Przejdź do zawartości

John Connally

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
John Connally
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

27 lutego 1917
Floresville, Teksas

Data i miejsce śmierci

15 czerwca 1993
Houston, Teksas

61. sekretarz skarbu Stanów Zjednoczonych
Okres

od 11 lutego 1971
do 12 czerwca 1972

Małżonek

Nellie Brill

Poprzednik

David M. Kennedy

Następca

George P. Shultz

38. gubernator Teksasu
Okres

od 15 stycznia 1963
do 21 stycznia 1969

Poprzednik

Price Daniel

Następca

Preston Smith

55. sekretarz Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych
Okres

od 25 stycznia 1961
do 20 grudnia 1961

Poprzednik

William B. Franke

Następca

Fred Korth

podpis

John Bowden Connally Jr. (ur. 27 lutego 1917, zm. 15 czerwca 1993) – amerykański polityk ze stanu Teksas. W ciągu swego życia był działaczem zarówno Partii Demokratycznej jak i Republikańskiej.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Connally urodził się w teksańskim Floresville. Studiował prawo na uniwersytecie stanowym. W czasie II wojny światowej służył w marynarce wojennej. Został przyjacielem młodego kongresmena Lyndona B. Johnsona, od kiedy nawiązał z nim kontakt listowny.

W roku 1961 prezydent John F. Kennedy, za namową swego wiceprezydenta, jakim był Johnson, mianował Connally’ego sekretarzem marynarki USA. Kiedyś to stanowisko równało się członkostwu w gabinecie. Potem zostało włączone do departamentu obrony w randze odpowiadającej wiceministrowi odpowiedzialnemu za flotę.

Connally zrezygnował z udziału w rządzie, aby móc jesienią kandydować na stanowisko gubernatora Teksasu. Pokonał w prawyborach liberała Dona Yarborougha.

Jako gubernator był gospodarzem wizyty pary prezydenckiej w Dallas 22 listopada 1963 roku, kiedy zamordowano Johna F. Kennedy’ego, gdy jechali, wraz z Connallym (który też został poważnie ranny) w otwartym wozie, razem żonami: Nellie Brill i Jacqueline Kennedy.

Connally zachowywał lojalność wobec Johnsona, ale po jego ustąpieniu został mianowany przez prezydenta Richarda Nixona sekretarzem skarbu (1971). Nixon chciał w ten sposób pozyskać Teksańczyków w wyborach prezydenckich w roku 1972, które notabene wygrał ogromną przewagą. Connally chciał zaś pomóc sobie tym w uzyskaniu nominacji prezydenckiej republikanów w roku 1976, gdyż nie miałby raczej szans na zdobycie kandydatury demokratów. Ustąpił ze stanowiska na początku roku 1973.

Jednakże jego szanse na prezydencką kandydaturę pogrzebało ujawnienie skandalu korupcyjnego, w jaki był zamieszany. Mimo to próbował sił w prawyborach roku 1980, ale przegrał.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]