Izadora Weiss

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Izadora Weiss
Dziedzina sztuki taniec, choreografia
Strona internetowa

Izadora Weisschoreografka, absolwentka Państwowej Szkoły Baletowej w Warszawie i Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Dwukrotnie otrzymała stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki[1]. Tańcząc w Teatrze Wielkim w Warszawie, studiowała jednocześnie pedagogikę baletu.

Jej debiutem choreograficznym był spektakl Sny nocy letniej (1996, Teatr Wielki w Poznaniu). Przygotowała choreografię do kilkudziesięciu oper, część z nich prezentowana była za granicą, między innymi w Holandii, Finlandii, Francji, Niemczech, Luksemburgu i USA[2]. Na festiwalu w Wexford w Irlandii zrealizowała choreografię do Strasznego dworu, Opery za trzy grosze i Syberii. Po tym, jak przygotowała choreografię do I Koncertu skrzypcowego Krzysztofa Pendereckiego (Teatr Wielki w Poznaniu) choreograf Jiří Kylián zaprosił ją na staż do Nederlands Dance Theater. Doskonaliła swój warsztat nie tylko u boku Kyliána, ale również Hansa van Manena, Ohada Naharina, Paula Lightfoota i Sol León[3].

W ramach festiwalu Malta 2000 przygotowała spektakl Cztery pory roku Vivaldiego w nagraniu Nigela Kennedy’ego. W 2005 roku stworzyła libretto i choreografię baletu ...z nieba do muzyki Michała Lorenca w Operze Bałtyckiej, następnie spektakl Eurazja w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu. Po tej ostatniej premierze przystąpiła do pracy nad projektem Warszawskiego Teatru Tańca przy Centrum Sztuki „Montownia”. Pracę tę zawiesiła po otrzymaniu propozycji z Opery Bałtyckiej, gdzie do tej pory zrealizowała trzy autorskie spektakle baletowe: 4&4, nową wersję Eurazji oraz Romeo i Julia[4] oraz choreografię do oper „Don Giovanni” i „Eugeniusz Oniegin”[5]. Realizacje telewizyjne Eurazji i Romeo i Julia widzowie mogli oglądać w TVP Kultura. W listopadzie 2009 w Operze Kameralnej w Warszawie wyreżyserowała, przygotowała choreografię i zatańczyła w spektaklu Tre donne – Tre destini Georga Friedrich Händla z udziałem Olgi Pasiecznik[6]. 21 maja 2010 zaprezentowała swoją najnowszą premierę pod tytułem "OUT". W czerwcu 2010 została Dyrektorem Artystycznym stworzonego przez siebie Bałtyckiego Teatru Tańca.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

  • 2016 – Laureat Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury[7]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]