Jawajczycy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jawajczyk

Jawajczycy (nazwa własna: Wong Jawa) – najliczniejszy lud Indonezji, mieszkający głównie w środkowej i wschodniej Jawie. Jawajczycy tradycyjnie koncentrują się na obszarach trzech prowincji: Jawy Wschodniej, Jawy Środkowej i Yogyakarta, jednak poprzez programy transmigracyjne prowadzone przez rząd Indonezji mieszkają także w innych prowincjach.

Język[edytuj | edytuj kod]

Większość Jawajczyków zamieszkujących Indonezję jest dwujęzyczna; posługują się biegle zarówno językiem jawajskim, jak i ogólnonarodowym indonezyjskim[1].

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Tradycyjnie Jawajczycy należą do grup etnicznych z kręgu patrylinearnego systemu pokrewieństwa. System ten jest używany szczególnie podczas nadawania imion arystokracji.

Religia[edytuj | edytuj kod]

Zdecydowana większość Jawajczyków deklaruje się jako wyznawcy islamu. Gminy wyznawców chrześcijaństwa (właściwie tylko protestantyzm i katolicyzm) skoncentrowane są w Surakarta, Magelang i Yogyakarta. Wśród Jawajczyków znaleźć można również wyznawców buddyzmu i hinduizmu.

Duża część Jawajczyków wyznaje również animistyczną religię kejawen. Są to animistyczne rytuały, z dużymi wpływami buddyzmu i hinduizmu, a także (choć w znacznie mniejszym stopniu) islamu. Wpływy z kultur zewnętrznych zostały przez Jawajczyków wchłonięte i zinterpretowane zgodnie z tradycyjnymi wartościami tego ludu, tworząc unikatową i ciekawą mieszankę.

Zajęcie[edytuj | edytuj kod]

W Indonezji Jawajczyków można znaleźć w każdym zawodzie, a szczególnie w administracji publicznej i wojsku. Tradycyjnie był to lud rolniczy. Rozwój rolnictwa uzależniony był zwłaszcza od żyznych, wulkanicznych gleb, pokrywających Jawę.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]