Ingelheim am Rhein

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ingelheim am Rhein
Ilustracja
Herb
Herb
Państwo  Niemcy
Kraj związkowy Nadrenia-Palatynat
Powiat Powiat Mainz-Bingen
Powierzchnia 49,86 km²
Wysokość 80-247 m n.p.m.
Populacja (31 grudnia 2009)
• liczba ludności
• gęstość

24 050
482 os./km²
Nr kierunkowy 06130 Großwinternheim, 06132, 06725 Sporkenheim
Kod pocztowy 55204–55218
Tablice rejestracyjne MZ
Plan Ingelheim am Rhein
Plan Ingelheim am Rhein
Położenie na mapie Nadrenii-Palatynatu
Mapa lokalizacyjna Nadrenii-Palatynatu
Ingelheim am Rhein
Ingelheim am Rhein
Położenie na mapie Niemiec
Mapa lokalizacyjna Niemiec
Ingelheim am Rhein
Ingelheim am Rhein
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Ingelheim am Rhein
Ingelheim am Rhein
Ziemia 49°58′N 8°03′E/49,966667 8,050000
Strona internetowa
Portal Portal Niemcy

Ingelheim am Rhein (wym. ɪŋəlhajm am ʀajn) – miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat, od 1996 siedziba powiatu Mainz-Bingen. Leży na lewym brzegu Renu, u ujścia rzeki Selz. Liczy 24 050 mieszkańców (2009), zajmuje powierzchnię 49,86 km². Słynie z produkcji czerwonego wina - stąd określenie „miasto czerwonego wina” (niem. Die Rotweinstadt).

Etymologia[edytuj]

Końcówka -heim (pol. "dom") jest typową dla tego regionu, zaś jej korzeni szukać należy w narzeczach Franków, zamieszkujących te tereny, między V a VI wiekiem. Nazwa po raz pierwszy pojawia się w dokumentach w 782 jako Ingilinhaim, aby przez następne lata ewoluować - Ingilenhaim, Engelheim, Hengilonheim, Engilonheim (822), Engilinheim (826), Hingilinheim (855), Ingilunheim (874), Ingulinheim (889), Ingelesheim (891), Ingelenheim (940), Anglia sedes (1051), Ingilheim aż do przedostatniej formy Ingelnheim w 1286.

Historia[edytuj]

Miasto zostało założone w czasach przedrzymskich i osiągnęło wielkie znaczenie w czasach panowania Karola Wielkiego, który zbudował tu swój pałac cesarski Kaiserpfalz (palatium). Jego syn i następca Ludwik I Pobożny często korzystał z pałacu i zmarł na pobliskiej wyspie na Renie 20 czerwca 840. Kilka synodów i posiedzeń Świętego Cesarstwa Rzymskiego odbyło się w Ingelheim. Pozostałości pałacu zostały odkopane i są obecnie udostępnione do zwiedzania. W późnym średniowieczu znaczenie pałacu znacznie zmalało, jedynie za panowania cesarza Fryderyka Barbarossy, który podziwiał Karola Wielkiego, doszło do krótkiego przywrócenia jego świetności. W wieku XV i XVI wieku miał tu swoją siedzibę w dzielnicy Ober-Ingelheim sąd regionalny.

Kościół św. Remigiusza (St. Remigius) w Ingelheim

Oprócz ruin pałacu Karola Wielkiego można w mieście podziwiać także wiele innych zabytków, wśród nich ratusz, wieża Bismarcka, kościół św. Remigiusza (St. Remigius) z rzeźbą Baranka Bożego, kościół Saalkirche z 997 oraz kościół Burgkirche, którego fortyfikacje broniły mieszkańców przed przemaszerowującymi wojskami w czasach wielu wojen na przestrzeni wieków.

Burgkirche w Ingelheim

W czasach wojen napoleońskich cały region znajdował się pod okupacją francuską, a później miasto zostało włączone do wielkiego księstwa Hesja-Darmstadt. Jako jedyne miasto między Moguncją a Koblencją Ingelheim am Rhein przetrwało II wojnę światową bez zniszczeń. Jednakże zginęło wielu mieszkańców żydowskiego i cygańskiego pochodzenia.

1 kwietnia 1939 okoliczne do tej pory niezależne miejscowości Nieder-Ingelheim, Ober-Ingelheim i Frei-Weinheim zostały połączone w miasto Ingelheim am Rhein. W 1972 do miasta przyłączono Groß-Winternheim. W pobliżu znajdują się dwa lotniska międzynarodowe (miasto leży dokładnie w połowie pomiędzy nimi): Frankfurt nad Menem (Lotnisko Ren-Men) i Frankfurt-Hahn, to ostatnie wykorzystywane przez tanie linie lotnicze.

Kaiserpfalz w Ingelheim – Aura Regia

Gospodarka[edytuj]

Miasto jest siedzibą koncernu chemiczno-farmaceutycznego Boehringer Ingelheim, słynie z uprawy jabłek, truskawek i wiśni. Znane święto czerwonego wina das Rotweinfest, odbywające się na przełomie września i października, przyciąga co wielu turystów. Swoją siedzibę ma tu też jedna z polskich firm budowlanych.

Współpraca[edytuj]

Miejscowości partnerskie[1]:

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]

Przypisy