Immortal Technique

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Immortal Technique
Ilustracja
Imię i nazwisko Felipe Coronel
Data i miejsce urodzenia 19 lutego 1978
Lima
Gatunki rap
Zawód muzyk, działacz polityczny
Wydawnictwo Viper Records
Powiązania Grassroots Artists MovEment
Współpracownicy
Erykah Badu, Mos Def, Talib Kweli, Dead Prez
Strona internetowa

Felipe Coronel (ur. 19 lutego 1978, Lima, Peru), znany jako Immortal Techniqueamerykański raper pochodzenia latynoskiego i działacz polityczny.

Znakomita większość tekstów Immortal Technique to lewicowe spojrzenie na aktualne wydarzenia społeczne i polityczne. W swoich utworach koncentruje się na:

  • problemie ubóstwa szerokich rzesz ludności Stanów Zjednoczonych oraz niesprawiedliwości i nierówności międzynarodowej polityki ekonomicznej (głównie w obszarze dotyczącym Ameryki Łacińskiej);
  • proteście przeciwko więzieniu Mumii Abu-Jamala (którego głos można usłyszeć w wielu utworach Immortal Technique);
  • militaryzmie i groźnych konsekwencjach rozwoju przemysłu militarnego w Stanach Zjednoczonych;
  • mediach, które powszechnie preferują ideologię konserwatywną i służą interesom korporacji finansowych;
  • rasizmie.

W 2001 roku wydał własnymi środkami swój debiutancki album Revolutionary, Vol. 1 (w nakładzie 2500 sztuk). Chcąc pozostać niezależnym, w 2004 r. założył własną wytwórnię Viper Records, dzięki której w tymże samym roku ukazała się jego druga płyta Revolutionary, Vol.2 oraz składanka The Silenced Revolution. 24 czerwca 2008 roku ukazał się trzeci album artysty pt. The 3rd World. W 2011 roku Immortal Technique wydał dostępną w internecie za darmo płytę pt. The Martyr[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wczesne lata[edytuj | edytuj kod]

Felipe Coronel urodził się w szpitalu wojskowym Limy. W Peru żył tylko kilka lat, gdyż jego rodzina emigrowała do Stanów Zjednoczonych uciekając przed regionalnymi konfliktami, (w których brały udział także Stany Zjednoczone poprzez szkolenie i finansowanie tamtejszych prawicowych grup paramilitarnych oraz poprzez agentów CIA) i ogromną inflacją – zjawiskami wspólnymi dla całej Ameryki Południowej w początkach lat 80. XX wieku.

Po przybyciu do Nowego Jorku, zamieszkał w Harlemie i uczęszczał do Hunter College Elementary and High School, następnie zaś dostał się do Penn State University. Jak większość młodych ludzi z jego dzielnicy popadał w konflikty z prawem, głównie za wdawanie się w bójki i malowanie graffiti. Wiele nocy zdarzało mu się spędzać w więziennej celi.

Poglądy społeczne i polityczne[edytuj | edytuj kod]

Immortal Technique zapoznaje słuchaczy swojej muzyki ze swoimi poglądami na sprawy polityki, socjologii i religii. Wiele z jego zapatrywań blisko nawiązuje do stanowiska współczesnego marksizmu, co można usłyszeć w utworze "Poverty of Philosophy" ("Nędza filozofii") z albumu Revolutionary, Vol. 1. W swoich piosenkach zmaga się z mnóstwem współczesnych problemów polityczno-społecznych, poruszając sprawy zamordowania przez FBI prominentnego działacza Czarnych Panter Freda Hamptona; ustanowienia przez amerykański rząd neokonserwatywny "nowego porządku świata"; 11 września; zastrzelenia przez nowojorską policję Amadou Diallo; militarnej okupacji Palestyny przez wojska Izraela; polowania, schwytania oraz zamordowania przez agentów CIA działacza rewolucyjnego Che Guevary; śmierci senatora Paula Wellstone'a; projektu kontroli mózgu MKULTRA opracowywanego przez CIA – by wymienić tylko kilka. Określa się jako "bojownik socjalistyczny", ale odrzuca jakiekolwiek przystępowanie do istniejących partii politycznych. Muzyka Immortal Technique inspirowana jest przez historyczne i raczej polityczne postaci takie jak Malcolm X, Che Guevara, Cesar Chavez, Augustus Sandino, Marcus Garvey, oraz Túpac Amaru.

Identyfikuje się z Ruchem na rzecz Prawdy o 11 września (9/11 Truth Movement).

Często krytykując politykę rządu amerykańskiego, Immortal Technique wskazuje na nierówności społeczne i propaguje wysoce zaangażowane postawy aktywizmu społecznego i rewolucji. Zwalcza amerykański nacjonalizm i jingoizm, nastawienie prawicowe i cenzurę mass mediów, używanie w Iraku przez wojska Stanów Zjednoczonych broni ze zubożonym uranem.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

  • Revolutionary Vol. 1 (2001, Viper Records)
  • Revolutionary Vol. 2 (2003, Viper Records)
  • The 3rd World (2008, Viper Records)
  • The Martyr (2011, Viper Records)

Aktywność pozamuzyczna[edytuj | edytuj kod]

Immortal Technique jest współzałożycielem (wraz z Erykah Badu, Mos Def, Talib Kweli i Dead Prez) Grassroots Artists MovEment (G.A.ME) – międzynarodowej organizacji non-profit dla artystów i działaczy społecznych, której podstawowym celem jest przywrócenie tradycji hip-hopu społeczności Czarnych i latynoamerykańskich. Zapewniając bezpłatną pomoc medyczną dla współpracujących z nią artystów undergroundowych jest jedyną taką istniejącą organizacją w ramach przemysłu muzycznego.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]