Jamie Kennedy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jamie Kennedy
Ilustracja
Jamie Kennedy w w Bagdadzie (2007)
Imię i nazwisko James Harvey Kennedy
Data i miejsce urodzenia 25 maja 1970
Upper Darby w stanie Pensylwania, USA
Strona internetowa

Jamie Kennedy, właśc. James Harvey Kennedy (ur. 25 maja 1970 w Upper Darby w stanie Pensylwania) – amerykański aktor, scenarzysta i producent filmowy i telewizyjny, występujący głównie w komediach. Posiadał autorski program telewizyjny pt. The Jamie Kennedy Experiment.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w rodzinie rzymskokatolickiej jako najmłodszy z sześciorga dzieci maszynisty i księgowej. Ma jednego brata i cztery siostry. W 1988 roku został absolwentem Monsignor Bonner High School w Drexel Hill, w stanie Pensylwania. Uczęszczał przez jeden semestr do Delaware County Community College. Spędził także lato w British American Drama Academy.

Mając piętnaście lat zainteresował się aktorstwem i rozpoczął karierę w Hollywood. Zadebiutował w dramacie Petera Weira Stowarzyszenie Umarłych Poetów (Dead Poets Society, 1989) z Robinem Williamsem i Ethanem Hawke. Następnie trafił na mały ekran w sitcomach: NBC Kalifornijskie marzenia (California Dreams, 1994), Warner Bros. Niestety (Unhappily Ever After, 1995) i ABC Ellen (1995) z Ellen DeGeneres. Przełomem w jego karierze okazała się rola Randy’ego Meeksa, pracownika wypożyczalni kaset wideo, który cudem uniknął śmierci z rąk maniakalnych morderców w slasherze Wesa Cravena Krzyk (Scream, 1996), jednak w sequelu Krzyk 2 (Scream 2, 1997) już jako student szkoły filmowej zostaje uśmiercony; za występ w drugiej części otrzymał nagrodę Blockbuster Entertainment. W trzeciej części Krzyk 3 (Scream 3, 2000) pojawia się pośmiertnie na kasecie wideo.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

filmy kinowe/wideo[edytuj | edytuj kod]

reality show[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]