Ildefons z Toledo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Święty
Ildefons z Toledo OSB
arcybiskup
GRECO San Ildefonso.jpg
Obraz El Greca Św. Ildefons
Data urodzenia 607
Data śmierci 23 stycznia 667
Czczony przez
Kościół/
wyznanie
katolicki
Wspomnienie 23 stycznia
Atrybuty pióro, papier, mitra, pastorał
Szczególne miejsca kultu Zamora, Toledo

Ildefons z Toledo, Ildephonsus (ur. 607, zm. 23 stycznia 667) – hiszpański teolog i Ojciec Kościoła, mnich, arcybiskup Toledo, święty Kościoła katolickiego.

Hagiografia[edytuj kod]

Ildefons pochodził z możnej i wpływowej wizygockiej rodziny. Był prawdopodobnie uczniem Izydora z Sewilli. Wstąpił do opactwa benedyktynów w Agli koło Toledo (klasztor świętych Kosmy i Damiana), którego później został opatem. Brał udział na synodach w Toledo w 653 (VIII synod) i 655 roku (IX). W 657 roku został arcybiskupem Toledo, zastępując swego wuja Eugeniusza II. Większość jego prac zaginęła. Wśród tych, które się zachowały, najbardziej znana jest historia kościoła w Hiszpanii. Do jego dzieł zalicza się kilka traktatów teologicznych, kilka listów, homilie, hymny i inne utwory liturgiczne, m.in. szczególne nabożeństwo do Matki Bożej wyrażone w "Liber de illibata virginitate B. M. V.", czy "Książka o nieskażonym dziewictwie Maryi" (niem. Buch der unbeeinträchtigten Jungfräulichkeit der Gesegneten Jungfrau Maria).

Kult[edytuj kod]

Kościół św. Ildefonsa w Toledo

Kult Ildefonsa, w hagiografii jedynego świętego o tym imieniu, był szczególnie silny w hiszpańskim mieście Zamora, gdzie sprowadzono w VIII wieku jego relikwie.

Jego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 23 stycznia.

Zobacz też[edytuj kod]

Bibliografia[edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj kod]