulski (Stal Stalowa Wola) - 30
2015/16 18 Stal Mielec Znicz Pruszków GKS Tychy Wisła Puławy Polska Łukasz Grzeszczyk (GKS Tychy) - 16
2016/17 18 Raków Częstochowa Odra Opole Puszcza Niepołomice Radomiak Radom[f] Polska Łukasz Pietroń (Olimpia Elbląg) - 16
2017/18 18 GKS 1962 Jastrzębie ŁKS Łódź Warta Poznań Garbarnia Kraków[f] Brazylia Leandro Rossi Pereira (Radomiak Radom) - 19
2018/19 18 Radomiak Radom Olimpia Grudziądz GKS Bełchatów Elana Toruń Brazylia Leandro Rossi Pereira (Radomiak Radom) - 16
2019/20 18 Górnik Łęczna Widzew Łódź 3. GKS Katowice, 4. Bytovia Bytów,

5. Resovia, 6. Stal Rzeszów[i]

Polska Michał Bednarski (Górnik Polkowice) - 24
2020/21 19 Górnik Polkowice GKS Katowice 3. Chojniczanka Chojnice, 4. Wigry Suwałki,

5. KKS 1925 Kalisz, 6. Skra Częstochowa[i]

Polska Kamil Wojtyra (Skra Częstochowa) - 24
2021/2022 18 Stal Rzeszów Chojniczanka Chojnice 3. Ruch Chorzów, 4. Wigry Suwałki,

5. Motor Lublin, 6. Radunia Stężyca[i]

Polska Michał Fidziukiewicz (Motor Lublin) - 19
2022/2023 18 Polonia Warszawa Znicz Pruszków 3. Kotwica Kołobrzeg, 4. Stomil Olsztyn, 5. Wisła Puławy, 6. Motor Lublin[i] Polska Maciej Firlej (Znicz Pruszków) - 21

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Od sezonu 2008/2009 do sezonu 2013/2014 II liga była podzielona na grupę wschodnią i zachodnią.
 2. W okręgach Katowice i Kraków po 2 grupy, których zwycięzcy rozgrywali między sobą finał okręgu.
 3. Zwycięzcy wszystkich grup grali baraże z zespołami II ligi broniącymi się przed spadkiem.
 4. Z siedmiu grup awansowały po dwie drużyny, a trzecia grała w barażu, z grupy szczecińskiej awansował zwycięzca, a druga drużyna grała w barażu, z grupy poznańskiej tylko zwycięzca (był to wynik dokonanego dodatkowo podziału jednej z grup na poznańską i szczecińską).
 5. SIedmiu zwycięzców awansowało bezpośrednio, a zwycięzcy grup poznańskiej i szczecińskiej rozgrywali baraż.
 6. a b c d e Baraż z zespołem I ligi broniącym się przed spadkiem.
 7. Pod nazwą OKS 1945 Olsztyn.
 8. Rozgrywki rozpoczęło 17 zespołów, jeden po wycofaniu nie został sklasyfikowany.
 9. a b c d Zespoły z miejsc 3-6 grały baraże o awans do I ligi (dwa półfinały i finał, po jednym meczu).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. eWinner sponsorem tytularnym rozgrywek 2. Ligi! - Federacja, PZPN - Łączy nas piłka [dostęp 2022-07-18] (pol.).
 2. Polska liga sezon po sezonie - wszystkie sezony - tabele, rezultaty, statystyki ekstraklasy, I i II ligi - Historia Polskiej Piłki Nożnej, hppn.pl [dostęp 2017-11-23].
 3. Sport. W miejsce lig klasy okręgowe. „Nowiny Rzeszowskie”. Nr 118, s. 2, 1 maja 1971. 
 4. Sezon 1972/1973 – piłkarze udali się na urlopy / Klasa okręgowa na mecie. „Nowiny Rzeszowskie-Stadion”. Nr 27, s. 1, 2 lipca 1973. 
 5. https://rfbl.pl/kluby-w-ii-dawnej-iii-lidze-wg-ilosci-rozegranych-sezonow-1953-2022/
 6. Telewizja Polska S.A, II liga: wiemy, jakie mecze pokażemy w TVP na początku sezonu, sport.tvp.pl [dostęp 2019-07-26] (pol.).
 7. Wirtualna Polska Media, Byli mistrzowie Polski i fabryki talentów. Rusza eWinner II liga, sportowefakty.wp.pl, 15 lipca 2022 [dostęp 2022-07-16] (pol.).
 8. Wszystkie mecze eWinner 2. ligi piłki nożnej w WP Pilot, pierwszej TV online w Polsce, dlaprasy.wp.pl [dostęp 2022-07-16] (pol.).
 9. Wszystkie mecze eWinner 2. Ligi w WP Pilot! - Federacja, PZPN - Łączy nas piłka [dostęp 2022-07-16] (pol.).
 10. Transmisje meczów eWinner 2. Ligi w WP Pilot, SATKurier.pl [dostęp 2022-07-16].
 11. OFICJALNIE: Wszystkie mecze II ligi w telewizji online, Transfery.info, 15 lipca 2022 [dostęp 2022-07-28] (pol.).
 12. Mecze eWinner 2 ligi będą transmitowane na WP Pilot i TVP Sport, www.podkarpacielive.pl [dostęp 2022-07-29] (pol.).
 13. MAGAZYN eWINNER 2. LIGI – 1. kolejka (2022/23). [dostęp 2022-07-29].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]