Jón Þór Birgisson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Spacer.gif To jest biografia osoby noszącej nazwisko patronimiczne. Zobacz: islandzkie nazwiska.
Jón Þór Birgisson
Ilustracja
Jón Þór Birgisson
Pseudonim Jónsi
Data i miejsce urodzenia 23 kwietnia 1975
Reykjavík
Pochodzenie Islandia
Instrumenty gitara
Gatunki post-rock, rock alternatywny, ambient, muzyka eksperymentalna, shoegaze
Zawód wokalista, muzyk
Wydawnictwo Geffen, EMI, Smekkleysa
Zespoły
Sigur Rós
Strona internetowa

Jón Þór Birgisson (czyt. [ˈjouːn ˈθouːr ˈpɪrkɪsɔn] i), ps. „Jónsi” (czyt. [ˈjounsɪ]; ur. 23 kwietnia 1975) – islandzki wokalista i gitarzysta post-rockowego zespołu Sigur Rós. Charakterystyczną cechą jego twórczości jest gra smyczkiem wiolonczelowym na gitarze elektrycznej, przy zastosowaniu efektu gitarowego distortion oraz rewerberacji. W ten sposób powstają eteryczne dźwięki wykorzystywane w muzyce zespołu. Styl wokalny J. Birgissona cechuje się częstym użyciem falsetu[1].

Jest gejem[2], jego partner Alex Somers jest głównym współtwórcą graficznych projektów, z których korzystają Sigur Rós. Od urodzenia nie widzi na prawe oko[3].

Przeszłość muzyczna[edytuj | edytuj kod]

W 1995 Jónsi, wówczas pod pseudonimem Jonny B, przewodził zespołowi Bee Spiders[4]. Podczas każdego koncertu nosił okulary przeciwsłoneczne. W tym samym roku Bee Spiders otrzymali nagrodę najbardziej interesującej grupy w konkursie dla mało znanych zespołów zwanym Musiktilraunir (isl. eksperymenty muzyczne). Zespół grał długie ballady rockowe i był porównywany do The Smashing Pumpkins. Jónsi był również liderem grungowego zespołu Stoned w latach 1992–1993[4]. Do wydawania solowych utworów Jón Þór używa pseudonimu Frakkur.

Instrumenty muzyczne[edytuj | edytuj kod]

Podobnie jak inni muzycy grający smyczkiem wiolonczelowym na gitarze elektrycznej, Jónsi korzysta z gitar Ibanez PF200 oraz Gibson Les Paul.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

 Zobacz więcej w artykule Sigur Rós, w sekcji Dyskografia.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]