Region Narodów, Narodowości i Ludów Południa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Region Narodów, Narodowości i Ludów Południa
ደቡብ ብሔሮች ብሔረሰቦችና ሕዝቦች ክልል
Region
Flaga
Flaga
Państwo  Etiopia
Siedziba Auasa
Kod ISO 3166-2 ET-SN
Powierzchnia 112 323 km²
Populacja (2005)
• liczba ludności

14 901 909
• gęstość 132,7 os./km²
Położenie na mapie
Położenie na mapie

Region Narodów, Narodowości i Ludów Południa (amh. ደቡብ ብሔሮች ብሔረሰቦችና ሕዝቦች ክልል) – jeden z regionów administracyjnych w południowej części Etiopii, z siedzibą władz w mieście Auasa. Graniczy z Kenią na południu, Sudanem Południowym na południowym zachodzie, regionem Gambela na północnym zachodzie i regionem Oromia na północy i wschodzie.

Region liczy 14 901 909 mieszkańców (2005 r.) i zajmuje powierzchnię 112 323 km².

Większość ludności regionu utrzymuje się z rolnictwa i pasterstwa. Najważniejszą rośliną uprawną jest kawa, ponadto uprawia się teff, kukurydzę, ziemniaki i pszenicę.

Rzeka Omo dzieli region na część wschodnią i zachodnia. Położony jest na wysokości od 376 do 4207 metrów nad poziomem morza. 56% obszaru regionu znajduje się w zasięgu klimatu gorącego, nazywanego tutaj kolla. Część regionu położona wyżej (powyżej 1500 metrów) znajduje się w bardziej umiarkowanej strefie klimatycznej. Opady sięgają od 500 do 2200 mm. Intensywność opadów wzrasta wraz z przesuwaniem się z południa na północ. Przeciętna temperatura sięga od 15 do 30°C.

Znajdują się tu bogate złoża mineralne, m.in.: złoto, węgiel, żelazo i azbest. Region jest także stosunkowo zasobny w wodę, co w Etiopii ze względu na katastrofalne susze jest bardzo ważne.

Plemiona regionu[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]