Jawajczycy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wong Jawa
Nazwa polska Jawajczycy
Populacja 95 mln (2010)
Rejon Jawa
Państwo Indonezja
Język
Religia islam, chrześcijaństwo (protestantyzm, katolicyzm)
Grupa ludy austronezyjskie, Indonezyjczycy
Jawajczyk

Jawajczycy (nazwa własna: Wong Jawa) – najliczniejszy lud Indonezji, mieszkający głównie w środkowej i wschodniej Jawie. Jawajczycy tradycyjnie koncentrują się na obszarach trzech prowincji: Jawy Wschodniej, Jawy Środkowej i Yogyakarta, jednak poprzez programy transmigracyjne prowadzone przez rząd Indonezji mieszkają także w innych prowincjach. Według spisu ludności z 2010 r. ich liczebność wynosi ok. 95 mln[1].

Język[edytuj | edytuj kod]

Większość Jawajczyków zamieszkujących Indonezję jest dwujęzyczna – władają zarówno językiem jawajskim, jak i narodowym indonezyjskim[2].

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Tradycyjnie Jawajczycy należą do grup etnicznych z kręgu patrylinearnego systemu pokrewieństwa. System ten jest używany szczególnie podczas nadawania imion arystokracji.

Religia[edytuj | edytuj kod]

Zdecydowana większość Jawajczyków deklaruje się jako wyznawcy islamu. Gminy wyznawców chrześcijaństwa (właściwie tylko protestantyzm i katolicyzm) skoncentrowane są w Surakarcie, Magelang i Yogyakarcie. Wśród Jawajczyków znaleźć można również wyznawców buddyzmu i hinduizmu.

Duża część Jawajczyków wyznaje również animistyczną religię kejawen(ang.). Są to animistyczne rytuały, z dużymi wpływami buddyzmu i hinduizmu, a także (choć w znacznie mniejszym stopniu) islamu. Wpływy z kultur zewnętrznych zostały przez Jawajczyków wchłonięte i zinterpretowane zgodnie z tradycyjnymi wartościami tego ludu, tworząc unikatową i ciekawą mieszankę.

Zajęcie[edytuj | edytuj kod]

W Indonezji Jawajczyków można znaleźć w każdym zawodzie, a szczególnie w administracji publicznej i wojsku. Tradycyjnie był to lud rolniczy. Rozwój rolnictwa uzależniony był zwłaszcza od żyznych, wulkanicznych gleb, pokrywających Jawę.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]