Jean Grey

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jean Grey
Wydawnictwo Marvel Comics
Pierwszy występ X-Men vol. 1 #1 (wrzesień 1963)
Twórca postaci Stan Lee
Jack Kirby
Odtwórca roli Famke Janssen
Świat przedstawiony
Prawdziwa tożsamość Jean Grey Summers
Przydomek Phoenix, Dark Phoenix, Marvel Girl
Rodzina John Grey (ojciec), Elaine Grey (matka), Sara Grey (siostra)
Przynależność X-Men
Moce i umiejętności telepatia
telekineza
• moce Phoenix

Jean Grey Summers[a] (Phoenix/ Dark Phoenix/Marvel Girl) – jedna z superbohaterek komiksów Marvela o X-Menach. Postać tę stworzyli Stan Lee oraz Jack Kirby. Jean jest jedną z pierwszych X-Menów. Zadebiutowała w pierwszym wydaniu komiksu.

Życiorys[edytuj]

Jean Grey jest córką Johna i Elaine Grey. Już w wieku dziesięciu lat ujawniła swoje zdolności, wchodząc do umysłu swojej najlepszej przyjaciółki, która wcześniej uległa wypadkowi samochodowemu. Jean poczuła jak jej przyjaciółka umiera, w wyniku czego zapadła w katatonię. Dopiero Charles Xavier wyrwał ją z tego stanu. Zablokował również część jej zdolności, których nie była w stanie kontrolować. Jean dołączyła do X-Men pod pseudonimem Marvel Girl. W zespole odgrywała znaczącą rolę. Tam również zakochała się w koledze z zespołu, Cyclopsie, za którego później wyszła za mąż.

W wyniku wypadku, jej ciało połączyło się z mistyczną istotą zwaną Phoenix. Po tym wydarzeniu jej zdolności znacząco wzrosły.

Zdolności[edytuj]

Jean Grey posiada silne zdolności telekinetyczne. Umie również posługiwać się telepatią, jednak w znacznie mniejszym stopniu niż prof. Charles Xavier. W wyniku syntezy z istotą Phoenix zyskała nadzwyczajne zdolności – stała się jedną z potężniejszych istot w Uniwersum Marvela.

Postać Jean Grey w adaptacjach komiksów[edytuj]

Filmy[edytuj]

Postać Jean pojawiła się w serii filmów X-Men. W X-Men: Apocalypse zagrała ją Sophie Turner a Famke Janssen obecna była w pięciu poprzednich częściach filmu:

Seriale animowane[edytuj]

Jean Grey jest obecna w serialach animowanych takich jak: X-Men (serial animowany 1992) oraz X-Men: Ewolucja (2000-2003).

Bibliografia[edytuj]

  1. Marvel Girl (Jean Grey-Summers)
  2. Marvel Universe Wiki

Uwagi

  1. Jej imię należy wypowiadać Dżin, /dʒiːn/. W polskiej wersji językowej serialu animowanego X-Men (X-Men: The Animated Series) z lat 1992-1997 wielokrotnie mylono je z Jane (wym. Dżejn, /dʒeɪn/).