X-Men: Pierwsza klasa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
X-men: Pierwsza klasa
X-men: First Class
Gatunek akcja, fantastyka naukowa, przygodowy
Data premiery 3 czerwca 2011
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
 Wielka Brytania
Język angielski
Reżyseria Matthew Vaughn
Scenariusz Ashley Miller
Zack Stentz
Jane Goldman
Matthew Vaughn
Muzyka Henry Jackman
Zdjęcia John Mathieson
Scenografia Chris Seagers
Russell De Rozario
Kostiumy Sammy Sheldon
Montaż Lee Smith
Eddie Hamilton
Produkcja Bryan Singer
Simon Kinberg
Wytwórnia Bad Hat Harry Productions
Donners' Company
Marv Films
Marvel Enterprises
Marvel Studios
20th Century Fox
Dystrybucja 20th Century Fox
Budżet 120 000 000 $[1].
Poprzednik X-Men Geneza: Wolverine (2009)
Kontynuacja Wolverine (2013)

X-Men: Pierwsza klasaamerykańskobrytyjski film o superbohaterach, w reżyserii Matthew Vaughna, w oparciu o postaci występujące w komiksach wydawnictwa Marvel Comics. Film jest piątą odsłoną serii filmów o X-Menach i prequelem do trzech pierwszych filmów. Premiera odbyła się 3 czerwca 2011 roku.

Akcja filmu odbywa się w 1962 i koncentruje się na relacjach pomiędzy Profesorem X i Magneto oraz pochodzeniu grupy X-Men i Bractwa Mutantów. Film został nakręcony w Anglii i USA. Fox zakłada, że film ten będzie pierwszym filmem z nowej trylogii. 21 maja 2014 miała premierę jej druga część – X-Men: Przeszłość, która nadejdzie. Trzecia jest planowana na 2016 rok.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Historia rozpoczyna się w czasach młodości Charlesa Xaviera i Erika Lensherra, nie będących jeszcze świadomymi tego, że w przyszłości staną się wrogami i zmienią imiona na Profesor X i Magneto. Jako młodzi mutanci odkrywają w sobie niezwykłe moce, które uświadamiają im, że nie są zwykłymi ludźmi. Przeżyte wspólnie chwile sprawiają, że stają się bliskimi przyjaciółmi, którzy łączą swe siły z innymi mutantami w celu zniszczenia zagrożenia dla świata, jakim może być III Wojna Światowa wywołana przez Sebastiana Shawa i jego popleczników. Różnice między nimi okazują się jednak silniejsze i dochodzi do konfliktu, wskutek którego Charles Xavier zostaje ranny, a Erik odchodzi z grupą mutantów. Szykuje się wojna między dawnymi przyjaciółmi.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

