Jacek Zejdler

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jacek Zejdler
Data i miejsce urodzenia 19 stycznia 1955
Łódź
Data i miejsce śmierci 1980
Opole
Zawód aktor
Lata aktywności 1966–1979

Jacek Zejdler (także Jacek Zajdler, ur. 19 stycznia 1955 w Łodzi, zm. na początku stycznia 1980 w Opolu) – polski aktor.

Życiorys[edytuj]

Aktor filmowy i teatralny. W 1977 ukończył wydział aktorski PWSFTviT w Łodzi.

Znany z roli w filmach fabularnych przeznaczonych dla młodzieży, m.in. Niewiarygodne przygody Marka Piegusa (1967), Stawiam na Tolka Banana (1973) (rola tytułowa, głos podłożył Andrzej Seweryn) i Inna (jako Zenek).

Był działaczem opozycji antykomunistycznej w Łodzi, związanym z lokalnym środowiskiem KOR[1]. Zbierał między innymi podpisy pod listem do Sejmu PRL w obronie prześladowanych po wypadkach czerwcowych.

Okoliczności śmierci[edytuj]

Okoliczności jego śmierci pozostają niewyjaśnione.

Na początku mówiło się, że zginął w wypadku samochodowym. Inna wersja mówiła o nieszczęśliwym skoku do wody. Wedle informacji z 2010 Jacek Zejdler miał jakoby targnąć się na swoje życie w noc sylwestrową z 31 grudnia 1979 na 1 stycznia 1980 roku, trując się gazem w efekcie kolejnego zawodu miłosnego, zatem być może jego śmierć była samobójstwem.

Zabawa sylwestrowa 1979 odbywała się w domu dyrektora opolskiego Teatru im. Kochanowskiego, Bohdana Cybulskiego. Jacek Zejdler został zatrudniony w tym teatrze parę miesięcy wcześniej, gdy stracił pracę w bardziej prestiżowym łódzkim Teatrze im. Jaracza. Uczestnicy zabawy byli pijani. Jak wspomina Waldemar Kotas i Wanda Wieszczycka – koledzy ze sceny – Jacek pokłócił się tam z dyrektorem, prawdopodobnie na tle zawodowym, i wzburzony opuścił imprezę[2][3]. Znaleziono go później leżącego w śpiworze przy otwartym piekarniku.

Istnieją informacje jakoby był dodatkowo skrępowany sznurem, co sugerowałoby zabójstwo, najprawdopodobniej dokonane przez SB w związku z działalnością antykomunistyczną aktora. Inny wątek mówi o wcześniejszych nieporozumieniach z żoną, co wpędzało go w depresję.

Gdy reżyser Stawiam na Tolka Banana Stanisław Jędryka kręcił w 1995 reportaż o dalszych losach swoich dziecięcych aktorów, rodzice odmówili rozmowy na temat okoliczności śmierci syna[4].

W ostatnim filmie, w jakim wystąpił pt. Wesela nie będzie, wcielił się w rolę samobójcy odratowanego po kolejnej nieudanej próbie odebrania sobie życia.

Filmografia[edytuj]

Przypisy

Bibliografia[edytuj]