Javanais
Javanais – belgijskie wielowarstwowe prostokątne ciastko o smaku kawowym polane czekoladowym ganaszem[1].
Razem z ciastkami misérable i tartine russe javanais zaliczane jest do klasyków belgijskich wyrobów cukierniczych[2], a z wyglądu i w smaku jest zbliżone do francuskiego ciastka opéra[3][4].
Opis
[edytuj | edytuj kod]Javanais składa się z trzech lub czterech cienkich warstw migdałowego ciasta biszkoptowego, przełożonych kremem maślanym o smaku mokki. Z wierzchu ciasto jest wykończone ganaszem z gorzkiej czekolady[5].
Ciasto jest przygotowywane z mąki migdałowej, mąki, białek jaj i cukru. Białka ubija się razem z cukrem, następnie dodaje się mąkę migdałową wymieszaną w równych proporcjach z cukrem pudrem, a potem małymi porcjami przesianą mąkę razem ze szczyptą soli, jednocześnie mieszając do uzyskania jednorodnej konsystencji. Surowe ciasto formuje się w cienkie warstwy w wyłożonych papierem i posmarowanych masłem formach do pieczenia i piecze w temperaturze 220° C. Upieczone ciasto po wyjęciu z form i ostudzeniu przykrawa się do pożądanej wielkości, tak by otrzymać cztery warstwy[6].
Krem do przekładania jest robiony z masła, ubitych jajek, cukru i ekstraktu z kawy. Po przełożeniu placków ciasto chłodzi się w zamrażalniku, a następnie oblewa ganaszem przyrządzanym z masła, śmietanki i gorzkiej czekolady zawierającej maksymalnie do 60% kakao. Gotowe ciasto trzeba przechowywać w lodówce[6].
Javanais można udekorować po wierzchu różyczkami z kawowego kremu maślanego czy czekoladową imitacją nasion kawy[6] i podawać do kawy lub herbaty albo jako deser[7].
Nazwa
[edytuj | edytuj kod]Pochodzenie nazwy ciastka nie zostało wyjaśnione. W języku francuskim javanais znaczy „jawajski, pochodzący z Jawy, Jawajczyk”. Belgijskie ciastko javanais przypomina z wyglądu indonezyjski słodki przysmak kueh lapis[8].
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Timothy G. Roufs Ph.D., Kathleen Smyth Roufs: Sweet Treats around the World: An Encyclopedia of Food and Culture: An Encyclopedia of Food and Culture. ABC-CLIO, 2014, s. 42. ISBN 978-1-61069-221-2.
- ↑ Paul Gaelens: Klassiekers. Patisserie Gaelens Knokke-Heist, 2021. [dostęp 2021-06-01]. (niderl.).
- ↑ La section boulangerie-pâtisserie mise à l'honneur. 2009. [dostęp 2021-05-31]. (fr.).
- ↑ Le restaurant Les Noces de Jeannette: Le gâteau Opéra – un classique de la pâtisserie française. (fr.).
- ↑ Bakkerij Doens: Javanais. [dostęp 2021-05-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-06-02)]. (niderl.).
- ↑ a b c Jeroen Meus: Javanis met ganache van chocolade. [dostęp 2021-06-01]. (niderl.).
- ↑ Restaurant Mijn Keuken Wouw: Javanais. [dostęp 2021-05-31]. (niderl.).
- ↑ Nick Trachet: Culinair Ontdekt: Javanais. 2016. [dostęp 2021-06-01]. (niderl.).