 • Charles Xavier / Profesor X – Charles jest zdolnym i inteligentnym mężczyzną, który w miarę rozwoju filmu uzyskuje doktorat. Urodził się w bogatej rodzinie, w której standardem były luksusy. Pewnego razu Charles znajduje w kuchni Raven, która okazuje się być mutantem, tak jak on. Prawdopodobnie za namową rodziców, Raven zostaje adoptowana i Charles od tego czasu traktuje ją jak siostrę. Zaprzyjaźnił się z Erikiem po tym, jak go uratował. Rozumiał, dlaczego zabijał byłych nazistów, ale nie zgadzał się na to. Pod koniec filmu z powodu postrzału w plecy zostaje sparaliżowany od pasa w dół. Jego mocą jest telepatia, czytanie i porozumiewanie się z innymi za pomocą umysłu, kontrolowanie innych i wpływanie na nich.
 • Erik Lensherr / Magneto – Kiedy był mały, jego matka została zabita po tym, jak naziści siłą ich rozłączyli i Erik przypadkowo wygiął kraty swoją mocą, pozwalającą mu generować pola magnetyczne. Naziści zaczęli się nim interesować i kiedy Erik widział śmierć swojej matki, w ataku wściekłości zdemolował swoją mocą cały gabinet w którym się znajdował. Kiedy dorósł, szukał dawnych nazistów – morderców jego matki. Kiedy dotarł do Sebastiana Shawa, ten uciekł łodzią podwodną, lecz dzięki temu starciu Erik poznał Charlesa, Raven i innych mutantów. Z czasem zaprzyjaźnił się z Charlesem i razem z nim szukał mutantów, których CIA chciało zbadać i wyszkolić. Pod koniec filmu postanowił odłączyć się od Xaviera i innych mutantów, wtedy powstało Bractwo Mutantów.
 • Raven Darkholme / Mystique – Nie wiadomo nic o jej dzieciństwie oprócz tego, że Xavierowie prawdopodobnie zaadaptowali ją. Traktuje Charlesa jak swojego brata. Nie lubi swojej prawdziwej postaci, gdyż jest wtedy odrzucana przez innych ludzi, ale kiedy Magneto powiedział jej, że nie musi się ukrywać, zaczęła zmieniać zdanie. Podkochuje się w Hanku i pociesza go, kiedy jego lek nie działa. Jej mutacja pozwala jej na dopasowanie swojego wyglądu (w tym ubrań) do danej osoby, oraz (według badań Hanka) powoduje długowieczność.
 • Dr. Henry "Hank" McCoy / Beast – Hank jest zdolnym i pracowitym człowiekiem. To on skonstruował prototyp Cerebro (urządzenia, które jest w stanie za pomocą telepatii wykrywać poszczególne osoby). Jego mutacja dała mu stopy o budowie podobnej do rąk, bardzo dużą zręczność i szybkość. Kiedy jego lek, który miał eliminować wygląd, ale nie moce mutantów, nie zadziałał, cały obrósł niebieskim futrem, oraz dostał pseudonim "Bestia".
 • Sean Cassidy / Banshee – To młody chłopak, którego mocą jest generowanie silnych dźwięków o różnej częstotliwości, dzięki czemu może rozbić szkło i latać (ale do tego musi mieć odpowiedni strój). Pomógł wydostać się Havokowi, gdy ten był porwany przez Amerykańską Armię. Kolejną jego zasługą jest to, że pomógł Charlesowi wykryć łódź podwodną Shawa.
 • Alex Summers / Havok – Alex to typowy nastolatek – nie lubi się uczyć, żartuje sobie z innych itp. Jego mocą jest wytwarzanie promieni plazmowych ze swojego ciała, ale nie kontroluje tego. Kontrolę zaczął uzyskiwać dopiero wtedy, kiedy Hank zbudował dla niego specjalny emiter, przez który energia ta skupiała się w jednym miejscu. Stoczył walkę z Azazelem, ale po chwili ten teleportował się z Bestią gdzie indziej i Havok został zabrany jako jeniec przez amerykańską armię. Z tych opresji uratował go Banshee.
 • Armando Muñoz / Darwin – Jego mocą jest dostosowywanie swojego ciała do danej sytuacji (np. kiedy zanurzy się w wodzie, rosną mu skrzela). Zginął, kiedy Shaw zmusił do połknięcia energii plazmy Havoka.
 • Angel Salvatore – Początkowo tancerka erotyczna, ale kiedy Charles zaproponował jej działanie w CIA, zgodziła się. Przyłączyła się do Shawa, kiedy ten zaatakował tajną siedzibę CIA. Posiada skrzydła, które gdy są złożone, przypominają część ubioru. Potrafi także pluć wybuchową substancją. Pod koniec filmu Havok spala jedno z jej skrzydeł.
 • Klaus Schmidt / Sebastian Shaw – Główny antagonista. Jego mocą jest pochłanianie energii w dowolnej ilości i uwalnianie jej w wybranej formie. Chciał doprowadzić do konfliktu USA z ZSRR, co w rezultacie mogło pozwolić mutantom obalić ludzi. Zginął, kiedy Magneto przebił jego głowę monetą z symbolem nazistów.
 • Azazel – Wygląda jak diabeł bez rogów. Jest współpracownikiem Shawa. Jego mutacja, oprócz wyglądu diabła, dała mu też zdolność do teleportacji i dużą zwinność.
 • Emma Frost – Nim została aresztowana, była prawą ręką Shawa. Potrafi się zmieniać w kryształ i używać telepatii podobnie jak Charles.
 • Janos Quested / Ripide – To ochroniarz Shawa. Jego mocą jest wywoływanie trąb powietrznych z rąk.
 • Moira MacTagget – To agentka CIA. Kiedy wykonując pewne śledztwo, widzi Shawa i jego pomocników korzystających ze swoich mocy, nikt oprócz Xaviera jej nie wierzy. Na końcu filmu Charles usunął część jej wspomnień o wydarzeniach, w których brała udział.
 • James Logan Howlett / Wolverine – W tej części występuje gościnnie gdy Profesor X i Magneto zbierają drużynę mutantów – nie chce z nimi rozmawiać.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Obsada serii filmów X-Men.

Box office[edytuj | edytuj kod]

W polskim box office film X-Men: Pierwsza klasa zadebiutował na piątym miejscu. Przez cały weekend w polskich kinach film ten zobaczyło 14 176 widzów[2].

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]