Krzyk (film 1996)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Krzyk
Scream
Ilustracja
Gatunek

horror
kryminał
sensacja
pastisz

Rok produkcji

1996

Data premiery

20 grudnia 1996
22 sierpnia 1997 (Polska)

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

106 minut

Reżyseria

Wes Craven

Scenariusz

Kevin Williamson

Główne role

Neve Campbell,
David Arquette,
Courteney Cox,
Matthew Lillard,
Rose McGowan,
Skeet Ulrich

Muzyka

Marco Beltrami

Zdjęcia

Mark Irwin

Scenografia

David Lubin,
Michele Poulik,
Bruce Alan Miller

Kostiumy

Cynthia Bergstrom

Montaż

Patrick Lussier

Produkcja

Cathy Konrad,
Cary Woods

Wytwórnia

Dimension Films
Woods Entertainment

Dystrybucja

Cecchi Gori Group
Dimension Films

Budżet

15 000 000$

Przychody brutto

173 046 663$

Kontynuacja

Krzyk 2 (1997)

Strona internetowa

Krzyk (ang. Scream) – amerykański horror filmowy z podgatunku slasher w reżyserii Wesa Cravena. Film oprócz horroru łączy w sobie także elementy pastiszu oraz filmu kryminalnego. Jego światowa premiera odbyła się 20 grudnia 1996 roku. Premiera w Polsce miała miejsce 22 sierpnia 1997 roku. Film doczekał się sześciokrotnej kontynuacji oraz został sparodiowany w komedii Keenena Ivory’ego Wayansa Straszny film[potrzebny przypis]


Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Późny wieczór, peryferia sennego miasteczka Woodsboro. Nastoletnia Casey Becker (Drew Barrymore) oraz jej chłopak Steve zostają zamordowani w jej domu. Przed śmiercią była terroryzowana serią telefonów od zabójcy w masce, który pytał: Jaki jest Twój ulubiony horror?. Jest to dopiero początek serii zabójstw, która wstrząśnie tym małym miasteczkiem. Głównym celem mordercy jest Sidney Prescott (Neve Campbell). Broni ją m.in. zastępca szeryfa i brat przyjaciółki Dewey Riley (David Arquette). W mieście pojawia się wielu dziennikarzy, a wśród nich także Gale Weathers (Courteney Cox).

Reguły[edytuj | edytuj kod]

W całej serii Krzyku przez jednego z bohaterów, Randy’ego Meeksa, ironicznie zostały określone reguły filmowego horroru, którymi należy się kierować, by go przeżyć. W części pierwszej sprecyzowano:

  • Nie przeżyjesz do końca filmu, jeśli będziesz uprawiać seks.
  • Nie przeżyjesz do końca filmu, jeśli będziesz spożywać alkohol lub zażywać narkotyki.
  • Nie przeżyjesz do końca filmu, jeśli powiesz Zaraz wracam, Słucham? lub Kto tam?.

Podobne reguły zostały zaprezentowane w trailerze filmowym:

  • Nie odbieraj telefonu!
  • Nie otwieraj drzwi!
  • Nie próbuj się ukryć!
  • Przede wszystkim, nie krzycz![a]

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Film, do którego nagrodzony nagrodą Saturna scenariusz napisał Kevin Williamson, twórca serialu Jezioro marzeń, przywrócił na piedestał filmowego horroru Wesa Cravena. Craven dwa lata przed premierą Krzyku wyreżyserował film Nowy koszmar Wesa Cravena, który był siódmą częścią filmów ze stworzonej przez niego serii Koszmar z ulicy Wiązów, lecz obraz nie odniósł ostatecznie takiego sukcesu jak pierwszy film z cyklu. Craven wpadł więc na pomysł odnowienia konwencji filmowego horroru, który prym wiódł na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, lecz w latach dziewięćdziesiątych stał się jednym z najmniej opłacalnych gatunków. Powstała idea nakręcenia pastiszu kina grozy, a pierwotnie tytuł filmu miał brzmieć Straszny film (co później wykorzystali twórcy parodii pod tym samym tytułem). Ostateczna wymowa filmu okazała się jednak nie być komediowa – wręcz przeciwnie, film zręcznie łączył motywy prawdziwej grozy i czarny, groteskowy humor. Film był na ustach horrorowego półświatka już przed premierą za sprawą reżysera, błyskotliwego scenariusza i idoli nastolatek obsadzonych w głównych i drugoplanowych rolach – Neve Campbell, która główną rolę Sidney Prescott dostała po występie w filmie Szkoła czarownic i powtórzyła ją w dwóch kolejnych sequelach, przystojnego Skeeta Ulricha, Rose McGowan, która stała się uznaną aktorką filmów klasy „B”, Matthew Lillarda i Drew Barrymore.

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Krzyk odniósł sukces zarówno artystyczny, jak i komercyjny, wpisując się do klasyki gatunku i zajmując miejsce na liście najbardziej dochodowych filmów roku 1996. Film zadebiutował na ekranach amerykańskich kin 20 grudnia '96 r. i podczas pierwszego weekendu (wyświetlony w tysiącu czterystu trzynastu kinach) zarobił 6 354 586 dolarów[potrzebny przypis]. Przez kolejne miesiące film zarobił ponad 87 milionów dolarów[potrzebny przypis]; w kwietniu 1997 roku przywrócono go na ekrany kin i wkrótce zarobił kolejne 16 milionów dolarów[potrzebny przypis]. Do 2007 roku Krzyk zgarnął 173 046 663 dolarów[potrzebny przypis], stając się jednym z najbardziej dochodowych horrorów w dziejach kina.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Potrzebne źródła

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]