Jedlanka (powiat łukowski)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jedlanka
Państwo  Polska
Województwo lubelskie
Powiat łukowski
Gmina Stoczek Łukowski
Sołectwo Jedlanka
Wysokość 176 m n.p.m.
Liczba ludności (2009) 705 [1]
Strefa numeracyjna (+48) 25
Kod pocztowy 21-450
Tablice rejestracyjne LLU
SIMC 0691398
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa lokalizacyjna województwa lubelskiego
Jedlanka
Jedlanka
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Jedlanka
Jedlanka
Ziemia51°56′19″N 22°06′43″E/51,938611 22,111944

Jedlankawieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie łukowskim, w gminie Stoczek Łukowski.

Miejscowość jest siedzibą rzymskokatolickiej parafii Chrystusa Króla.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa siedleckiego.

Obok miejscowości przepływa Bystrzyca, niewielka rzeka dorzecza Wisły.

Historia wsi[edytuj]

Jedlanka powstała w pierwszej połowie XVI wieku. Pierwsza wzmianka o tej miejscowości pochodzi z 1552 roku ze spisu poborowego ziemi łukowskiej w województwie lubelskim. Była własnością prywatną. Nazwę wsi zapisywano wtedy jako Jedlinka. Późniejsze wzmianki nazywają tę wieś już tak samo jak obecnie. Nazwa miejscowości pochodzi od nazwy drzewa jodła. W 1580 roku, według spisu poborowego, wieś należała do rodziny Kanimirów i Frączów. (Kanimirowie – średniozamożna utytułowana szlachta z powiatu łukowskiego. W końcu XVI wieku Michał Kanimir syn Jana, żonaty z Zofią z Gumowskich, był dziedzicem Jedlanki i Jamielnika. Wśród właścicieli tych wsi występował też Stanisław Kanimir zwany Jedinakiem. A. Boniecki, Herbarz Polski, Warszawa 1906, tom IX.) W 1620 roku wieś podzielona była między kilku szlachciców. Był to typowy obraz wsi z ziemi łukowskiej, gdzie, podobnie jak na większości obszaru Mazowsza, dominowała drobna własność szlachecka. W Jedlance właścicielami ziemskimi byli: pan Skiwski, pan Jakub Kanimir, pan Wojciech Żabicki – cześnik czerski. Natomiast ziemie dzierżawili: chłop Maciej Magdalerz (od pana Skiwskiego) i Mikołaj Gojski. Szlachta mieszkająca tu była uboga i swoim statusem materialnym niewiele różniła się od chłopów. Natomiast wśród miejscowych chłopów byli chłopi bogatsi, którzy statusem materialnym mogli przewyższać szlachtę. Wieś często zmieniała właścicieli i zapewne w początkach XIX wieku przeszła na własność rządu zaborczego.

W 1827 roku Jedlanka leżała w powiecie łukowskim. Należała do parafii Tuchowicz. Była to wieś rządowa. Stało w niej 33 domy, a mieszkało 193 mieszkańców. W 1881 roku Jedlanka liczyła 34 domy i 272 mieszkańców. Leżała w powiecie łukowskim w gminie Tuchowicz[2], ale była też przynależna do majoratu Prawda. We wsi istniał folwark rządowy[3].

Zespół Oświatowy w Jedlance[edytuj]

Szkoła Podstawowa w Jedlance została założona w 1918 roku i pierwotnie liczyła cztery klasy. Po II wojnie światowej przechodziła zmiany zgodnie z kierunkiem kolejnych reform oświaty. Od 1997 roku funkcjonuje jako Zespół Oświatowy, w skład którego wchodzi Przedszkole, Szkoła Podstawowa i Gimnazjum. W 1998 roku nadano jej imię ppłk. Wacława Rejmaka ps. Ostoja i prawo posiadania sztandaru[4][5].

Parafia Chrystusa Króla w Jedlance[edytuj]

Parafia erygowana została w 1928 r. Pierwsze zapisy w księdze metrykalnej pochodzą z 1928 r., a w kronice parafialnej – z 1978 r. Kościół pierwotnie był drewniany. Obecny kościół – murowany, wybudowany został w latach 1976–1978 staraniem ks. Wincentego Jagodzińskiego i reprezentuje styl współczesny. Do parafii Jedlanka należy 3 tys. wiernych z miejscowości kościelnej, z okolicznych wsi i kolonii. Miejscowości należące do parafii: wieś Jedlanka (gm. Stoczek Łukowski), osada Jedlanka (gm. Stanin), Aleksandrówka, Chrusty, Lipniak, Niedźwiadka, Szyszki, Zagoździe i Zastawie.

Przypisy

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]