Józef Barsabbas

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Józef Barsabbas
Czczony przez

Kościół katolicki
Cerkiew prawosławną

Wspomnienie

20 lipca (kat.)
30 czerwca/13 lipca (praw.)

Józef Barsabbas, zwany Justus, cs. Apostoł swiaszczennomuczenik Iosija, Iosif nazywajemyj Warsawoj i prozwannyj Iustom, jepiskop Jelewferopolskij[1] – żyjąca w I wieku postać biblijna, zaliczana do grona siedemdziesięciu dwóch wysłańców Jezusa Chrystusa[2], być może krewny apostołów: Judy i Jakuba, biskup Eleutheropolis, męczennik chrześcijański[1], święty Kościoła katolickiego i prawosławny[3][4].

Postać wymieniana jest w jednym miejscu Nowego Testamentu przez św. Łukasza Ewangelistę w Dziejach Apostolskich (Dz 1, 23 BT) i dla wyróżnienia spośród innych opatrzona przydomkiem Barsabbas (co oznacza syn Sabby – Szeby)[3][5]. Należący do wyróżniających się w pierwszej wspólnocie chrześcijańskiej Józef Barsabbas, zwany też Justusem (łac. Iustus) kandydował na miejsce opuszczone przez Judasza razem z Maciejem[3]. Papiasz, a za nim Euzebiusz z Cezarei zaliczyli go do uczniów Pańskich[3]. Według tego ostatniego za sprawą cudu wyszedł cało z próby otrucia[3]. Ado z Vienne i Usuard twierdzili, iż Józef Barsabbas padł ofiarą prześladowań jakie miały miejsce w Judei[3].

Wspomnienie w Kościele katolickim obchodzone jest zgodnie z Martyrologium Rzymskim 20 lipca, w synaksariach w Kościele prawosławnym wymieniany jest 30 czerwca/13 lipca, zaś w grupie apostołów 4/17 stycznia[3][2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Tomasz Sulima: św. Jozjasz (Józef) zwany Barsabą, przezywany Justusem. Cerkiew.pl. [dostęp 2012-01-03].
  2. a b Tomasz Sulima: Sobór siedemdziesięciu apostołów. cerkiew.pl. [dostęp 2011-05-10].
  3. a b c d e f g Henryk Fros SJ, Franciszek Sowa: Księga imion i świętych. T. 3: H-Ł. Kraków: WAM, Księża Jezuici, 1997, s. 348. ISBN 83-7097-464-3.
  4. Synaxis of the Seventy Apostles. [dostęp 2011-05-10]. (ang.).
  5. Dz 1,23 w Biblii Tysiąclecia.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]