Jean Grey

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Famke Janssen, odtwórczyni roli Jean Grey w serii filmów X-men, Bryana Singera

Jean Grey Summers (Phoenix/ Dark Phoenix/ Marvel Girl) – jedna z bohaterek popularnej serii komiksów pt. X-Men. Postać tą stworzyli Stan Lee oraz Jack Kirby. Jean jest jednym z pierwszych X-Menów, zadebiutowała w #1 X-Men.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Jean Grey jest córką Johna i Elaine Grey. Już w wieku dziesięciu lat ujawniła swoje zdolności, wchodząc do umysłu swojej najlepszej przyjaciółki, która wcześniej uległa wypadkowi samochodowemu. Jean poczuła jak jej przyjaciółka umiera, w wyniku czego zapadła w katatonię. Dopiero Charles Xavier wyrwał ją z tego stanu. Zablokował również część jej zdolności, których nie była w stanie kontrolować. Jean dołączyła do X-Men pod pseudonimem Marvel Girl. W zespole odgrywała znaczącą rolę. Tam również zakochała się w koledze z zespołu (Cyclops). W wyniku wypadku, jej ciało połączyło się z mistyczną istotą, zwaną Phoenix. Po tym wydarzeniu jej zdolności znacząco wzrosły.

Zdolności[edytuj | edytuj kod]

Jean Grey posiada silne zdolności telekinetyczne. Umie również posługiwać się telepatią, jednak w znacznie mniejszym stopniu niż prof. Charles Xavier. W wyniku syntezy z istotą Phoenix jej moce urosły w nieskończoność.

Postać Jean Grey w kulturze popularnej[edytuj | edytuj kod]

Filmy[edytuj | edytuj kod]

Postać Jean pojawiła się również w serii filmów X-Men. Zagrała ją Famke Janssen. Obecna była w czterech częściach filmu, tj. X-Men, X-Men 2, X-Men 3: Ostatni bastion oraz Wolverine.

Seriale animowane[edytuj | edytuj kod]

Jean Grey jest obecna w serialach animowanych takich jak: X-Men (serial animowany 1992) oraz X-Men: Ewolucja(2000-2003)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Marvel Girl (Jean Grey-Summers)
  2. Marvel Universe Wiki