Przejdź do zawartości

Jardena

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jardena
‏ירדנה‎
Państwo

 Izrael

Dystrykt

Północny

Poddystrykt

Jezreel

Samorząd Regionu

Emek ha-Majanot

Wysokość

-235 m n.p.m.

Populacja (2010)
• liczba ludności


342

Położenie na mapie Dystryktu Północnego
Mapa konturowa Dystryktu Północnego, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Jardena”
Położenie na mapie Izraela
Mapa konturowa Izraela, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Jardena”
Ziemia32°34′00″N 35°33′50″E/32,566667 35,563889

Jardena (hebr. ירדנה; ang. Yardena) – moszaw położony w Samorządzie Regionu Emek ha-Majanot, w Dystrykcie Północnym, w Izraelu.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Moszaw Jardena jest położony na wysokości 235 metrów p.p.m. w intensywnie użytkowanej rolniczo Dolinie Bet Sze’an, będącej częścią depresji Rowu Jordanu. Na południe od moszawu przepływa rzeczka Jisachar, który ma swoje ujście w położonej około 500 metrów na wschodzie rzece Jordan. Rzeka Jordan stanowi granicę z Jordanią. Na zachód od moszawu znajduje się struma skarpa płaskowyżu Ramot Issachar (280 metrów n.p.m.). Na najwyższym wzgórzu wznoszą się ruiny zamku Belvoir. W jego otoczeniu znajduje się kibuc Newe Ur oraz moszaw Bet Josef. Po stronie jordańskiej są wioski Wakkas i al-Mansijah.

Jardena jest położona w Samorządzie Regionu Emek ha-Majanot, w Poddystrykcie Jezreel, w Dystrykcie Północnym Izraela.

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Większość mieszkańców moszawu jest Żydami[1][2]:

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwotnie w okolicy tej istniała arabska wioska Zaba. Została ona wysiedlona i zniszczona przez żydowskich żołnierzy Hagany w dniu 12 maja 1948 roku podczas wojny domowej w Mandacie Palestyny[3]. Dużo wcześniej tutejsze grunty wykupiły od arabskich mieszkańców żydowskie organizacje syjonistyczne.

W kwietniu 1937 roku na południowy zachód od tego miejsca powstał moszaw Beit Josef. Został on poważnie zniszczony podczas I wojny izraelsko-arabskiej, na skutek czego jego mieszkańcy opuścili go. W 1951 roku osiedlili się tutaj imigranci z Kurdystanu i Iraku, odbudowując tym samym zniszczony moszaw Beit Josef[4]. Rok później, w 1952 roku imigranci z Kurdystanu założyli nowy moszaw Jardena. Od przyjazdu do Izraela pracowali oni na różnych budowach w Jerozolimie i marzyli o założeniu własnej osady rolniczej. Organizacja syjonistyczna udostępniła im ziemię i pomogła w pierwszych latach tworzenia moszawu. Pomocy udzielił także sąsiedni moszaw Beit Josef. Podczas wojny na wyczerpanie (1967-1970) moszaw był regularnie ostrzeliwany przez jordańską artylerię i jego mieszkańcy musieli spędzać wiele czasu w schronach[5]. Istnieją plany rozbudowy osady o sto nowych domów jednorodzinnych[6].

Kultura i sport[edytuj | edytuj kod]

W moszawie znajduje się ośrodek kultury z biblioteką, basen kąpielowy, sala sportowa z siłownią, oraz boisko do piłki nożnej. Obiekty te są w większości wspólnie użytkowane z sąsiednim moszawem Beit Josef. W 2012 w moszawie otworzono ośrodek dziedzictwa kulturowego Kurdystanu[7].

Edukacja i religia[edytuj | edytuj kod]

Moszaw utrzymuje przedszkole. Starsze dzieci są dowożone do szkoły podstawowej w kibucu Hamadia i szkoły średniej w kibucu Newe Etan[8]. Moszaw posiada własną synagogę.

Gospodarka i infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

Gospodarka moszawu opiera się na intensywnym rolnictwie. W szklarniach produkowane są przyprawy i warzywa. W moszawie jest przychodnia zdrowia, sklep wielobranżowy i warsztat mechaniczny.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Z moszawu wyjeżdża się na zachód na drogę nr 90, którą jadąc na północ dojeżdża się do kibucu Newe Ur, lub jadąc na południowy wschód dojeżdża się do kibucu Chamadja i dalej do skrzyżowania z drogą nr 71 i miasta Bet Sze’an. Lokalna droga prowadzi na południowy zachód do moszawu Bet Josef.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dane statystyczne z lat 1948-1995. [w:] Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2012-05-16]. (hebr.).
  2. Dane statystyczne z lat 2001-2009. [w:] Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2012-05-16]. (hebr.).
  3. Welcome To Zab'a. [w:] Palestine Remembered [on-line]. [dostęp 2012-05-16]. (ang.).
  4. Beit Josef. [w:] Bet Alon [on-line]. [dostęp 2012-05-16]. (hebr.).
  5. Jardena. [w:] Galil Net [on-line]. [dostęp 2012-05-16]. (hebr.).
  6. Jardena. [w:] Bet Alon [on-line]. [dostęp 2012-05-16]. (hebr.).
  7. Eli Ashkenazi: Telling the story of Aramaic-speaking farmers in the Jordan Valley. [w:] Ha-Arec [on-line]. 2012-04-24. [dostęp 2012-05-16]. (ang.).
  8. Jardena. [w:] Rom Galil [on-line]. [dostęp 2012-05-16]. (hebr.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]