Jean Grey

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jean Grey
Jean Grey Summers
Phoenix, Dark Phoenix, Marvel Girl
Ilustracja
Fame Janssen, odtwórczyni roli Jean Grey
Pierwsze wystąpienie X-Men vol. 1 #1 (wrzesień 1963)
Twórca Stan Lee
Jack Kirby
Grany przez Famke Janssen
Dane biograficzne
Przynależność X-Men
Rodzina John Grey (ojciec), Elaine Grey (matka), Sara Grey (siostra)
Inne informacje
Umiejętności telepatia
telekineza
• moce Phoenix

Jean Grey Summers[a] (Phoenix/ Dark Phoenix/Marvel Girl) – jedna z superbohaterek komiksów Marvela o X-Menach. Postać tę stworzyli Stan Lee oraz Jack Kirby. Jean jest jedną z pierwszych X-Menów. Zadebiutowała w pierwszym wydaniu komiksu.

Życiorys[edytuj]

Jean Grey jest córką Johna i Elaine Grey. Już w wieku dziesięciu lat ujawniła swoje zdolności, wchodząc do umysłu swojej najlepszej przyjaciółki, która wcześniej uległa wypadkowi samochodowemu. Jean poczuła jak jej przyjaciółka umiera, w wyniku czego zapadła w katatonię. Dopiero Charles Xavier wyrwał ją z tego stanu. Zablokował również część jej zdolności, których nie była w stanie kontrolować. Jean dołączyła do X-Men pod pseudonimem Marvel Girl. W zespole odgrywała znaczącą rolę. Tam również zakochała się w koledze z zespołu, Cyclopsie, za którego później wyszła za mąż.

W wyniku wypadku, jej ciało połączyło się z mistyczną istotą zwaną Phoenix. Po tym wydarzeniu jej zdolności znacząco wzrosły.

Zdolności[edytuj]

Jean Grey posiada silne zdolności telekinetyczne. Umie również posługiwać się telepatią, jednak w znacznie mniejszym stopniu niż prof. Charles Xavier. W wyniku syntezy z istotą Phoenix zyskała nadzwyczajne zdolności – stała się jedną z potężniejszych istot w Uniwersum Marvela.

Postać Jean Grey w adaptacjach komiksów[edytuj]

Filmy[edytuj]

Postać Jean pojawiła się w serii filmów X-Men. W X-Men: Apocalypse zagrała ją Sophie Turner a Famke Janssen obecna była w pięciu poprzednich częściach filmu:

Seriale animowane[edytuj]

Jean Grey jest obecna w serialach animowanych takich jak: X-Men (serial animowany 1992) oraz X-Men: Ewolucja (2000-2003).

Bibliografia[edytuj]

  1. Marvel Girl (Jean Grey-Summers)
  2. Marvel Universe Wiki

Uwagi

  1. Jej imię należy wypowiadać /dʒiːn/. W polskiej wersji językowej serialu animowanego X-Men (X-Men: The Animated Series) z lat 1992-1997 wielokrotnie mylono je z Jane (wym. /dʒeɪn/).