Tort

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tort urodzinowy, pocztówka z 1920 roku.

Tort – bogato zdobione ciasto deserowe, najczęściej biszkoptowe, przekładane masą[1].

Ojczyzną tortów najprawdopodobniej są Włochy. W Polsce pojawiły się po raz pierwszy na dworze królowej Bony.

W Polsce upowszechnił się zwyczaj pieczenia tortu na specjalne okazje, jak urodziny, wesele. Bardzo podobne ciasta np. w języku angielskim nie są nazywane tortami (torte), a ciastami (birthday cake, wedding cake).

Warianty wykonania[edytuj | edytuj kod]

Tajemnica tortu tkwi w różnorodności jego wykonania. Nie ma tu żadnej reguły, jest natomiast szerokie pole do popisu cukiernika.

Ciasto

Ciasto może być biszkoptowe, biszkoptowo-tłuszczowe, kruche, w tym także smakowe (czekoladowe, kakaowe, makowe, keksowe). Blaty ciasta często nasącza się ponczami lub lekkimi syropami z dodatkiem alkoholiwinem, rumem, wódką, brandy lub aromatów – waniliowym, pomarańczowym itp.

Popularne są także torty bezowe.

Przełożenie

Masa również bywa różna. Począwszy od najprostszego dżemu czy konfitury poprzez bitą śmietanę, specjalne kremy i masy, np. maślane, owocowe, sernikowe, marcepanowe, grylażowe.

Wykończenie

Wierzch tortu powleka się resztą masy, lukrem, masą cukrową, kremem na bazie bezy szwajcarskiej, ewentualnie oblewa polewą.

Jako elementy dekoracyjne wykorzystuje się posypki, czekoladowe listki, cukrowe róże i figurki z cukru lub marcepanu, galaretki, kawowe ziarna, bakalie, krokant, owoce świeże lub kandyzowane, wiśnie maraschino, masy fantazyjnie przeciskane przez rękaw cukierniczy, żywe kwiaty itp.

Kształt

Tort najczęściej jest okrągły (okrągłą formę do pieczenia nazywa się tortownicą). Na okazje takie jak Dzień Matki, Walentynki często wybiera się kształt serca. Generalnie kształt i wygląd tortu zależy od fantazji cukiernika.

Torty piętrowe, czyli pionowe konstrukcje złożone z kilku tortów, najczęściej pieczone są na duże przyjęcia, jak np. na wesela.

Słynne torty[edytuj | edytuj kod]

Wielcy cukiernicy prześcigali się w pomysłach tworząc nowe kompozycje z okazji wielkich uroczystości:

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. tort, [w:] Encyklopedia PWN [dostęp 2015-06-16].
  2. Tort Szwarcwaldzki, czyli „czarny las” [online], Komplet Polska sp. z o.o., 11 kwietnia 2016 [dostęp 2018-01-23] [zarchiwizowane z adresu 2017-04-12].